Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan-



 

Titulní strana

 

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

7. září - 24. září 1997

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Na samotný časopis WIRED se dostanete skrze: http://www.wired.com/


DÍVČÍ VÁLKA NA OBZORU (Putting a Female Face on Technology, 19 září)

Anita Borg chce, aby v roce 2020 ženy zabraly polovičku všech počítačových technologických pracovních pozic. Nechce ovšem vytlačit z těchto pozic muže, ale naopak to docílit vzrůstem pracovních příležitostí a nových technologií.. Anita Borg je inženýrka u firmy Digital a zakladatelka několika organizací, prosazujících zájmy žen ve světě počítačů. O tom všem se také bude hovořit na konferenci The Grace Hopper Celebration of Women in Computing, pojmenované podle Hopperové, bývalé US admirálky a vynálezkyně compileru, která kdysi pracovala pro takové firmy jako Eckert-Macuchly Corporation (založené tvůrci Eniacu) a učila na Harvardu. Jedním z cílů je přilákat větší množství žen k počítačům. (I tak by to znamenalo, že příštích dvacet let by nové joby dostávaly asi převážně ženy. Ale budou mít o to dostatečně velký zájem?)

KOLIK DOMÁCNOSTÍ MÁ PC? (Homes Not as Wired as You Thought, 19 září).

Podle nedávných průzkumů to nevypadá, že by se nějak armáda počítačů rozlézala po domácnostech - celých 68 procent všech letošních kupujících jsou ti, kdo už počítač měli (nebo ještě mají). Pravda, nákup tohoto roku vzrostl o 21 procent vůči loňskému roku, ale současně poklesl počet „prvních počítačů" na pouhých 32 procent. Důvod prý je, že obchodníci nedávají lidem dostatečně dobrý důvod ke koupi počítače. (S tím souhlasím: když jsem někomu radil, aby si koupil počítač, námitka vždy byla: a k čemu? Já myslím, že je to také trochu tím mylným názvem: kolik lidí vlastně ještě dnes na počítači počítá?)

LOUTKA NEBO ROBOT? (Barney Doll Speaks, Takes Orders from TV, 19 září)

Microsoft a PBS (Public Broadcasting Corporation TV) se společně spojili na vysílání kódovaných TV přenosů, kde mluvící loutka Barney (k dostání v dětskych prodejnách) bude na základě komand vyrábět různé zvuky a dělat všelijaké úkony. Loutka používá přídavný bezdrátový vysilač, zapojený na výstup VCR či televize a při přenosu tedy bude loutka reagovat na TV program, tj bude reagovat a komentovat přímo běžící show (můj soused se sice nejmenuje Barney, ale komentovat TV taky umí a asi se stejnou inteligencí, jako dotyčná loutka)

ORACLE ČI ORÁKL (Oracle To Ship HatTrick And InterOffice 4.1 Suite, 20 září)

Firma Oracle připravuje k prodeji HatTrick, aplikační program, založený na JAVĚ, jakožto část jejich Interoffice 4.1. HatTrick ( doslova trik, kdy kouzelník tahá králíka z klobouku) má mít wordprocessing, messaging and presentations. Jde prý jen o soubor aplikací, kterou jsou potřeba při netovém počítači... (jestli vám to připomíná Microsoft Office, tak jde o podobnost čistě nenáhodnou)

KOUZELNÁ KRABICE (New WebTV Box Bulks Up On Video Storage , 19 září)

Zakladatel Web TV Steve Perlman předvedl svůj nový výrobek, který je víc TV než Web. Stojí 299 dolarů, je to už druhá verze a navíc má teď 1,1 gigabyte hard drive. Pochopitelně, že není jen pro Web, ale může spolupracovat s VCR, přepínat na pay-video tj. placené filmy, mít malá windows na obrazovce, kde může sledovat text či jiné zprávy, informaci o filmech, případně s číslem kreditkarty si může naloudovat celý film na disk - ovšem až tytéž budou na 10 gigabytů (a brzo budeme mít i reklamy typu "Ztrácíš čas tu bez Pointcastu!")

DATOVÁ STIMULACE (What's Data Smog, and what are its ill effects? 22 září)

Velká množství dat, kterými jsme dennodenně bombardováni mohou způsobovat stress. (to jsem nevymyslel já, mě by to jakživ nenapadlo, pozn. jansan). Autor Paul Schindler (ne, tenhle nenapsal Schindlerův list) nazývá toto datové znečištění „data smog" (smog je to co vidíte v Los Angeles, když nic nevidíte - je to něco jako mlha s kouřem) a tvrdí, že co kdysi bylo vzácné jako kaviár, je teď běžné jako brambory, mluvíce o informaci, aby bylo jasno. Ano, jasno je to, co při smogu není. Informace kolem nás prý nám brání se podívat jaksi dovnitř věcí, najít, co je na životě nejvíc vzrušujícího a nádherného. Informace, na druhé straně, je také ovšem velmi nutná. ( S prominutím, asi mi tu cosi ušlo: jak mnoho je vlastně mnoho a jak málo je málo? Vtip je v tom, že to, co si říká informace, jsou většinou jen drby, výmysly a někdy i úmyslné lži. Mě osobně vadí víc dezinformace než přebytek informace.)

