Především není pravda, že zprávy o velmi jasném meteoru pozorovaném 9.prosince nad Grónskem byly utajované. Již 15.prosince vydal Institut Nielse Bohra v Kodani tiskovou zprávu a celou dobu probíhá diskuse o uvedeném jevu, např. na internetu. Dnes už je přitom jasné, že nešlo o událost století, ale o událost, která nastává na celé Zemi v průměru několikráte za rok. Kosmické těleso pronikající do zemské atmosféry mohlo sice mít energii srovnatelnou s Hirošimskou bombou, ale rozhodně ne mnohonásobně vyšší. Navíc většina energie byla uvolněna vysoko v atmosféře a meteority dopadlé na povrch zřejmě nezpůsobily vážnějši efekty. Byl proveden letecký radarový průzkum rozsáhlé oblasti Grónska, ale žádný kráter nebyl zatím identifikován.
Rozsáhlý oblak viditelný 9.prosince nad Grónskem na snímcích z meteorologických družic nemá s meteoritem žádnou souvislost. Družicové snímky byly analyzovány i v Českém hydrometeorologickem ústavu a bylo prokázáno, že mrak se vyvíjel pod vlivem hor na atmosférické prouděni, což je poměrně běžný jev v dané oblasti.
Grónský meteorit, ač nepochybně významný a zajímavý, nebyl tedy takových rozměrů, aby představoval vážné nebezpečí, i kdyby padal nad obydlenou oblastí. To samozřejmě neznamená, že v budoucnu se Země nemůže střetnout s ještě větším tělesem, které by významnou škodu způsobit mohlo.
Zpráva uveřejněná v našem tisku byla zjevně převzata z nespolehlivých zahraničních zdrojů, aniž by byla ověřená.
RNDr. Jiří Borovička, CSc.
Astronomický ústav AV ČR
251 65 Ondřejov
tel.: 0204/620153
e-mail:borovic@asu.cas.cz
19. února 1998 | Počet návštěv - |