Návrat do rubriky Occamova břitva

 

 

 

Filipika proti kejklířům
JITA SPLÍTKOVÁ

(poprvé jste tento článek mohli číst zde na Neviditelném psu. Mimochodem, odborník na neuronové sítě Arnošt Štědrý vyvěsil na své stránce analýzu příslušného článku /o NS/ p. Zkoutajana ze Světa Namodro. Také pan Jakubík se vyjádřil k otázce "kejklířů" ZDE a TAKY ZDE)

Kdo nic nezná, musí všemu věřit.
Jan Neruda.

Na obrazu Hieronyma Bosche vidíte kejklíře, provádějícího své eskamotérské kousky. Lidi kolem údivem čučí, papuly otevřené. No nečučí všichni, všimněte si vlevo kapsáře. Chňapnul měšec uměním kejklířovým unešené ženštině.
To je právě TO, oč tu běží! To je důvod, proč "kouzelník" předvádí své čáry! Po představení se s kapsářem šábnou a jedou jinam okrádat naivní důvěřivce.
Hieronymus se s lidmi nijak nepáral, jeho obrazy obnažují až na kostní dřeň tvora zvaného člověk. A věru, není to lichotivé obnažení.

Obraz kejklíře by se měl spíše nazývat dva podvodníci, či jak se platí za hloupost a důvěřivost. Tento obraz začal Bosch malovat někdy v roce 1475. Změnilo se od té doby něco podstatného mezi lidmi? Samozřejmě, že ne. Jen kejklíři, aby oškubali důvěřivce a hlupáky, provádějí trochu jiné kousky. Nikoho už příliš neomráčí kouzelník (snad jen poctivý iluzionista David Copperfield dovede nějaké lidi k úžasu, přestože své umění neprohlašuje za nadpřirozené). Kejklíři změnili profesi, stali se buďto finančníky či politiky, zakladateli sekt anebo se zařadili k velké skupině léčitelů, astrologů, scientologů, transpersonalistů, okultistů, homeopatů… prostě jedním slovem pavědců.

Pavědci a "léčitelé": skupina lidí, dogmaticky nepřístupná kritice svého "učení" a praxe. Tito novodobí kejklíři parazitují na lidských touhách, pudech, sobectví i na nevědomosti.
Na čem se totiž dá vydělat? Na lidské slabosti, pošetilosti a naivitě (často nepřiznané nebo neuvědomované).
Kdo by nechtěl být šťastný, zdravý, úspěšný, výjimečný? Kdo by se nechtěl vyléčit z nějaké nemoci, kdo by nechtěl oddálit svoji smrt a kdo z lidí má takové znalosti, aby nenaletěl?

S tím vším operují tito spasitelé lidstva. Volají svým hlasem na poušti vědecké negramotnosti.

Je odporné kupčit s lidskou důvěřivostí a hloupostí. Nejodpornější kejkle jsou prováděny na lidech, kteří se buďto cítí nemocní nebo skutečně vážně nemocní jsou. Takový člověk v samozřejmém pudu sebezáchovy udělá téměř cokoli, aby se zase uzdravil nebo oddálil svoji smrt.
Na takového člověkapořádají skryté hony a "reklamní praní mozku" (k mnohým léčitelům i nebohé  babičky lezou po čtyřech samy, vzývajíc je jako své bohy) a kol něj tančí šamanské tance všichni ti léčitelé, vědecky či přinejmenším seriózně se tvářící ženy a muži, propagující např. bezmyšlenkovitěmagnetoterapii a rádoby rafinovaně homeopatii, všelijaké ty tzv. bioenergetické, biotronické neb psychotronické metody, elektroakupunkturu podle Volla, hledání geopatogenních zón nebo kvantové uzdravování. Je neuvěřitelné, že i v našem 20. století tolik lidí naletí a věří léčitelům, pracujícím na úrovni pravěkých šamanů. Hltají ty jejich absurdní výměšky mozku s posvátnou úctou a plní do slova vše, co je jim přikázáno.  V pravěku nic lepšího neexistovalo, tenkrát se to dalo pochopit - ale dnes?

Znala jsem dvě ženy - matku a dceru. Matka onemocněla rakovinou prsu. Podle lékařů nemoc teprve začínala. Odmítla se léčit chemoterapií a místo toho navštívila léčitele. Byl jí přikázán 40tidenní půst. Jíst mohla pouze šťávy z ovoce a zeleniny – hlavně znevhodných syrových brambor! A pít jen vodu. Podle novodobého kejklíře nádor tak nedostane výživu a ztratí se.
14 dní po skončení půstu tato paní maximálně zhublá zemřela. Ona i její dcera byly pod léčitelovým vlivem a důvěřovaly pouze jemu. A přitom „léčba“ je stála skoro všechny úspory.

