Návrat do rubriky Occamova břitvaJAK VE HVĚZDÁCH, TAK V MRACÍCH

Již v jedné z předchozích "Břitev" jsme zveřejnili krátkou zprávu o meteorologických předpovědích, které pomocí astrologie produkuje pan Petr Motyčka. Praxe pana Motyčky jakoby stvrzovala základní hermetickou poučku: "Jak nahoře, tak dole". Nyní se ozval pan Motyčka sám, konkrétně v tomto mailu redakci Vesmíru :


Zdravím Vás!

Seriozním způsobem se zabývám předpovědí počasí pomocí astrologie na libovolnou dobu dopředu. K dnešnímu dni mou předpověď dodávám několika časopisů či novinám (Receptář, Myslivost, Blesk, ZN, Slovo, .. ), proto se domnívám, že by mé předpovědi byly vhodné i pro Vás. Na ukázku Vám posílám tyto soubory:

11_98CZ.gif a 12_98CZ.gif

MOTYČKA Petr


Tyto soubory obsahují astrologické předpovědi počasí na listopad a prosinec tohoto roku. Považovali jsme za vhodné je v předstihu zpřístupnit i zde (koneckonců jsou k mání i na homepage pana Motyčky), aby každý z nás měl možnost ověřit si míru spolehlivosti této předpovědi. Byli bychom rádi, pokud by nám i Český Hydro - Meteorologický Ústav mohl vyjít vstříc ohledně porovnání předpovědí pana Motyčky se svými přesnými daty, která ČHMÚ za období 11/98 a 12/98 nasbírá.

Zde jsou tedy ony obrázky, obsahující zmíněnou předpověď:

11_98CZ.gif (34509 bytes)

12_98CZ.gif (35615 bytes)


Pod dojmem těchto impozantních předpovědí jsem panu Motyčkovi napsal:

Vazeny pane Motycko,

Elektronicky casopis AmberZine rad zverejni Vasi odvaznou predpoved pocasi na listopad az prosinec 98, spolecne s ohlasy panu fyziku Motla, Blocha a Kotena. Jenom mala drobnost - je to predpoved pocasi konkretne pro Ceskou republiku? (neni to totiz u tech grafu uvedeno) Diky.

S pozdravem Pavel Vachtl (AmberZine= http://amber.zine.cz/)

Obratem přišla tato odpověď:

Zdravím Vás! Děkuji za zájem. Předpovědi vypočítávám pro oblast středních čech a nadmořskou výšku zhruba 400m.

MOTYČKA Petr

A vzápětí ještě jeden mail:

Zdravím Vám ještě jednou! Tady posílám podrobnější text s legendou: Textcz.gif

Textcz.gif (28374 bytes)

Snad ten soubor otevřete. Hodně zdaru přeje MOTYČKA Petr

Na tyto maily jsem zareagoval takto:

Vážený pane,

díky za odpověď. Nicméně mne ještě zajímá, zdali můžete počítat počasí i pro jiné nadmořské výšky a jiné oblasti nebo jestli to nejde.

S pozdravem Pavel Vachtl

Dostalo se mi zajímavé obšírné odpovědí, z níž vyjímám relevantní pasáže:

Samozřejmě, že to jde. Ale zatím se soustřeďuji pouze na jednu oblast, aby se mi to nepletlo a zároveň čekám na to, až moje výpočty budou mít standardní spolehlivost kolem 90%. Pak už bude minimální práce s přeorientováním na jiná území či jiné nadmořské šířky. Pak už s tím ale půjdu do zahraničí. Čekám pouze na zdokonalení metody, které spočívá na získání a zpracování přesně naměřených údajů z konkrétní oblasti. Tyto údaje ani z našeho území nemám k dispozici, protože ČHMÚ si za ně účtuje takovou sumu, kterou nejsem schopen zaplatit. Proto se musím spoléhat pouze na svá měření a poznámky. Tím se sice dost značně prodlouží doba mého zpřesňování, ale s tím já nic neudělám. Roční přesné záznamy pro mě znamenají další rok zdržení. Navíc od meteorologů nemohu očekávat bližší spolupráci, protože Vám ani nemusím vysvětlovat, že jim vlastně lezu do zelí a ohrožuji jejich statut v téhle oblasti. Už jsem to pocítil z jejich strany i na veřejnosti. Ale to je jen tak pro zasmání. Ono to totiž vyžaduje od každého, aby vůbec byl ochoten přijmout myšlenku, že na astrologii něco skutečně je. Já se pokouším to dokázat právě na tak hmatatelné věci, jako je počasí. Snad se mi to podaří v blízké době dotáhnout do, pro všechny lidi, přijatelného konce. Zajímavé na tom všem je, že největší odpor zažívám od největších odborníků a vzdělanců a naopak nejvíc to ode mě vyžadují ti nejprostší lidi a zároveň i nejrychleji této metodě věří a snaží se mi pomoct v rámci svých možností. Nebýt těchto lidí, tak bych si už začal myslet, že snad už nikoho v tomto státě dlouhodobá předpověď ani nezajímá. Ojedinělé výpady na svou adresu ze strany astronomů a meteorologů docela chápu. Připomíná mi to boj s církví, která v minulosti tvrdila, že Země je středem vesmíru. Taky musel někdo tento názor prorazit přes velký odpor tehdejších vzdělanců. Pokud se neprosadím v naší zemi se svou metodou do doby, kdy budu standardně dosahovat 90% úspěšnosti, tak se plně soustředím na zahraničí. Již navazuji kontakty s okolními státy, ale stále držím v sobě ten názor, že bych to měl nejdříve realizovat u nás. ......... Některé zlomy v počasí, které jsou zapříčiněné rychlou planetou, se nechají určit s přesností i na hodinu v konkrétním dni nad konkrétním územím. Je to všechno otázka přesnějších výpočtů a dostatek přesně zdokumentovaných případů. Ale už Vás nebudu unavovat a pokud byste měli případně konkrétnější dotazy, tak jsem k dispozici. Přeji hodně úspěchů a zas někdy příště.

MOTYČKA Petr

Zde se vnucují další zvědavé otázky, např. jak je to s tou RYCHLOU PLANETOU, ale raději ponechme na ochotě a trpělivosti pana Motyčky, zda nás seznámí s některými dalšími detaily své metody.


Dále uvádíme několik reakcí odborníků z fyzikální a astrologické branže:

Vazeny kolego,

i ja zdravím Vás a gratuluji Vam ke znamenitemu pocinu ! To je presne to, co pocasim trpici lidstvo nutne potrebuje. Zvlaste ocenuji universalitu Vasich predpovedi. Nevim zda jste si dostatecne uvedomil bajecne dusledky Vaseho postupu. Jelikoz polohy planet lze s velikou presnosti zjistit na tisice let dopredu i dozadu, muzete predpovidat nejen budouci, ale i minule pocasi a to nejen pro stredni Evropu, ale i pro celou zemekouli, nebot odtamtud jsou planety take videt. Ba dokonce by bylo mozne predpovidat pocasi i na jinych planetach - napr. na Marsu - NASA si s tim lame hlavu v ramci dalsich expedic. Mohu-li radit musite jen astrologicky substituovat Zemi a Mars a trochu to prepocitat. Jelikoz mam zato, ze jste tez odbornik na pocitace nebude to pro Vas jiste zadny velky problem. Trochu me mrzi, ze sve vysledky poskytujete novinam nechvalne povesti a to jen ceskym. Vzdyt po techto informacich prahne cely svet - proc nevyuzit Internet ? Letos jsou sice jiz Nobelovy ceny rozdany, ale napresrok byste mohl mit sanci - staci dukladne sepsat a publikovat Vasi metodu, experimenty a jejich vyhodnoceni.

S pozdravem ing. Martin Bloch (FEL ČVUT)

Také naturalizovaný Čechoameričan, fyzik Luboš Motl, který už píše více anglicky než česky, byl nadšen:

Dear Prof. Motycka,

recently we were informed about your ability to predict the weather using astrology. All the professors of our Department of Physics and Astrology at the Rutgers University were impressed by your graphs and we would like to ask you if you could collaborate with our group of physicists and astrologists.

Best regards L.Motl

E-mail: motl@physics.rutgers.edu          Web: http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lumo/

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Superstring/M-theory is the language in which God wrote the world.

V další reakci se Luboš, velmi emocionálně vybuzen, vrátil dokonce ke své mateřštině:

> Zdravím Vás!

> Děkuji za zájem.

> Předpovědi vypočítávám pro oblast středních čech a nadmořskou výšku

> zhruba 400m.

> MOTYČKA

To nevadi, dulezite je, ze ta predpoved funguje i pro stat New Jersey a ze jste udelal velky dojem na profesory. Uzasne, jak to delate, ze ta predpoved plati skoro na celem svete?

L.M.


Bohužel se k této věci zatím nemohl (ač chtěl !) vyjádřit vedoucí astrologické rubriky našeho magazínu (ASTRO), Pavel Koten (z observatoře Ondřejov). Pavel je t.č. časově zaneprázdněn (pobývá na astrologickém kongresu pod záštitou (své) PRVNÍ DÁMY), takže jeho vyjádření přineseme v některém z příštích čísel.

Pavel Vachtl


Návrat do rubriky Occamova břitva                                    UNIVERSUM - antikvariát        

A když už jste tady, navštivte taky:

MEET THE RESIDENTS !!!!