ŠIZENÍ (Cheating )

- někdo ukrad otázky ke zkouškám a dal je na Net - přiznejte se, kdo jste to byl! Na západě jsou totiž otázky jednotné pro všechny (zkoušky jsou, jak známo, pouze písemné) - a tento blbý nápad se pak ovšem dá lehce obcházet tím, že se otázky prostě ukradnou. Je překvapující, že i tak se ale pořád na jednotných otázkách trvá. (Jde zřejmě o to, zabránit těm horšm školám, aby nedávali svým žákům „jedničky", tedy áčka, za nic. Mám lepší nápad: co takhle udělat jednotné otázky pro učitele, kteří by pak museli každý rok také skládat „maturu" a pak by se lehce poznalo, kteří učitelé jsou horší, ne? )

JABLKO, KTERÉ SE ASI ODKUTÁLÍ DALEKO OD STROMU (Apple Takes Its Lead from Larry, 24 září)

Tak je to pravda, Larry Ellison, CEO (Chief Executive Officer) Oráklu, to potvrdil, že Apple asi bude vyrábět network-počítače (NC) . Odpovídalo by to i nápadům spoluzakladatele Applu Steva Jobse, který se opět vrátil ke kormidlu Apple firmy. Malý laptop portable, který Apple vyvíjel, by se mohl stát otcem net-computingu, už proto, že také Ellison je znám jakožto NC visionář. Apple už přestal licensovat MacIntosh klony a zakoupil svoji konkurenci, Power Compouting. (je to tedy konec Maca? Jistá nejmenovaná velmoc, která kdysi oklonila Jábločko, už dokonce přestala klónovat Mékintošina)


ZE ZÁŘIJOVÉHO ČASOPISU WIRED:
(Číslo - Issue 5.9 - September '97)

Nová pravidla pro novou ekonomii ( New Rules for the New Economy) - dvanáct pravidel pro novou digitální ekonomii. Ukázka: 1) Zákon hojnosti: víc dává víc - tj. zatímco počet nových členů sítě roste aritmeticky, počet propojení roste geometricky. (A jak jde cena čipů dolů, komunikace budou vydělávat víc a víc než hardware...)
Mariánka, ale ne matka pluku ( Netizen: What Have They Been Smoking ) - reporterka New York Times (NYT) objevila, ze si kuřáci marihuany vyměnují informace na Netu a srdceryvně se rozplakala (jedná se o Lady Grey. Zcela jinak se zachoval Lord Paul McCartney, který naopak v parlamentu prosazuje, aby se kouřeni marihuány legalizovalo. Vzpomínám si, jak mi kdosi říkal, že v Indii se prý dělá z konopí dobrá polévka a její požití není vůbec ilegální - nevím ale, jak je to s čucháním její vůně).
Kloň či nekloň (Cloning. Problem? No problem.) - proč je taková paranoia kolem klonování, ptá se bio-lékař Gregory Stock. Jsme obětí své technologie a bude lepší, když si na to zvykneme (No jo, ale co když mi udělají klona, který bude nejen vypadat jako já a i jinak mě nahradí?)
Křemíkornové Údolí (Silicorn Valley) - se nachází ve Fairfied, Iowa, kde pár enterprenárních firem snížilo telefonní sazbu na hovory „overseas", doslova hovory „přes oceán" na rekordně malou částku. Jedná se o firmy Telegroup a USA Global link. A jak to dělají? Jelikož americké firmy počítají za telefonní hovory daleko méně, než evropské, volající z Evropy jsou prostě hne automaticky „volání zpět" z USA a platí pak jejich malou sazbu. (Jakto, že mě to nenapadlo dřív než je? Mimochodem, corn, neboli kukuřice, je hlavní a skoro jediný produkt zemědělského státu Iowa, odtud ta slovní hříčka)
Pokrokový koloniálník (The Progressive Grocer) Ryan Mathews je obchodník-filozof. Filosof, protože má na to papíry (Masters Degree) a obchodník, protože jeho ideálem je prodávat v grocery storu (tedy něco jako v „koloniálu"). Ovšem ne v tom na rohu, ale on-line. Ryan se domnívá, že zastaralá Shopping Centra během deseti let zcela vymizí (už se těším, až mi taky budou posílat jídlo po drátě)
Hackeři (Hackers!) Opět ten New York Times: toto je kritika na článek Steve Lohra v NYT (vyjádřeno jednou větou: Lohruv článek je prý ze tří částí strašení a ze dvou částí obscénní mlaskání...)
Ťuklí (Wackos!) A ještě jedna odpověď na jiný článek v NYT: podobně jako Heavens Gate prý už nyní každý má možnost vyvolávat jako ponocný na Netu, ale s dosahem větším, než má soap-opera Dallas. Ne každý je ovšem wacko, po česku „šáhnutý, či ťuklý" a zdá se, že NYT jen vyvolává duchy sociální patologie (ale proč by na Netu nemohli být wackos, když tam dokonce pustí i každého normálního člověka?)


(poznámky kurzivou jsou od jansana)