Nebeské Harfy

(Ionosfericke Dimenze)

Jan Hurych

Někdy v polovici sedmdesátých let zachytil jeden kanadský radioamatér na svém přijímači podivné signály. Spojil se tedy s kanadskými telekomunikacemi a tam mu to potvrdili. Dokonce se zjistilo, že se jedná o bursts, něco jako krátké serie pulzů na nosné frekvenci, kterou jakoby někdo ručně dolaďoval a dokonce poměrně přesně určili místo, odkud byly signály vysílány. Až potud oficiální zpráva a pokud jste zapochybovali: ne, tento článek opravdu není do rubriky Brain Meltdown. Novináři si ovšem neodpustili spekulace (jsou přece placení za senzace, ne?), že je to z jednoho města na Ukrajině, kde za války měla německá firma Telefunken fabriku a že jde o pokusy, jak ohřát Sibiř, nebo o bezdrátový přenos elektrické energie a navíc, že se prý asi jedná o pokračování v Teslových pokusech, atd. atd.. Tehdy se také objevila v tisku noticka, že Rusové navštívili bývalého Teslova asistenta, co žil tehdy v Montrealu a snažili se z něj něco dostat o tajemství Teslových denníků. Když to dáte všecko dohromady, stačilo by to na tři romány SF...

No budiž: Rusové už dělali ledacos, jako třeba rozsypávání sazí z letadel po Sibiři, aby se vodou roztátých sněhů zavlažily jejich jižní pouště a zrovna tak je možné, že ještě po světě běhají různí "asistenti" Edisona či Tesly, i když asi už jen o hůlčičce. Jenomže pak se začali o to zajímat také Američané a podle některých názorů U.S. vojenských odborníků - citovaných na Internetu, tajné dokumenty jsme neviděli - mají Rusové značný náskok ve výzkumu ionosféry, globální tomografie a elektromagnetických zbraní. To první je docela pochopitelné, vždyť Rusové už tam nahoře mají svou permanentní kosmickou stanici na oběhu pěknou řádku roků a určitě se tam něco nového naučili. To další jsou ovšem zase jen spekulace. Jako například to, že Jelcin údajně nabídl Clintonovi, aby oba jejich státy vytvořili něco jako ochranný elektrický štít od kanadského Vancouveru až k Vladivostoku, a můžete si domyslet, proti komu: tento kruh kolem zeměkoule začíná a končí na hranicích Japonska. Přidejte k tomu hitlerovské tajné zbraně pana Asahari ho- ano, to je ten, co mu ušel plyn v Tokijském Metru - a kachna je hotová. A ještě se odvolejte na známou radarovou síť DEW line, která vede skoro přes celou Kanadu (tehdy ovšem ještě na ochranu proti Rusům:-).

V poslední době se znovu objevilo také plno dohadů o projektu HAARP, asi proto, že je společným projektem US Navy , Air Force a University of Alaska. Projekt prý byl zadán firmě APTI (ARCO Power Technologies Inc., subsidiary známé olejářské firmy ARCO) a jeho vysílačka měla letos začít pracovat na maximální výkon.

Co je to vlastně HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program)? Odmyslíme-li si slovo Aurora (míněna a. borealis, polarní záře), je lehké spekulovat, že se jedná o něco více než jen výzkum ionosféry. Koneckonců oficiální dokumenty prý přiznávají, že projekt má civilní i vojenské cíle. K těm vojenským účelům údajně patří hlavně tři: nový způsob komunikace s ponorkami, narušování naváděních signálů nepřátelských řízených raket a vojenská aplikace tomografie, tj. průzkumu zemské kůry - až do hloubky několika kilometrů -pomocí radiových vln, zesílených a odražených v ionosféře. Praktický příklad užití tomografie v dnešní době? Hledání podzemních skladišť zbraní v Iráku. Přidám zcela zadarmo další spekulaci, mou vlastní: že oni už tam něco našli a proto teď tak trvají na té inspekci?

Tolik Internetové sajty. Ale o co skutečně jde? Nepůjdu do detailů, najdete je třeba na oficiálním sajtu HAARPu:
http://server5550.itd.nrl.navy.mil/projects/haarp/index.html

anebo v češtině, v příloze Návraty, internetového deníku Neviditelný pes © - Týden od 10. listopadu do 17. listopadu 1997:

Steve Prošek: HAARP - High-frequency Active Auroral Research Project.

Pokud je pro vás těžké oficielní technické lingo, spokojíme se zatím tím, že se jedná o výzkum chování šíření HF t.zn. krátkých vln (2,8 až 10 MHz) v ionosféře. Už velikost anténního pole (360 krát 300 metrů) naznačuje, že nepůjde o příliš koncentrovanou energii, jako třeba lazer a už rozhodně ne o "paprsky smrti", jak jsem se někde dočtetl. A proč na Aljašce? Ionosféra tam má značné variace během dne i roku, takže tam jsou daleko lepší podmínky ke studiu a navíc je to oblast elektromagneticky "tichá". Maximální výkon - po dokončení instalace - bude 3,6 Mwatt. intenzita vysílaných vln HF v ionosféře tj. 35 až 500 mil (56 až 800 km) nad zemí bude asi 3 mikrovolty na čtvereční centimetr.V současné době je HAARP slabší, než EISCAT v Norsku a SURA v Rusku (ta je ovšem zase slabší, než EISCAT). Po svém dokončení bude HAARP 2 až 3 krát větší, než EISCAT.

