Mars Pathfinder

Stav mise

28. února 1997

Mars Pathfinder

Kosmická loď setrvává ve skvělé formě a je právě asi 32 milionů kilometrů od Země. Žádné výrazné operační aktivity nebyly tento týden uskutečněny. Nepřetržité vyšetřování nedávného resetu a problémy se softwarem řízení polohy nyní naznačuje, že mají vztah k problému chybného uzamčení Jednotky Detekce Příkazů (CDU). Byla nalezena chyba v bloku programu detekce chyb kódových bloků, která způsobuje zničení registrů s plovoucí desetinou čárkou. Reset a problémy s řízením polohy byly způsobeny chybou výpočtů v plovoucí desetinné čárce, která se k nim těsně váže. Právě teď jsme v procesu vyvíjení záplaty (patch) na opravu problému. Děkujeme Steve Stolperovi a Glenn Reevesovi za rychlou identifikaci problému a za vývoj potřebné opravy.

Ve čtvrtek a pátek (27.-28.) se konala kombinovaná schůze projektů Mars Pathfinder, Mars Global Surveyor, and Mars Surveyor '98. I když zde není mnoho společných záležitostí mezi PathFinderem a ostatními projekty, existuje určité propojení výzkumu, které může být uskutečněno.

Tým Operací Roveru dokončil tento týden test operační připravenosti roveru. Pokračují přípravy na příští týden, kdy se uskuteční test operační povrchové připravenosti celoprojetového rozsahu v bedně s pískem. Současný plán je pro vedení Sol1 a Sol2 operací.


Více informací naleznete na našem Webu: http://mpfwww.jpl.nasa.gov.


David Dubov, Mars Pathfinder, NASA


Zpět