Pragocon '98

O víkendu 30. 1. - 1. 2. se uskutečnil druhý ročník Pragoconu. Jelikož se jednalo o pražský con, začal pro nás tradičním způsobem - tedy pateční Amber & Avalon Session. Tentokrát byla hojně navštívena oběma stranami a přišli i někteří hosté. Session končila pro každého v jinou noční či ranní dobu, čemuž odpovídala i doba přichodu druhý den na místo conu.

Já jsem dorazil chvili před desátou hodinou, takže jsem si stihl prohlédnout stánek s novými knihami a ještě stihl první pořad. Na téma "Jak se zbavit závislosti na počítačových hrách" hovořil Vašek Fořtík. Nejdříve definoval, co si pod tímto pojmem představuje a poté rozebral jednotlivé druhy počítačových her z hlediska získání této závislosti a jejich nebezpečnosti. Ke své radosti jsem zjistil, že se do jeho definice nevejdu a navíc hraji hlavně ty méně nebezpečné hry, tj. strategie a dungeony. Vašek měl prsty i v dalším programu, protože se zakládala "Neviditelná universita" (nebo také "Kryptouniversita"), jejímž je rektorem a zároveň děkanem jedné z osmi fakult. Poté byli představeni i další děkané, přičemž každý z nich řekl pár slov o své fakultě. Nejvíce obecenstvo pobavil Jeho Wordstvo Adam Slavický, děkan Fakulty Paranormální Jevů, vedoucí Katedry Telekineze. A také nesmím zapomenout na kvestora!

Poté jsem konečně začal potkávat Avaloňáky - Vaška, Tomáše, Vláďu, Vítka a Chlupa. Když jsme šli na oběd, přidal se ještě BVer. Nevím, jak se ta hospoda jmenovala (alespoň mě nikdo neobviní z neplacené reklamy), ale mužu ji jenom doporučit. Měli tam výborný guláš (zvláště se sedmi). Po obědě jsem stihl část přednášky ing. Caletky, který si pohrával s n-rozměrnými prostory. Ale jenom pohrával, protože nic moc konkrétního jsme se nedozvěděli. Pak přijel Pája a tím završil počet Avalonů na sedm! To se už hodně dlouho nestalo. Z programu jsem stihl už jenom tradiční beseda se Štěpánem Kopřivou a Jiřím Pavlovským o CREWi. Tentokrát se mi ale zdála o trošičku slabší než je jejich standard. Večer jsem zakončil v blízkosti bufetu ve společnosti několika známých a bylo to fajn.

Druhý den jsem toho programu už moc nepochytil. Ale nenechal jsem si ujít zřejmě zlatý hřeb programu, jímž byla presentace knihy Františky Vrbenské o popravách v minulosti a v literatuře. Autorka hovořila opravdu velmi zasvěceně a s velkým nadšením. Své vystoupení proložila řadou citací z historických kronik a literatury. Je přímo děsivé, kolik různých způsobů poprav dokázal člověk vymyslet. Např. ve staré Číně poprava 'tisíce smrtí' spočívala v tom, že odsouzený byl rozporcován opravdu na tisíc kousků a to tak, že vlastně celou dobu stále žil. Na popravišti byly připraveny koše s noži, z nichž každý byl určen na uříznutí jiné části těla! A takových způsobů se nalezne v lidských (?) dějinách spousta. Následovala autogramiáda knihy, kterou si dovolím doporučit. Sám si ji hodlám brzy koupit.

Po obědě v oblíbené hospůdce, jejíž jméno si nepamatuji (což je ale dobře, protože se nemusím obávat obvinění z neplacené reklamy), jsem zabloudil do sálu, kde právě začínala beseda o politickém vývoji v našem státě v nejbližší budoucnosti. Určitě nikdo neuhodne, kdo ji moderoval, protože to byl Vašek Fořtík. Sice jsem si původně myslel, že si od tak ošklivé věci jakou politika je odpočinu, ale možnost zapojit se do diskuse mě přesvědčila. Ovšem v momentě, kdy se beseda začala zajímavě rozvíjet, byla narušena příchodem šéfa FNM Romana Češky. Ten se po jisté době do besedy opět zapojil, ale situace se opakovala. Tentokrát šéf FNM diskusi opustil, protože musel podepisovat diplomy. A tím vlastně besedu 'zavraždil'. Následovalo vyhlášení cen literární soutěže mládeže. Celkovým vítězem se stal již zmiňovaný Adam Slavinský s povídkou "Ďáblové ze západu", která byla opravdu dobrá. Po přečtení sborníku, který byl v materiálech, jsem byl velmi překvapen kvalitou některých děl. Možná až šokován, když jsem si uvědomil, že je psali vlastně děti. Zajímavé je, že ve všech kategoriích se mi nejvíce líbila povídka, která skončila na druhém místě. Po vyhlášení byla už jenom tombola, ve které jsem nic nevyhrál a pak jsme se rozloučili se známými a byl konec.

Ještě bych měl dodat, že conu se zúčastnilo velké množství hráču, kteří si to rozdávali snad ve všech možných hrách, mastili se zde počítačové hry, běželo video, probíhala prezentace řady velmi zajímavých deskových her, prodávaly se knihy, hlavolamy a tiskoviny Mensy, vystavovaly se krásné kresby a asi i něco dalšího...

Co říci závěrem? Rozhodně byl letošní ročník lepší než loňský. I když program ještě nebyl tak bohatý, jako na jiných conech, pořadatelé se o hodně zlepšili, a jestli budou pokračovat stejným tempem, mohou to dotáhnout ještě dost daleko (nebo vlastně vysoko).

Pavel -NewI'm- Koten
5. února 1998
Počet návštěv - 0