Výzkum pro HF bude asi komplemetován i modulací pomocí ELF a VLF vln, ne ale pro vojenské zbraně - kde se LF (dlouhé vlny) používají , ale pro geologický průzkum a pravděpodobně i pro tu komunikaci s ponorkami, kterou už Rusové údajně mají. Výzkum ionosféry se zatím dělá ve dne i v noci. Potud fakta. Nejzajimavější částí projektu je IRI (Ionospheric Research Instrument), který má měnit, lépe řečeno fixovat oblasti (doslova patches) až 30 mil v průměru, ohříváním vyšších vrstev atmosféry pomocí zaostřených paprsků vysokofrekvenční energie. Tím by se vytvářely virtuální "čočky" a "zrcadla", která by pomohla přenášet radiové vlny a radorové signály za horizont , tedy opět se jedná o komunikační výzkum. Zřejmě je možno koncentrovaným radiovým paprskem také rušit radiové signály raket, případně i jinou komunikaci nepřítele, zatímco komunikace naší strany by se mohla nerušeně dít dál, a to po podobném paprsku. A vopjenské aplikace? Pochopitelně, výsledky každého výzkumu se dají aplikovat vojensky, i výzkumu prasečího moru...

Hned od začátku se k projektu spekulačně přidružilo jméno Bernarda Eastlunda, fyzika a profesora na Kolumbijské univerzitě, dříve ředitele dříve zmíněné APTI, později z neznámych důvodu propuštěného. Bernard prý totiž dostal nápad, jak využít omezených, ale jinak bohatých ložisek přírodního plynu na Aljašce a dal si to patentovat. Patenty - bylo jich víc - pak prý prodal mateřské firmě ARCO. Jeden z oněch patentů navrhuje spalovat přírodní plyn a to hned na místě nálezu a používat teplo takto vzniklé k výrobě elektřiny, která by se pak beamovala (tj vyzářila) do ionosféry. Do patentu pak připsal - jak už to vynálezci dělají.- různé grandiózní aplikace, spíše však pouze zbožná přání, to aby si je nikdo jiný nevzal za své dřív než on. Koneckonců o tom měl už v roce 1988 interview v časopise OMNI. Tyto aplikace se pak zase staly předmětem dalších spekulací. Dohadům pomohlo i to, že se ve svém patentech (tedy alespoň v jednom) Eastlund odvolavá na - koho jiného než samotného Teslu. Četl jsem jeden z nich a zdá se mi, že dokonce předčí I Teslovu fantazii. A je to, kruh se uzavírá, že ano. Ale opět: kde je teď vlastně pravda?

Staré české přísloví říká: není šprochu, aby na něm nebylo "pravdy trochu". No dobrá, pravdy tam trochu je, ale ten větší zbytek je tedy co - "lži hodně"? Nedělejme ale zbrklý závěr a radši se podívejme na tu pravdu. Především se začtěme znovu do historie. V červnu 1994 prodala ARCO svoji APTI, tedy i s těmi patenty, firmě E- Systems, jejímž hlavním zákazníkem je DOD (U.S. Department of Defence, Ministerstvo Obrany). Že se může jednat o vojenský výzkum, je nasnadě. A jeden z Eastlundových patentů se trochu podobá zařízení HAARPu, ovšem až na ten výkon a hlavně použití. Zajímavé je, že HAARP prý má automatické vypínání vysíláče, zjistí-li se v blízké oblasti nějaké letadlo. Nu co na tom, bezpečnost především, ani to není nenormální.

US Air Force vydala 440 stránkový dokument EIS, který určuje, jaké účinky bude mít HAARP během svého trvání na enviroment, tj. na přírodu a lidi. Bezpečné hranice radiofrekvenčního vyzařování byly stanoveny a jejich dodržování je diktováno zákonem. Ale co čert nechtěl, obyvatelům Aljašky to nestačilo a jeden z nich, Dr. N. Begich dokonce napsal (se spoluatorkou Jeane Manning) knihu, která se jmenuje "Angels Don´t Play this HAARP" (tedy Andělé nehrají na tuto harfu - slovní hříčka: harp je totiž harfa, viz též název tohoto článku ). Tuto knihu jsem si také objednal, ale ještě mi nedošla (kanadská pošta je momentálně na stávce), takže se tady musím spokojit jen s několika body z recenze a později bych se k tomuto tématu ještě rád vrátil.

Jiné zajímavé dohady uveřejnila Popular Science (září 1955) a na WEBu najdete ještě různé varianty a odnože fantasmagorických spekulací - a to primární i sekundární, které se obvykle dají sledovat zpět k těm primárním, jsou jen zase o něco víc zveličené. Shrnu-li tedy všecky hrůzostrašné historky, které se za dlouhých polárních nocí vypráví u krbů a táborových ohňů na Aljašce (a nyní už i v sousední Kanadě), zní tato tajná agenda HAARPu tato:

Zajímalo mě, co se stane, zaštourám-li klacíkem přímo do vosího hnízda. Napsal jsem Webmasterovi oficiálního sajtu HAARP a nejenže mě žádné vosy nepopíchaly, ale dostalo se mi i přímé odpovědi na moje impertinentní otázky. Miniinterview s HAARPem je tady.

Oficiální WEB HAARPU nemá snadnou úlohu a řekl bych, že se jí zhosťuje, docela dobře. Jedno je jasné: rozhodně to nejsou paprsky HAARPu, které nyní zpusobují mentální narušení některých lidí na Aljašce.


jansan