Copy+Paste

Co dělat, když dojdou nápady? Aneb - máme už nějakej pátek tenhlecten postmodernismus a tak proč bychom si nenakradli jinde. Zde je tedy něco volně ložených myšlenek/citací, můžete to chápat také jako hypertextové odkazy na informace mimo web.


Počítače nenahradí skutečné lidi.
Nahradí tě jenom tam, kde v životě a v práci používáš místo přirozené inteligence tu umělou. Jestliže přemýšlíš jako byrokrat, funkcionář, manažer, slepě poslušný člen velké organizace, nebo jako šachový hráč, dej si pozor: brzy tě přechytračí.
HREF= Timothy Leary - Chaos & CyberCulture

Budoucnost není místo, kam cestujeme, je to něco, co budujeme.
My všichni. Jenže - naši politici na svých konferencích a předvolebních kampaních zkusí tuto budoucnost dirigovat a to strašně špatně a nebezpečně.
Digitální revoluce zaplavující svět je ve skutečnosti revoluce komunikační, revoluce měnící společnost. Pokud budou informační technologie používány lidmi a společnostmi, které je pochopí, mohou být informace šířeny a transformovány prakticky neomezeně. Tato vlastnost informací je základem ekonomického úspěchu po celém světě.
Ale tyto technologie nabízejí více než to. Nabízejí neocenitelné a nehmotné hodnoty přátelství, pospolitosti a porozumění.
HREF= Wired UK, Oct/96 - Wired Manifesto

Je zcela jisté, že svět se opět rozdělí. Nejméně na dvě, spíše na tři části. Do které části se však dostaneme, to záleží dle mého mínění více třeba na informatizaci než na tom, jestli rozdiskutujeme do nejmenších detailů minulost česko-německých nebo slovensko-maďarských vztahů. Tradiční intelektuál středoevropského ražení je ale už po staletí takový, že o jiných problémech de facto neuvažuje. Tato věc je jakoby dědičná. Ano, vždyť se i říká "kulturní dědictví". Intelektuál v naší oblasti se prostě piplá v dějinách, a když ne, tak vlastně intelektuálem ani není. To je naše regionální specifikum. I jinde se to dělá, ale přeci jen se dělá i mnoho jiných věcí.
HREF= Jozef Kelemen v rozhovoru pro časopis Živel č.4

Jsem od přírody optimista. Jenže, každá technologie či vědecký objev má svou temnou stránku. Digitální existence není výjimkou.
V následující dekádě zaznamenáme případy zneužití intelektuálního vlastnictví a invaze do soukromí. Zažijeme digitální vandalismus, softwarové pirátství a krádeže dat. Ba co hůře, staneme se svědky ztráty mnoha pracovních míst, nahrazených plně automatickými systémy, které brzy změní kanceláře "bílých límečků" stejně, jako se již změnily tovární provozy. Mizí představa jediného celoživotního zaměstnání.
...Nicméně, digitální existence dává mnoho důvodů k optimismu. Tak jako přírodní sílu, příchod digitální doby nemůžeme popřít či zastavit. Digitální existence má čtyři velice silné kvality, které způsobí její konečné vítězství: decentralizace, globalizace, nalezení rovnováhy a posílení schopností.
...Můj optimismus není živen představou nějakého vynálezu či objevu. Nalezení léku proti rakovině a AIDS, nalezení přijatelného způsobu řízení populačního růstu, nebo vynález stroje, který dýchá vzduch a pije oceány a produkuje neznečištěné formy obojího, to jsou sny, které se mohou, ale nemusejí uskutečnit. Digitální existence je o něčem jiném. Nečekáme na objevy. Je to tu. Je to teď. Je to ve své podstatě takřka genetický jev - každá následující generace se stane více digitální, než ta předchozí.
Řídící bity této digitální budoucnosti jsou více než kdykoliv předtím v rukou mladých. Nic jiného mi nedělá větší radost.
HREF= Nicholas Negroponte - Being Digital