MF 12. 3. 97: Virtuální Paříž se brzy otevře světu

(dodatek neoficiální stephensonovské stránky)


P a ř í ž (ČTK) - Ve virtuální Paříži se nabízejí volné byty. Plocha celých 400 metrů čtverečních, s výhledem na Eiffelovu věž, Louvre nebo Champs Elysées - celkem za 350 franků. Za ně získá kupující zároveň i občanství - ovšem za předpokladu, ze má přípojku Internetu a CDROM. Elektronická Paříž je sice zatím ještě liduprázdná, zato je už týdny tématem diskusí ve sdělovacích prostředcích.

Projekt Druhý svět televizní společnosti PayTV Canal Plus je totiž mnohem více než jen obvyklá počítačová hra. Je to totiž údajně spíš veskrze realistický, trojrozměrný paralelní svět, jehož budoucnost budou utvářet sami jeho obyvatelé. Projekt, který bude po svém startu v polovině března patrně zaměstnávat hodně sociologů a psychologů, se pohybuje na hranici mezi hrou a realitou . Není zaměřen jen napočítačové fanoušky, nýbrž na široké masy Francouzů. Ti budou ve "druhém světě " stejně jako ve skutečném životě - ovšem ve své elektronické podobě moci bloumat po bulvárech, obchodovat, vyhledávat advokátní praxe, těšit se pohledem na Eiffelovu věž nebo v Lucemburských zahradách navazovat náhodné známosti pozdější sňatek možný.

Obyvatelé virtuální Paříže, kteří si budou moci u své "kopie" svobodně zvolit pohlaví, barvu pleti i vlasů, oblečení nebo věk, budou žít v pohodlných bytech, které si počínaje tapetami až po nábytek zařídí zcela podle svého vkusu. Budou se třeba v muzeu nebo v kavárně setkávat s ostatními virtuálními osobami - s lidmi, kteří ve skutečnosti žijí možná na opačném konci světa, díky Internetu však zalidní elektronickou Paříž. Koncem dubna budou volit parlament s 80 poslanci, z něhož pak vzejde desetičlenná městská rada."Jsem pro to, aby volbám předcházel skutečný předvolební boj," říká Alain Le Diberder, duchovní otec projektu a šéf společnosti Canal Plus Multimedia, která společně s CyroStudiem stvořila "druhý svět ". Od září 1995 už do něj bylo investováno 15 milionů franků, s dalšími 30 miliony se počítá do konce roku 1998. "Budeli mít úspěch, mohl by se stát mužem, jemuž se podaří zbořit bariéry, které stojí mezi průměrnými Francouzi a Internetem i dalšími novými komunikačními prostředky," napsal o Le Diberderovi list Le Monde.

Kromě komerčního efektu, který je ve hře, však vypukla i debata o sociologickém aspektu "druhého světa". Zatímco kritici varují před rozpolcenými osobnostmi, které by mohly rychle zbloudit mezi pravou a virtuální realitou, ozývají se i pozitivní hlasy, které vidí v experimentu volný prostor pro rozvoj osobnosti. "K vytvoření identity je zapotřebí místa, kde člověk může sbírat zkušenosti, aniž by se musel obávat důsledků," soudí socioložka a psycholožka z renomovaného Massachusettského technologického institutu Sherry Turkleová. Budoucím "Pařížanům" předpověděla Turkleová zajímavou hru s nejrůznějšími stránkami jejich osobnosti. Ve skutečném životě však přitom mohou vyplout na povrch i stinné stránky - od pedofilie až po rasovou nenávist.

Parlament a městská rada stanoví pravidla hry ve virtuální Paříži, uklidňuje Canal Plus, navíc bude život ve "druhém světě" sledovat permanentní grémium. "Ale co když vyjdou z voleb vítězně neofašisté?" zeptal se magazín Le Nouvel Observateur.