Mars Pathfinder

Stav mise

28. července - 1. srpna 1997

Mars Pathfinder


July 28, 1997 3 p.m. PDT

Mars Pathfinder, přistávací modul a rover setrvávají v dobré kondici a pokračují v provádění vědeckých experimentů. V tomto Marťanském dni, Sol 24. Země vyšla nad Mars ve 0:48 PDT a Slunce dnes vyšlo ve 3:53 PDT.

Plány na 24. Sol byly splněny bez problémů. Sojourner se posunul za Souffle a urazil tak celkem cestu přes 7 metrů (23 stop) na dráze ke kameni zvanému Mini Matterhorn. Rover potom vyfotografoval Mini Matterhorn a i přistávací modul.

Imager Mars Pathfinderu (IMP) pořídil navíc snímky „větrného rukávu", Phobu, neprůhledného prachu a hvězd ke snímkům pro vyhledávání mraků a snímkům zapadajícího Slunce. Bude pokračovat přenos Super Panoramatu na Zemi.

Na konci každého dne je aktualizováno mluvené zpravodajství o aktivitách Mars Pathfinderu na telefonním čísle 1-800-391-6654.


July 29, 1997 4:30 p.m. PDT

Snímání atmosféry Marsu - jak je cistá nebo prašná a jestli jsou zde stopy vodních par - bylo dnešní zaměření vědeckých aktivit na povrchu Marsu.

Tým zabývající se snímkováním také fotografoval „větrné rukávy" na přistávacím modulu. Tři „rukávky" pridělané v různých výškách na jeden metr vysoký stožár. Obrázky těchto rukávků poskytují vědcům informace o síle a směru větru.

Teploty 25. Solu byly typické v rozsahu maxim blízko mínus 12 st. Celsia (10 st. Fahrenheita) a minim kolem mínus 79 st Celsia (-110 st. Fahrenheita). Dnes vyšla Země nad Mars v 1:28 PDT a Slunce vyšlo ve 4:32 PDT.

Tým systému měření složení atmosféry a systému meteorologických měření (ASI/MET) hlásil, s ohledem na získaná data, velice úspěšný den, řekla Jennifer Harris, tým přijal více informací o tlaku marťanské atmosféry než kdykoliv předtím.

V přenosové seanci bylo také vetší množství obrazových dat pro high-resolution "super panorama" místa přistání. Celkem bylo úspešně přeneseno 48 megabitů (6 MB) dat.

Serie přenosových chyb zabránila roveru ve vykonání jeho denního přesunu, rekla Harris. Situace byla rychle odstraněna a rover byl schopen dokončit diagnostickou sekvenci akcelerometru, který dovoluje dělání 120 stupňových otoček přímo namístě. Sojourner dokončí presun ke kameni Mini Matterhorn zítra a pak se otocí k přistávacímu modulu, aby jej vyfotografoval.

Země zajde v 15:03 PDT a Slunce zapadne v 17:22 PDT.


July 30, 1997 4:30 p.m. PDT

Pathfinderův 10 a půl kg (23-liber) težký rover zvaný Sojourner se zastavil v průběhu poslední fáze cesty ke kameni přezdívanému Mermaid, ale rychle se vzpamatoval a je připraven dokončit přesun zítra.

Dnes ráno získaná data ze Sagan Memorial Station ukazují, že roverovo levé přední kolo se zaseklo v průběhu třetího ze čtyř bodů cestovních manévrů. Body manévrů jsou navigační instrukce - skládají se z x-ové and y-ové souřadnice - používané roverem k cestám od jednoho kamene k druhému. Aby dokončil dnešní přechod ke kameni přezdívanému Mermaid, musel, například, rover provést čtyři krátké cesty založené na čtyřech sadách souřadnic. Jeho kolo se zaseklo v průběhu třetího segmentu cesty.

"Toto zdržení bylo pravděpodobně způsobeno malým kamenem zaseklým v jednom z úchytů kol" řekl David Gruel, řídící letu. "Jakmile rover detekoval tuto situaci, byl schopen automaticky vyřešit problém krátkým zacouváním. Protože zadření zmizelo, je velmi pravděpodobné, že Sojourner je připraven pokračovat v jízdě kolem přistávacího modulu zítra."

