Mars Pathfinder

Stav mise

24. ledna 1997

Mars Pathfinder

Kosmická loď stále funguje bez problémů. Právě teď je 14 milionů kilometrů od Země. Hlavní činností posledního týdne byl začátek testování funkčnosti K=15 R=1/6 rozvinovacího kódu. První testy prokázaly, že blok III MCD pracují podle očekávání a že očekávané zlepšení telekomunikačního spojení bylo dosaženo.

Projekt zkoumal určité drobné anomálie, které se vyskytly v průběhu týdne a týkaly se také Jednotky Detekce Příkazů (Command Detector Unit - CDU) lodi. Nejvážnější se vyskytla v pondělí 20., když se CDU překlopila do uzamčeného stavu v době, kdy jsme nebyli s lodí spojeni. Dle očekávání se CDU odemkla jakmile jsme vyslali napojovací signál, ale toto samouzamykací chování nebylo očekáváno. K tomu jsem ještě zaznamenali dva případy, kdy příkazy byly odmítnuty hardwarem lodi z nevysvětlitelných příčin. Projekt nastartoval aktivitu silného týmu, který by měl dále prošetřit tyto problémy a určit potenciální příčiny jejich vzniku. Byla připuštěna možnost vlivu slunečního záření, ale nevylučujeme ani jiné důvody.

Letový tým prověřuje také chybu řízení polohy, kterou zjistilo v neděli 19. ledna Tato chyba byla odhalena, když moduly odhadů kovarianční matice polohy nepochopitelně poskočily o několik řádů. Výsledná chybová reakce reinicializovala software řízení letové polohy a vypnula Elektroniku Pohonu (Propulsion Drive Electronics). Analýza telemetrie před a po chybě neukázala pravou příčinu. Momentálně plánujeme provedení dalších diagnostických testů na ověření integrity paměti a software, abychom je vyloučili z okruhu příčin chyb numerické konvergence a dalších. Pokračuje EDL a plánování povrchových operací. Rover tým uspěšně ukončil test připravenosti roveru vykonávat operace a plán pro první celotýmový test připravenosti na vykonávání povrchových operací, který by měl proběhnout 27-28. ledna, je téměř hotov.


Více informací naleznete na našem Webu: http://mpfwww.jpl.nasa.gov.


David Dubov, Mars Pathfinder, NASA


Zpět