Rozhovor z června 1990

Návrat do titulní strany

Rozhovor s právě zvoleným čestným předsedou CKČ KájouSaudkem, pořízený na valné hromadě zakládajících členů Comics klubu československého v červnu 1990. (zkrácený záznam rozhovoru, který vysílalo Mikrofórum ve středu 3.7.90, byl otištěn v BD-fanu [dč.8-9] v říjnu 1990; autor rozhovoru je uveden zkratkou -AH-)

AH.: Když se řekne jméno Kája Saudek, většině se vybaví spojení legenda comics. Co pro Vás, pane Saudek comics znamená?

KS.: Především obživu. Já jsem to zkusil před těmi třiceti lety dělat tak, abych se tím dobře živil, abych zbohatnul... Dodnes se mi to nepodařilo, ale dělám to stále.

AH.: Před dvěma lety probíhala na stránkách Kmene dlouhá a nic neříkající diskuze o tom, jestli je comics škodlivý, nebo jestli se dá zařadit mezi literaturu. Kam byste zařadil comics Vy?

KS.: Jsou knihy pro někoho dobré a pro někoho špatné. Knihy, které byly pro někoho nejhorší a byly přímo zakázány, vycházejí dnes ve statisícových nákladech. Comics dostal stejný osud. Alespoň můj comics.

AH.: Myslíte si, že dítě, které vezme do ruky comics, se odnaučí číst?

KS.: V žádném případě ne, protože veškeré slabikáře jsou vlastně comicsy, kde jsou písmenka a současně obrázky. Já například jsem se naučil se svým bratrem anglicky, pokud to mohu říct, že umím anglicky, čistě jenom z comicsů, kde jsme se snažili dozvědět, o co vlastně jde, o čem to je, jak to dopadne.

AH.: Pokud byste dostal nabídku spolupracovat na vypracování jazykové učebnice - comicsu, byl byste pro?

KS.: To je běžné v celém světě. V západním civilizovaném světě tyto učebnice existují.

AH.: Na čem nyní pracujete?

KS.: Nerad to říkám před dámou, několik nakladatelství má zájem o vydání erotických kreseb, které jsem dělal pro zábavu v dobách, kdy jsem musel pro peníze dělat třeba majora Zemana, nebo jiné kladné seriály minulých let.

AH.: Myslíte si, že si comics udrží postavení, popularitu, kterou má v poslední době?

KS.: Comics je poslední bašta, která padla. Předtím to byla myslím erotika, sci-fi, detektivka. Za mých časů se například dštilo nenávistí proti angličtině a proti detektivce. To dneska nikoho nenapadne, že detektivka by mohla být zakázaným žánrem. Dokonce se to doktor Škvorecký pokusil obhájit pomocí nějakého toho svého poručíka... teď si nevzpomenu na jméno, byla to velmi literární figura, která vlastně obhajovala detektivku tí, že to byl český policista, který dobře pracoval.

AH.: Co byste si přál pro český comics?

KS.: Je mnoho mladých mužů a doufám, že se najdou i mladé dívky, kteří se comics naučili, a tak stačí jenom, aby jejich věci vycházely. Zatím je vidět mnoho mně nepochopitelných kreseb, ale každý má právo žít a to je demokracie... Ať si lidé kupují to co chtějí. Doufám, že si taky někdo koupí mě.

AH.: Myslíte, že máme dost talentovaných kreslířů comicsů? Jak se na to díváte jako odborník?

KS.: Nejsem odborník, ale viděl jsem několik velmi zdařilých kreseb různých mladých lidí, které mě nadchly a které bych nikdy nedokázal.

AH.: Děkuji Vám za rozhovor.