Recenze - Říjen 1997

Dračí hrob (Dungeons & Dragons) - D.J. Heinrich. Návrat, brož. 309 stran, 140,- Kč.
Druhý díl další pološílené fantasy ságy z nekonečné řady pološílených fantasy ság, kterými nás, nebohé čtenáře, v současné době nakladatelé neustále bombardují a jak to vypadá, ještě dlouho bombardovat budou.

Stříbrné prameny (Forgotten Realms) - R.A. Salvatore. Návrat, brož. 308 stran, 140,- Kč.
A pro změnu druhý díl nějaké pološílené fantasy ságy. Kde já už to jenom četl?

Rubínový klenot (Forgotten Realms) - R.A. Salvatore. Návrat, brož. 330 stran, 140,- Kč.
Třetí díl k předchozímu druhému dílu. Teda ať mi někdo poradí, co o těch příšerných sériích mám psát? Upřímně lituju každýho kdo tyhle nekonečný románový řady čte.

Koruna králů (Magie 4) - Steve Jackson. Perseus, brož. ? stran, 119,- Kč.
Pro změnu další ze série gamebooků, už mě to nějak začíná zmáhat.

M.Y.T.H. inc. nastupuje aneb mýtus trochu jinak - Robert Asprin. Perseus, brož. 175 stran, 89,- Kč.
Další díl humorné fantasy série. Ačkoliv mě osobně se líbil akorát díl první a všechna ostatní pokračování jsou naprosto zbytečně popsaným papírem.

Čas pro včerejšek (Star trek 6) - A.C. Crispin. Albert, brož. 389 stran, 135,- Kč.
Konečně také nějaká scifi! Sice také série, ale aspoň se na rozdíl od těch předchozích dá číst.

Tommy knockeři - Stephen King. Beta, váz. 614 stran, 359,- Kč.
Opět bezvadný King, na to se bohužel nedá říci nic jiného než: čtete-li Kinga, tak tenhle román, který má mimochodem úplně blbě přeložený název, si rozhodně nenechte ujít.

Královští hadi - Jiří Jobánek. Vade mecum, váz. 357 stran, 179,- Kč.
Tak tuhle knihu jsem skutečně neotevřel (a když si vzpomenu na obálku a anotaci, tak zřejmě ani neotevřu). Zcela evidentně nakladatel intelektuál, který teď musí být docela určitě v šoku z toho, že někdo označil jeho knihu za román "podřadného" žánru.

Gladiátor z Venusie (Mark Stone 32) - Jean-Pierre Garen. Ivo Železný, brož. 119 stran, 59,90 Kč.
Další díl nekonečného Stouna.

Mauzoleun pro lokomotivu (29. ledová společnost) - G.J. Arnaud. Ivo Železný, brož. 120 stran, 59,90 Kč.
A další díl ještě nekonečnější Ledovky.

Misery - Stephen King. Melantrich, váz. 389 stran, 199,- Kč.
Dotisk bezvadného hororového románu (opět mnohem lepšího než stejnojmenný film) o spisovateli, jehož těžce terorizuje jeho lehce dementní fanatická obdivovatelka. Jen tak pro zajímavost, první vydání této knihy stálo devadesát šest korun.

Lovec čarodějnic - Krisztof Kochaňski. Leonardo, brož. 209 stran, 89,- Kč.
Dost dobrá povídková sbírka nazvaná podle první povídky (mimochodem vyšla před časem v Ikarii). Ač tomu obálka i název napovídají nejde o fantasy, ale čistě o scifi příběhy sem tam stříknuté fantasy, či hororem.

Šašci a prezidenti - Zdeněk Blažek. Vera, váz. 188 stran, 89,- Kč.
Kniha z alternativní současnosti naší republiky. Po listopadu 89 se stává prezidentem někdo jiný než Venca Blábol, většinu politických jmen nepoznáte. Zřejmě má jít o příběh, kde bych se měl bujaře rozhýkat nad prvním odstavcem - nestalo se.

Rowana - Anne McCaffrey. Laser, brož. 289 stran, 125,- Kč.
Tentokrát scifi román od autorky (podle mého nepovedené) série drakenů z Pernu. Nevím, ale zřejmě jsem vůči této autorce zaujatý, protože Rowana mě opět neoslovila (ani se nesnažila). Nicméně se těším na příští knihu od Laseru, protože má jít o pokračování Helikonie.

Divodějní - sbírka povídek. Talpress, brož. 398 stran, 159,- Kč.
Sbírka scifi a fantasy povídek, mimo jiné Douglas Adams (zatím jediná povídka související s pentalogií Stopařova průvodce), Terry Pratchett (jediná povídka ze Zeměplochy), Isaac Asimov aj. Na překladech se vyřádili ti nejlepší překladatelé (akorát korektor si mohl dát trochu víc práce) a výsledkem je skutečný skvost. Jediné, co vás asi maličko zmate, je informace, že jde o čtyřicet povídek a v knize jich máte pouze dvacet čtyři. Podle nakladatelství Talpress byla kniha rozdělena a druhá část vyjde někdy později.

Dimoun

<-Návrat do hlavní stránky recenzí