Od této doby, jakmile si přečtu propagandu nějaké zaručeně nové „alternativní“ metody jak léčit nevyléčitelné nemoci, napadají mě jen nejsprostější výrazy a mám sto chutí těm rýžovačům peněz nebo aspoň manipulátorům lidí rozbít hubu.

Ne, nechci se ani zastávat medicíny (ta tzv. „alternativní“ není (podle mne) medicínou). Krásně a lapidárně to ve svých hrách vyjádřil Moliére:

Ať si dá dobrý pozor! Nesmí zemřít bez lékařského předpisu

Omyly nejsou vůbec naše věc, to je vždycky chyba toho, kdo zemřel. A konečně výhoda tohoto povolání je, že mezi mrtvými je jistá poctivost a mlčenlivost, největší na světě a nikdy nebylo vídáno, že by si někdo stěžoval na lékaře, který ho zabil.

(„Lékařem proti své vůli.“)

Náš nepokoj a netrpělivost všechno kazí a skoro všichni lidé umírají na své léky, ne na své nemoci.
(„Zdravý nemocný“.)

Tak tím máme odbytu medicínu a podívejme se trochu konkrétněji na ty novodobé kejkle:
 


Geopatogenní zóny – toť hit posledních let. Když se to tak vezme, geopatogenní zóna by měla být zařazena spíše do pojmů, se kterými pracuje ekonomie. Ano, patří do ekonomických termínů: je to vlastně zprostředkovatel tvorby národního důchodu (ovšem není na to sama, dostatečně jí pomáhají všemožné léčitelské praktiky, šamanskými počínaje a třeba homeopatií a astromedicínou konče).
Ano, řada lidí a firem se zaměřila na výrobu, spojenou s tímto termínem. Jedná se o výrobu různých údajnýchrušiček a deaktivátorů geopatogenních zón:

…pak jsem se dočetl o tomto záhadném charismatickém muži, že to byl on. Kdo zachránil presidenta Václava Havla,když ležel se zápalem plic v Praze v nemocnici…
Když se pan Klikar vracel z Loun přes Prahu a dozvěděl se o hospitalizování Václava Havla na jednotce intezivní péče na pražské klinice v Londýnské ulici a slyšel i o neutěšeném stavu pacienta, přijel do nemocnice. Díky svým vidlicím zjistil, že pod nemocnicí je několik velmi silných geopatogenních zón…

…Patnáctého ráno mě volal, je to lepší a šestnáctého byl už zápal pryč.

Díky tomu si vaše deaktivátory objednala spousta jiných nemocnic, ale i úřadů. Pokud vím, v Rakousku, speciálně ve Vídni, vaše deaktivátory montují do škol…

Karel Klikar vynálezce deaktivátoru K (což je zařízení prezentované jako účinný pohlcovač škodlivého záření geopatogenních zón vyvolaných zvodnělými geologickými anomaliemi, na který získal v roce 1997 český patent.)…

Když nějaká věc získá patent, neznamená to, že je vědecky a prakticky nějak vůbecúředně vyzkoušena. Neznamená to, že nutně funguje tak, jak se prezentuje – to na patentovém úřadě nikdo nezjišťuje – není to jeho úkolem. Ten, kdo podá patent, musí pouze dokázat, že takový nepodal nikdo jiný a musí zaplatit nemalý poplatek. Když se nenajde žádný takový již existující patent, tak ho žadatel dostane, ale nikdo nikdy nezkoumá, jestli přístroj opravdu funguje.

…Celá ta naše dálnice je vlastně na geopatogenních zónách.Jako by to někdo dělal schválně. Notoricky známý je třeba kilometr osmdesát osm. Tam bylo tolik havárií, že se vám o tom ani nesní. Ze slavných osobností tam havaroval Dubček, pak Barčák a další a další. Řada studií prokázala, že tyto anomálie působí nepříznivě na reakce o rozhodování řidiče. I to se dá eliminovat oslovili jsme významné světové automobilky včetně naší Škody, bohužel však přes podané důkazy neprojevila zájem.

Chystáte v souvislosti s novými poznatky okolo geopatogenních zón další zdokonalení deaktivátoru nebo jiné zajímavé věci?
Nápadů je plno, škoda jen, že jako každý podnikatel pracuji pod neustálým ekonomickým tlakem, takže na nějaké velké experimentování nemám příliš mnoho času, ale je to můj sen...