Dnes bylo získáno asi 55 megabitů inženýrských a vědeckých dat. Všechna přijatá data naznačují, že přistávací modul a rover jsou v dobré kondici a baterie přistávacího modulu pokračují v zásobování lodi v průběhu podmrazových Marťanských nocí. Dnes rover poslal "spectacularní" obrázek zadku přistávacího modulu a kamene s přezdívkou Mini Matterhorn.

Dnešní teploty na Marsu se pohybovaly od mírných -13 st. Celsia (8 st. Fahrenheita) v 17:35 lokálního slunecního casu až do -79 st. Celsia (-105 st. Fahrenheit) v 5:30 lokálního času. Větry byly slabé, západní.

Tento Marťanský den, Sol 26, nastal východ Země ve 2:09 PDT a východ Slunce následoval v 5:12 PDT. Země později zašla v 15:43 PDT a Pathfinder bude pozorovat jeho 26. západ Slunce v 18:00 PDT.


July 31, 1997 4:30 p.m. PDT

Letový tým Mars Pathfinderu završil všechny své vědecké a inženýrské cíle čtyři dni před uzavřením primární mise, řekl Dr. Matthew Golombek, projektový vědec, na dnešní tiskové konferenci.

Interakce atmosféry a povrchu byly středem zájmu dnešní prezentace. Pro navození atmosféry, Dr. Mark Lemmon, člen fotografovacího týmu (IMP) z Arizonské Univerzity, prezentoval nové obrázky Marťanského východu a západu Slunce. Ve skutečných barvách, obrázky rozbřesku odhalily bleděrůžová svítání a mračna plující po nebi. Nacervenalý tón je dán barvou prachu na Marsu, který je složen z oxidovaného železa a který je v atmosféře přítomen. Obrázky západu Slunce - ve zvýrazněných barvách, aby podaly strukturální detail atmosféry - ukázaly smrákání do lososových odstínů.

Tento úžasný obraz marťanského léta je možný jen díky získání bezprecedentního množství vědeckých a inženýrských dat - jen za posledních devět dní to bylo kolem 400 megabitů - vypíchl Golombek.

Teplotní maxima a minima v místě přistání se příliš neměnily, řekl Dr. Robert Haberle, zúčastněný vědec z NASA Ames Research Center. Pohybují se od maxim kolem -12 st. Celsia (8 st. Fahrenheita) do minim blízko -76 st. Celsia (-105 Fahrenheita). Zmrzlá vodo-ledová oblaka jsou jasně vidět na marťanské obloze v průběhu časných ranních hodin, ale jakmile teplota vzroste, zmizí. "Ocekáváme pozdní nocní a casně ranní mračna, ale také ocekáváme, že se dosti rychle rozplynou s východem Slunce, aby tak daly prostor prašnému Marťankému dni," řekl Haberle. Ačkoli nebyla žádná velká variace počasí od přistání Pathfinderu, očekává se, že se začne měnit zhruba za měsíc tak, jak nastávající podzim uvede sezónu prašných bouří.

Oproti tomu, atmosférický tlak kolísá velice dramaticky a někdy kulminuje dva, tři a nebo čtyři-krát za den, poznamenal Haberle. Oscilace tlaku naznačují existenci teplotního slapového systému v globálním měřítku, který přesouvá prach, vodo-led nebo oblaka par a jiné prchaviny uvnitř atmosféry. Na Marsu jsou tyto atmosférické variace značné, zatímco na Zemi prakticky nenastávají.

Od doby, kdy sběr dat započal, byla naměřena maximální změna tlaku 0.3 mbar během dne, což je okolo 4.5% průměrného tlaku na Marsu. Na Zemi se může takto nízký tlak vyskytnout během prudkého hurikánu. Lepší porozumnění těmto výkyvům tlaku pomůže pochopit procesy, kterými se prchaviny dostanou do atmosféry Marsu a z atmosféry dále a mohou vrhnout více světla do příchodů regionálních a globálních prachových bouří.

Rychlost větru se s rostoucí výškou zvyšuje, oznámil Dr. Rober Sullivan z Arizonské státní univerzity. Teploty se s výškou prudce mění. Pokud jsou povrchové teploty 16-21 st. Celsia, mohou pouhých pět a půl stop nad povrchem klesnout na -23 až -27 st. Celsia. Snímky marťanské krajiny odhalily lesklý objekt ve vzdálenosti 1200 m od přistávacího modulu. Participující vědec Dr. Michal Malin řekl, že tento objekt má rozměry podobné zadnímu štítu sondy, který se oddělil bezprostředně před samotným přistáním.

Ackoli přistávací modul Pathfinderu a rover stále fungují, inženýři plánují dobití baterií přistávacího modulu v průběhu dvoudenní přestávky, která začne v neděli 3. Srpna. Přistávací modul sice provede v průběhu dne některé vědecké experimenty, ale většina energie bude ze solárních panelů bude použita pro dobíjení baterií. V noci pak loď v podstatě „usne".

Rover bude poktacovat ve svých deních přesunech a spektrometrických studiích, z kterých zítra přijede do regionu s hladkou a tmavou půdou zvaného Mermaid Dune. Po provedení měření půdy, vědci označí jeden ze tří nezaprášených kamenů - Shark (Žralok), Half Dome (půlkopule) a Wedge (klín) - jako další cíl pro zkoumání.

Tento Marťanský den, Sol 27, nastal východ Země ve 2:49 PDT a východ Slunce následoval v 5:52 PDT. Země později zašla v 16:23 PDT a Slunce set v 18:41 PDT.


August 1, 1997 6 p.m. PDT

Množství nových informací o počasí na Marsu a jeho atmosféře bylo získáno přistávacím modulem v průběhu 27. a 28. dne povrchových operací v Ares Vallis, vyschlém koryte na Marsu.

Data ukazují, že denní teploty se příliš nemění, ale minutu od minuty se mohou měnit velice dramaticky, hlásil letový ředitel Rob Manning. Atmosférický tlak se také může výrazně měnit v měřítku minut. Vědci si myslí, že některé z těchto variací mohou být způsobeny malými prachovými „dáblíky", které může vzedmout prudký poryv větru.

Letový tým využil výhod delších seancí přenosu dat v posledních několika Marťanských dnech, aby získali co možná největší množství povětrnostních dat. Pravidelná povětrnostní měření budou v následujících dnech omezena, kvůli omezené kapacitě baterií přistávacího modulu. Dvoudenní přerušení práce přistávacího modulu pro dobití baterií nastane v neděli a pondělí 3. - 4. srpna.

Letní teploty zůstávají ve stejném rozsahu, minimum z dnešního rána bylo -75 st. C ( -103 st. F), zatímco maximum se vyšplhalo až na -15 st. C (5 st. F). Větry slabě vály z jihu a v prubehu dne se stočily v severo-západní.

Rover pokračoval v ceste na jih po předchozím dočasném zdržení. Včera vozítko zdetekovalo zadření levého předního kola a samostatně provedl oerace pro odstranění kamínku z jeho kola z nerezavějící oceli. Dnes urazi asi čtyři metry (13 stop) na jih.

„S použitím cestovních bodů specifikovaných den předtím, Sojourner zastavil na malé duně pojmenované Mermaid," řekl Manning. „Dnes odpoledne pokračoval v návratu na dunu a pak zaměřil alfa-protonový rentgenový spektrometr právě na dunu. V noci pak bude rover sbírat elementární spektra tohoto zajímavého rysu."

Přistávací modul a rover vrátili více než 60 megabitů vědeckých a inženýrských dat v průběhu Solů 27 a 28. "Tato data zahrnovala ještě jeden film z přesunu roveru, sérii fotometrických pásů, které dovolí vědcům precizně změřit optické vlastnosti klíčových rysů v blízkosti přistávacího modulu," přidal Manning.

Tento Marťanský den, Sol 28, nastal východ Země ve 3:29 PDT a východ Slunce následoval v 6:32 PDT. Země zapadla v 17:02 PDT a západ Slunce nastal v 19:20 PDT.


Více informací naleznete na našem Webu: http://mpfwww.jpl.nasa.gov.


Status report pripravily:
Office of the Flight Operations Manager
Mars Pathfinder Project
NASA Jet Propulsion Laboratory
California Institute of Technology
Pasadena, CA 91109


přeložil TopSecret

Zpet