Nemilý pane Jansane

(dopis anonymního čtenáře)

Nemilý pane Jansane,

už dlouho jsem si říkal, že vám napíšu, ale pak jsem si říkal, že byste to stejně nečet, protože jste zaujatej, ale teď když mi pan (jméno neřeknu, vy chytrej) umožnil, abych sem také něco připsal, vzal jsem si vás na mušku. Protože už mi jdete na nervy a všem, kteří v něco věříme, ať už je to tohle nebo něco jiného. Takhle, když to napíšu, alespoň se to všichni dovědí a vyhnou se vám na dálku.

O co že jde? Ovšecko, protože vy si děláte legraci ze všech věcí, které jsou nám svaté a za které jsme bojovaly. Vy nevěříte, že existuje nesmrtelná duše, ačkoliv to bylo jasně dokazáno, že po smrti opouští tělo a stěhuje se jinam. Mnoho lidí teď na duši nevěří a to je škoda, vy nakonec nevěříte ani na bezdušové pneumatiky, haha (to byl vtip mojí ženy Marty, on řekla, ať to tam dám, aby se vám lidé smáli).

Ona říká, že jste asi pěknej pervert a že by si lidi před vámi měli dát pozor a že je možné, že mučíte i domácí zvířata, pokud se nechají. My jsme měli jednou kocoura a ten byl tak moudrej, že to na něm bylo vidět. Také jsme měli psa, kterého ale přejelo auto, to asi v něm seděl někdo jako vy a máme jeho fotku pořád v ložnici v rámečku s černou páskou, ne toho řidiče, toho Pánbůh zatrať.

Vy ovšem nemůžete vědět co je láska ke zvířeti, Bůhví jestli jste vůbec ženat a když jo, tak jestli v kostele. Protože vás by asi neodala žádná církev, nejenom ta naše Svatá. Vy jistě na Boha nevěříte, čehož je důkazem, že máme tolik kostelů, protože kdyby Bůh neexistoval, proč by se stavěly kostely. Nebo snad chcete číct, že náš pan farář lže?

Také se divím, že nevěříte ani na ty spiritisty, u vás tak leda špiritus, to jo, máme takového člověka v naší ulici, ten je pořád ožralý, asi si z vás vzal příklad. Je mi z vás opravdu na vyzvracení. Takové věci píšete, až se chce člověku plakat. Třeba o duchách - my jsme byli na seánci a náš dědeček si s námi klepal na stoleček a to už umřel před dvaceti lety. A podle vás už by byl zatím jen v té urně s popelem, co máme ve sklepě. Je pravda, že byl neznaboh, ale neberte nám tu naději, že se s ním jednou uvidíme, to si vyprošujeme. A kdyby nebylo převtělování, mnoho našich politiků by bylo bez práce, haha (to byl můj vtip).

Nevím, proč to tady píšu, vy to stejně nebudete číst a když, tak si asi uplivnete, to lidi jako jste vy rádi dělají. Kdybyste četl Nostradamusa, tak byste věděl, že nás čekají pěkné věci a to právě kvůli vám, protože už se na to nahoře nemohli dívat a Sodoma a Gomora - ta taky nebyla, že jo? Věříte vy vůbec na něco? To bych se divil, vaše mladá generace si život zjednodušuje a jednou na to doplatí. I v té Kalifornii, co se jednou potopí i s váma.

Moje žena si šla vyložit karty a ta paní jí to řekla docela přesně, jen se spletla s tím, že to nebyl její bratr, ale setřenice, a nebyla to autonehoda, ale vypadla z tramvaje. Takže se vlastně vůbec moc nespletla a ani za to moc nechtěla, já se divím, jak se tím může živit. Já sám tomu nerozumím, ale za ty peníze, to i kdyby se spletla víc, tak to stojí za to. Samozřejmě, že tam půjde zas, až se zase něco stane, vždyť mnoho lidí, teď říká, že to je vědecké, už proto, že to komunisté potlačovali.

Tak končím s tím, že na vás také jednou dojde, nemyslete si že ne, protože Boží mlýny melou pomalu, ale rychle, i když vy nevěříte na nic, tohle si zapište za uši.

S veškerou úctou,

František U. Řídil, Kladno.
P.S. Abyste se nenamáhal, tohle není moje pravé jméno.