Bohužel, sen o dalším zdokonalování deaktivátoru skončil dne 28. 12. 1997, kdy Karel Klikar utrpěl smrtelný úraz při havárii svého ultralehkého letadla. Přesto tu po něm zůstalo víc než po mnoha jiných -deaktivátor K, který se nadále vyrábí, a může - alespoň některým z nás - pomoci.
(Ukázky o panu Klikarovi převzaty z časopisu Fantastická fakta 11 /98)
 

To je hrůza! Majitel firmy a zabil se při vykonávání sportu pro horních deset tisíc! Čest jeho ekonomickému myšlení. ¨


…Je velmi mnoho dohadů o existenci či škodlivosti geopatogenního pole. Málo se pak ví o tom, že nevhodně provedená instalace elektrické zásuvky snižuje obranné vlastnosti lidského těla odolávat nástrahám geopatogenního pole…
Milan Zkoutajan

 

A co tento druhý pán, propagující geopatogenní pole? Pan Z. má neobyčejnou psací potenci. Nechci posuzovat literární a stylistickou úroveň těchto článků. Učitelka češtiny by jimi jistě nebyla nadšena. Kvalita se změnila v kvantitu.  Jeho články ve Světe Namodro jdou do desítek. Všechny se nesou ve stejném rádoby vědeckém duchu.
Pan Zkoutajan používá odborné termíny snad ze všech věd, které existují. Háže po nás svými "vědomostmi" a je jich v jeho díle tolik, že nestačíte reagovat a pokud nejste odborníky ve všech vědách, které pan Zkoutajan používá (k čemu asi), tak nemáte šanci. Tyto články (můžete si je sami přečíst a snad mi dáte za pravdu.) se tváří velice vědecky a brojí proti šarlatánům a oslavují „100% vědeckou alternativní medicínu.“ Tu jeho a jeho přátel, oblíbenců…

Alternativní medicína resp. její principy se zdají být jednoduché, což umožňuje, že do alternativní medicíny mluví řada laiků, kteří si namlouvají, že se přes noc stali odborníky. Léčiteli, psychotroniky a biotroniky se pak stávají lidé mající sotva základní vzdělání. To je závažný nedostatek silně blokující rozvoj alternativní medicíny. Ze studijních důvodů jsem navštívil několik takových léčitelů. Jejich vyjadřování a závěry potvrzují pochybnosti o základních znalostech. Dozvěděl jsem se na příklad, že léčitel pracuje s tzv. špinavou energií či čistou energii. Špinavou energii stahuje a nahrazuje čistou. V tomto okamžiku je nutné připomenout existenci zákona o zachování energie. Energie nevzniká ani nezaniká, pouze s přeměňuje. Dle znění tohoto zákona by pak léčitel musel umět transformovat špinavou energii na čistou. Potom je na místě otázka Co je ona špinavá energie ?

Vše napovídá tomu, že takové a podobné termíny jsou zaváděny léčiteli právě z důvodu neznalosti fyziky, případně i dalších věd. Dle teorie náhodných procesů můžeme předpokládat, že člověk v daný okamžik potřebuje určitá energetická spektra, která na druhý den již nepotřebuje a zdají se být pro funkci organismu nadbytečná. Další den se však objeví jejich potřeba apod.
 

A dál se v tomto článku p. Zkoutajana můžete dočíst: (T. Pfeiffer není jeho oblíbenec)

Z celého procesu alternativního léčení je nutné vyloučit obor nazvaný biotronika. To je další nesmysl vyplývající z neznalosti fyziky. Biotronika je založena na účincích podivného dálkového působení.

Je zcela pochopitelné, že organismy a jimi produkovaná elektromagnetická pole vytvářejí podmínky pro superpozici vlnění, které může být pozitivní. Nikdo však nezaručí, že právě biotronik zajistí potřebnou superpozici - přesněji existenci
správných spekter před superpozicí. Z výkladů biotroniky pak vyplývá, že biotronikem může být každá kojící matka, neboť v případě přiložení dítěte k prsu vzniká pozitivní superpozice mající vliv např. na imunitní systém novorozence. V celkovém souhrnu je pak nutné říci, že předchozí text popisoval negativní stránky alternativní medicíny.

 

Po přečtení tohoto odstavce jistě mnozí budou chtít vrátit své vysokoškolské diplomy. Ne! Na intelekt pana Zkoutajana nedosahuji!

Do oblasti alternativní medicíny jsou však zařazovány i metody s psychotronikou či biotronikou nesouvisející jako je např. homeopatie, metoda dle Dr. Volla (EAV metody), metody zpětné vazby, distanční metody využívající biorezonance atd...

Tendence odborníků ve vědecké medicíně je tyto metody uzavřít do pojmu alternativní medicína se všemi důsledky včetně toho, že uživatelé metod jsou automaticky zařazeni do skupiny psychotroniků - přesněji neznalců medicíny.

Ne, vůbec to není alternativní medicína. Co to je, mě dosti přesně napadá, ale žalobami rád se ohánějící autor by po přečtení tohoto prožil orgasmus a vrhl se na mne :-).

Takové zařazení je zcela nesprávné a velmi často se v naší republice používá k prosazování zájmů určité skupiny. Typickým příkladem jsou samozvaní odborníci typu profesora Heřta a profesora Zahradníka.
 

COPAK je pan Zkoutajan, když si usurpuje právo nazývat takové nezávisle a dlouhodobě odborně prověřované vědecké kapacity "samozvanými" odborníky? Z analýzy textů pana Zkoutajana je jasno, že s malou pravděpodobností může být zmíněným profesorům rovnocenným partnerem v některém z oborů, o kterých píše (většinou jedná o mixy opisů a překladů - viz dále).
Jaké jsou asi úmysly nebo cíle pana Zkoutajana? Hřímá za práva homeopatie, za práva různých obskurních přístrojů. Jeho elektronická verze homeopatie mi vehnala slzy do očí.

Mora - terapie realizuje neinvazivní uzdravování pomocí bioinformace z pacienta.

Tento zcela zvláštní způsob terapie je založen na skládání různých spekter elektromagnetického pole. Elektromagnetické pole se šíří od zdroje do spotřebiče zpravidla dielektrikem. Vlastní vodič uvnitř dielektrika je zjednodušeně řečeno ukazovatel směru šíření. Pacient drží v pravé ruce mosazný váleček, který je prostřednictvím izolovaného ohebného kablíku napojen na elektronickou soupravu. Tato elektronická souprava na první pohled připomíná širokopásmový zesilovač. Další stupeň pak tvoří elektronicky řízené pásmové zdrže či propusti. Nastavení zdrží a propustí je řízeno zpravidla mikrořadičem, což umožňuje určitým programům přiřadit typ zdrže či propusti. Signál na výstupu tohoto selektivního zesilovače se zdržemi a propustmi jde na přístrojový operační zesilovač zapojený jako invertující. Na výstupu tohoto zesilovače dostáváme signál, který je fázově otočený o 180 st. proti signálu na vstupu. Tento signál je ještě upraven zesilovačem a pomocí izolovaného vodiče je přiveden k druhému mosaznému válci. Ten drží pacient v druhé (levé) ruce.

Mora terapie je tedy založena na snímání elektromagnetického pole, jeho elektronické filtraci, fázovém otočení signálu a návratu zpět do druhé ruky. Elektronický filtrační obvod potlačuje fyziologické signály vůči patologickým, ty pak fázově otočí a jsou znovu zaváděny do těla. V těle dojde k superpozici patologického pole s fázově otočeným patologickým polem. Výsledkem superpozice je pokles amplitudy patologického signálu.
 

A jeho slova: Zbývá jenom doufat, že bude foukat příznivý vítr a přinese k nám i zdravý rozum a my konečně přestaneme vše apriorně odmítat, aniž jsme terapii vůbec odborně zkusili.
Otázkou zůstává, zda všichni do té doby nezemřeme na blbost, pardon na nedostatek informací.

 

Ano, opravdu dojemné. Pan Zkoutajan chce rovněž jako pan Klikar příznivý vítr. Ano, to je zřejmě jeho cíl a jak vidno, jde za ním systematicky, cíleně.
Pan Zkoutajan se smrti za příčinou blbosti nemusí obávat.
Ale podívejme se na práci p. Zkoutajana z druhé stránky. Tyto články vlastně znamenají nový průlom ve vědě. Zrodil se nám nový vědecký styl - Dadaistická věda a tento pán se řadí k jeho průkopníkům!

Dovolte mi tedy pár slov k tomuto převratnému objevu na poli vědecké tvorby.

Umění a věda spolu souvisí. K obému je třeba mít touhu objevovat, fantazii, intelekt. A kolik vědců samo vytváří umělecká díla. A teď se obé spojilo.

Jistě již toužíte být s dadaismem ve vědě blíže seznámeni a dozvědět se, jak takové dadaistické vědecké elaboráty můžete vytvořit i vy:

Takže - úplně nejdříve si vezmete slovník cizích slov a vypíšete si co nejvíce odborných termínů.
Potom navštívíte knihkupectví, knihovny a antikvariáty a donesete si domů co nejvíce odborné literatury z různých vědních disciplín. Rovněž nesmíte zapomenout stáhnout si vědecké stránky z Netu. (pokud umíte několik cizích jazyků, jste jasně ve výhodě)

Tak přípravu máte za sebou a teď k vlastní vědecké práci: rozložíte si všechny knihy a články kolem sebe, zavřete oči a namátkou po něčem šáhnete (kniha, vytištěné články). Oči máte neustále zavřené a prst zabodnete někam do knihy, článku... Teď oči otevřete, no, a na co ukazuje váš prst  - to přepíšete, (nejlépe jen tak jeden odstavec).

Délka vašeho článku závisí na počtu vaší literatury. Ten, kdo není stoprocentním vyznavačem dada, tak může mezi jednotlivé, takto napsané odstavce vložit nějaké "oslí můstky", jak to dělají moderátoři v TV.

Dadavěda v praxi? Jako názornou demontraci, že to funguje, vám předvedu svoji recenzi článku p. Zkoutajana, vyšlého ve Světě Namodro:

(30.3.1999) / MEDICINA-ALT

Elektrická zásuvka a geopatogenní pole.

Je velmi mnoho dohadů o existenci či škodlivosti geopatogenního pole. Málo se pak ví o tom, že nevhodně provedená instalace elektrické zásuvky snižuje obranné vlastnosti lidského těla odolávat nástrahám geopatogenního pole.

Je mi velice líto, průkaznost nějaké přímé úměry geopatogenní pole = onemocnění = smrt nikdy nebyla dokázána. Ona ani ta geopatogenní pole, jak jsou prezentována různými léčiteli apod., nebyla vlastně nikdy dokázána.
Mohou existovat místa, kde je nezdravo – zahnívající bažiny, uranové doly, místa zamořená radonem… pobyt s tchýní, či s nějakým nesympatickým nafoukaným kreténem…

Vzhledem k tomu, že se člověk pohybuje v různým prostředí s různými účinky geopatogenních polí dá se předpokládat, že má vyvinutý mechanismus obrany proti těmto nežádoucím účinkům. Příkladem takového mechanismu může být např. existence polárních molekul v tkáních.
Přítomnost polárních molekul má mimo jiné za příčinu vznik tzv. " permanentního dipólu " , který souvisí se vznikem nesymetrického rozložení elektrických nábojů stejné velikosti a opačné polarity. Dipólové molekuly jsou neuspořádané a vzhledem k jejich různé orientaci se dipólové
momenty navenek ruší. Působením zevního elektrického pole se dipóly orientují a nastává proces polarizace dielektrika. Vzniká tak vnitřní pole opačné polarity než pole zevní a vznikají dielektrické ztráty zevního elektrického pole. Pro jednoduchost předpokládejme, že geopatogenní pole
je nežádoucí kombinace různých spekter elektromagnetického pole majícího elektrickou složku. Ta je výše uvedeným mechanismem do určité míry eliminována. Aby existoval proces polarizace , musí existovat i proces depolarizace. Tento proces lze sledovat v synchronizaci s natáčením
EEG při spánku, případně při poklesu mozkové aktivity z aktivity beta do alfa.

Tak toto je nádherný dada příklad. Nic z tohoto odstavce není dokázáno. Žádný proces depolarizace nelze sledovat v synchronizaci s natáčením EEG při spánku.
 

Pokud však máme v blízkosti hlavy elektrickou zásuvku nebo el. šňůru, je kolem hlavy vytvářeno magnetické pole či elektrické pole působící jako nežádoucí interakce.

Co způsobuje tato nežádoucí interakce ?

Skutečnost je možné částečně modelovat při natáčení EEG. Zmíněnou šňůru necháme procházet v blízkosti hlavy a opakovaným měřením pak zjistíme, že dostatečně nepoklesla mozková aktivita a nedochází k změnám polarizace či kožního odporu na čele.

Ze zjištěných skutečností je pak možné vyvodit závěr, že nežádoucí interakce vede k superpozici elektrických či magnetických vln generovaných mozkem a elektromagnetickým polem generovaným elektroinstalací. Vzniká tedy nová vlna, která atakuje nežádoucím způsobem mozkovou činnost ve spánku.

Je mi líto, ale aby magnetické pole nějak narušilo mozkovou činnost člověka, musel by strčit hlavu do pořádné cívky elektromegnetu.

Tím chci naznačit, že dlouhodobé nežádoucí interakce od distribuční sítě či elektroinstalace mohou vážně ohrozit proces depolarizace a tím i schopnost těla odolávat geopatogenním zónám.

Ne náhodou existují v zahraničí nepřesně řečeno odpojovače ložnic,kdy je po vypnutí spotřebičů v síti místo 230 V pouze 5 V.

Dovedu si představit, jak na tom firmy tyto odpojovače vyrábějící vydělají. A to je jediné, ovšem velké, plus těchto odpojovačů.

Pokud je bojler nový, magnetické pole generované fázovým vodičem je eliminováno magnetickým polem vodiče PEN, a to v případě,kdy je termostat bojleru sepnut.
Časem se pak zhorší izolační stav elektrického tělesa, což ve skutečnosti znamená, že mezi živou a neživou částí bojleru poteče únikový proud.
Velikost proudu není taková, aby zareagovalo jištění. Únikový proud jede cestou nejmenšího odporu tedy i přes radiátory, které jsou někde
spojené s PEN vodičem. Únikový proud pak tedy vytvoří zmíněný "otevřený" proud, který teče např. topením. Tak okolo radiátoru či potrubí vzniká magnetické pole, které při dostatečné vzdálenosti a velikosti proudu vyvolá magnetické pole "soutěžící" s polem mozku.

Tak zde je další nádherná ukázka, jak se autor nezvládl. Nejdříve si nesprávně přeložil (zřejmě z nějakého odborného anglického textu) slovo "boiler". Boiler v angličtině znamená kotel, ohřívač vody. V češtině by musel napsat elektrický kotel. Český bojler je pouze ohřívač vody, který nelze napojit na topení. No nebazírujme na slůvku, předpokládejme, že autor myslel právě elektrický kotel (při tak širokém diapazonu svých vědeckých zájmů se jistě marginálními věcmi nezabývá). Je možné aby topením tekl nějaký únikový proud? Představte si, jak vypadá rozvod topení. Není to vůbec žádné ideální vedení proudu.

A jak je to se vznikem magnetického pole vzbuzeného proudem?
Indukce B magnetického pole vzbuzeného proudem v  každém určitém bodě pole závisí na velikosti proudu, tvaru vodiče a poloze uvažovaného bodu. V okolí dlouhého přímého vodiče je indukce B přímo úměrná proudu  I  a nepřímo úměrná vzdálenosti  r  od vodiče. Toto zjistili pánové Biot a Savart. Lze vypočítat i indukci B v okolí vodiče protékaného proudem, který má libovolný tvar (počtářem byl pan Laplace), ale nechci nudit vzorečky. Je myslím jasné, že aby kolem „topení-vodiče“ došlo ke vzbuzení magnetického pole, které by mohlo nějak ovlivnit člověka, na to by nestačilo ani těch obligátních budících 220 či 380 V. Dovedete si představit, mít doma topení, které je mocným laboratorním elektromagnetem? :-)
A ještě malá poznámka – ze všech domácností je vytápěno elektrickým proudem cca 10%
(kolem 381 000 domácností). Slušné odbytiště pro prodej čehokoli. Nemám pravdu?

A taky se mi zdá velice pikantní, že v dalším článku, o několik dní později, Zkoutajan propaguje nasledující:

Přímotopy - elektrodové ohřívače vody

Elektrodový ohřev vody se uskutečňuje přímým průchodem elektrického proudu vody. Svým principem jde o nejjednodušší způsob elektrického ohřevu. Je vhodný k nejrůznějším technologickým účelům včetně ohřevu užitkové nebo oběhové vody. Přesto a nebo právě proto se v České republice tohoto způsobu velmi málo využívá.

...S vysokou pravděpodobností je možné předpokládat, že existuje obava z možného úrazu elektrickým proudem. Z pohledu elektrotechniky neexistuje běžné rozhraní mezi živou a neživou části zařízení. Existuje zřejmě obava z možnosti vzniku nebezpečných únikových proudů. Tento problém však lze řešit nánosem izolantu s vysokou elektrickou pevností ve vakuu. Existence takového nánosu v tloušťce několika setin milimetru vytvoří přirozené rozhraní mezi neživou a živou části elektrického průtokového ohřívače, kdy jeho elektrická kvalita je hlídaná proudovým chráničem. Tímto způsobem je pak možné konstrukčně řešit i průtočné elektrické ohřívače.

Ale pokračujme v anylýze tohoto článku.

Uvedu přiklad z praxe.

V jedné vesnici na Moravě žili společným životem manželé asi 20 let. Zajímavé bylo to, že manželé byli téměř pořád spolu. Oba pracovali na
kravíně,´chodili na stejnou směnu apod. Přesto, že byli v relativně stejném prostředí - manželka daleko více trpěla chřipkami a najednou se objevilo i nádorové onemocnění. Podotýkám, že dědičné zatížení u paní nebylo. Nikdo z rodiny se neléčil na nádorové onemocnění.

Rakovinou může onemocnět kdokoliv z nás a ani jeden jeho předek nemusel touto chorobou trpět. Vím to z vlastní rodiny, takže toto je jen jedno z demagogických tvrzení autorových.

Se souhlasem manželů jsme provedli jednoduché měření pomocí čítače s pevně nastaveným vstupním rozsahem. Čítač pracoval tedy od určité velikosti napětí na vstupu. Měření bylo prováděno prostřednictvím dvou plošných elektrod zatížených cca 50 kg.

Copak to asi bylo za čítač? Jaká firma jej vyrábí a jak distribuuje?

Výsledkem celého měřícího experimentu bylo to, že na posteli manžela jsme nenašli místo, kde by čítač ukázal hodnotu. V posteli manželky bylo zjištěno napětí o frekvenci 50 Hz.

Ve vzduchu je pořád nějaké napětí o jakékoliv frekvenci, pocházející od běžných radiových vln. To nic neznamená, je nutno měřit amplitudu tohoto vlnění - napětí U či intenzitu E.

Zjišťovali jsme proč nastala taková situace. Objevili jsme , že elektroinstalace procházela elektroinstalační krabicí, která byla silně vlhká již mnoho let. Vlhkost vytvořila otevřený proud, což vedlo k vzniku nežádoucího magnetického pole.

To čumím, že to tu ženu nepraštilo, nevznikl kraťas nebo zásuvka úplně nevyhořela, když do zásuvky šla něco strčit nebo třeba při zapnutí el. spotřebiče zapojeného ve vlhké elektroinstalační krabici…  

Obě postele pak dle měření geofyziků byly na geoanomálii, kterou můžeme nazvat geopatogenní zónou.

Geofyzik-senzibil do každé postele – nic jiného mě k těmto dadaistickým vědeckým textům nenapadá.

Závěr nechám na čtenářích.

Píše autor alibisticky v závěru, když vychrlil spoustu odborně se tvářících slov, ve kterých nás varuje před geopatogenními poli. "Pro koho?" ptali se v Antice. Pro koho? Ptám se já!

Ale oprosťme se od citů, od zdravého rozumu, poplivejme normální vědu, pro příště už jen dada.
 

Takže to byla taková malá recenze - analýza jednoho z článků páně Zkoutajana. Kdo je tento člověk a jaké jsou jeho nezištné cíle? Pro odpověď si klikněme do obchodního rejstříku a zde uvidíme následující:
(vše nechávám bez komentáře – 1+1 si umíte jistě dát dohromady sami, pokud prolistujete následující dosti dlouhé výpisy)


POCET NALEZENYCH ZAZNAMU
7
Udaje platne ke dni 19.03.1999


1 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: Borsov 156 Moravska Trebova 57101 
Firma: Z-TRANS. MEDICIAL spol. s r.o.
ICO: 578801
Angazma: Spolecnik
2 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: Borsov 156 Moravska Trebova 57101 
Firma: Z-TRANS. MEDICIAL spol. s r.o.
ICO: 578801
Angazma: Statutarni organ - spolecnik
3 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: Borsov 156 Moravska Trebova 57101 
Firma: Z - TRANS.KOLORIT spol. s r.o. v likvidaci likvidace
ICO: 578819
Angazma: Spolecnik
4 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: Borsov 156 Moravska Trebova 57101 
Firma: Z - TRANS.KOLORIT spol. s r.o. v likvidaci likvidace
ICO: 578819
Angazma: Statutarni organ - spolecnik
5 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: 156 Borsov Ceska republika 
Firma: ZHC - ENERGO s.r.o.
ICO: 25300504
Angazma: Statutarni organ - jednatel
6 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: 156 Borsov Ceska republika 
Firma: ZHC - ENERGO s.r.o.
ICO: 25300504
Angazma: Spolecnik
7 / 7 vypis platnych uplny vypis
Jmeno: Milan Zkoutajan 
Adresa: 156 Borsov Ceska republika 
Firma: Kolorit druzstvo
ICO: 486825
Angazma: Statutarni organ - Predseda druzstva


 

U p l n y   v y p i s
z obchodniho rejstriku, vedeneho
Krajskym soudem v Hradci Kralove

oddil Dr. , vlozka 340! ! ! U P O Z O R N E N I ! ! !
Tento vypis ma pouze informativni charakter.
Data pro jeho vytvoreni byla ziskana z pocitacove site INTERNET. V pripade, ze se domnivate, ze obsahuje chyby, obratte se prosim na rejstrikovy soud.


Den zapisu: 02.03.1989
Obchodni jmeno: Kolorit druzstvo
Plati od: 02.03.1989
Sidlo: Velke Pavlovice , Okres: Breclav, Stat: Ceska republika
Platilo od: 02.03.1989 do: 10.08.1992
Moravska Trebova , Okres: Svitavy, Stat: Ceska republika
Plati od: 10.08.1992
Identifikacni cislo: 00486825
Plati od: 02.03.1989
Pravni forma: Druzstvo
Predmet podnikani:
- Obchodni cinnost
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Maloobchodni prodej potravinarskeho a upominkoveho zbozi
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Pohostinske sluzby
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Poradenske sluzby a skolici cinnost
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Tvorba dokumentarnich a propagacnich videokazet
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Prodej spotrebni elektroniky
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Elektronika
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Vyvoj, tvorba a prodej programoveho vybaveni
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Projekce specialnich nahradnich dilu a opravy elektronickych
zarizeni
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Specialni mereni v oblasti elektroniky
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Navrhy tistenych spoju, projekce specialnich zarizeni,
vedeckotechnicke vypocty
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Vyvoj a vyroba specialnich elektronickych a elektrotechnickych
zarizeni
Platilo od: 02.03.1989 do: 25.04.1990
- Maloobchodni prodej potravinarskeho, upominkoveho zbozi a
proutenych vyrobku
Plati od: 25.04.1990
- Pohostinske a ubytovaci sluzby
Plati od: 25.04.1990
- Poradenske, manazerske, tlumocnicke sluzby, zpracovani vynalezu,
prumyslovych vzoru, vypracovani resersi
Plati od: 25.04.1990
- Skolici cinnost
Plati od: 25.04.1990
- Tvorba dokumentarnich a propagacnich videoprogramu v
profesionalni kvalite
Plati od: 25.04.1990
- Prodej a nakup spotrebni elektroniky, vypocetni techniky a
zdravotnicke techniky
Plati od: 25.04.1990
- Poradenske a zakaznicke sluzby v oblasti nanaseni
polypoxylylenovych derivatu
Plati od: 25.04.1990
- Nakup a prodej automobilu a nahradnich dilu
Plati od: 25.04.1990
- Elektronika
Plati od: 25.04.1990
- Vyvoj a tvorba, nakup a prodej programoveho vybaveni
Plati od: 25.04.1990
- Vyvoj, vyroba a servis zdravotnicke techniky a techniky pro
mereni fyzikalnich velicin
Plati od: 25.04.1990
- Projekce elektronickych a strojirenskych zarizeni a celku
Plati od: 25.04.1990
- Specialni mereni v elektrotechnice, zdravotnictvi a doprave
Plati od: 25.04.1990
- Navrhy tistenych spoju vcetne technicke pomoci pri vyrobe
Plati od: 25.04.1990
- Vyvoj a vyroba elektrotechnickych a elektronickych zarizeni
Plati od: 25.04.1990
- Ostatni cinnosti
Plati od: 25.04.1990
- Nateracske, klempirske, lakyrnicke a opravarenske prace
Plati od: 25.04.1990
- Veskere trhaci prace maleho a velkeho rozsahu vcetne projekcni a
odborne pripravy
Plati od: 25.04.1990
- Veskere prace ohnestrujne
Plati od: 25.04.1990
- Revize technickych zarizeni, chemicky servis a chemicke rozbory
vcetne vyroby chemickych prostredku pro merici ucely
Plati od: 25.04.1990
- Vyvoj a vyroba zarizeni pro vakuovou polymeraci
Plati od: 25.04.1990
- Vyvoj a priprava chemickych prostredku pro technologii vyroby
tistenych spoju
Plati od: 25.04.1990
- