Mars Pathfinder

Stav mise

30. května 1997

Mars Pathfinder

Kosmická loď setrvává v dobré kondici a je právě asi 140 milionů kilometrů od Země (17 milionů km od Marsu). Hlavní aktivity prováděné tento týden zahrnují pootočení k udržení správného nasměrování k Zemi a započetí dobíjení bateríí (viz. dále). Celkový čas letu od startu je nyní 175 dní a zbývá 35 dní do příletu k Marsu.

Nejvýznamější aktivitou projektu ukončenou tento týden bylo započetí nabíjení baterií. Přibližně 22 Ah kapacity bylo již z baterie odčerpáno od okamžiku jejího umístění a cílem dobíjení je nahradit tuto ztrátu jak jen to půjde. Za dobu přes 6 mesíců od startu se totiž objevila určitá degradace kapacity baterie, ale celková kapacita minimálně 40 Ah by měla být stále dosažitelná (ve srovnání s 56 Ah před startem). Celkem 7 Ah přibylo v průběhu dvoudenního dobíjení, takže již jsme nad úrovní 40 Ah. Letový tým právě odhaduje za jakých podmínek je další dobíjení bezpečné.

Byly ukončeny updaty finálního letového software. Právě provádíme poslední sadu regresních testů před tím než začneme příští týden s patchováním (záplatováním).

Lidé z DSN opravili problém přesnosti dat, kterým se zabývali několik posledních měsíců. Tento problém vyvolával větší než předpokládaný rozsah chvění v datech získaných v Goldstone. Problém se vztahoval k vadné desce v SRA (Sequential Ranging Assembly). Všechna hraniční data získaná pro projekt nyní vyhovují předstartovním specifikacím přesnosti.


Více informací naleznete na našem Webu: http://mpfwww.jpl.nasa.gov.


Status report připravily:
Office of the Flight Operations Manager
Mars Pathfinder Project
NASA Jet Propulsion Laboratory
California Institute of Technology
Pasadena, CA 91109


Zpět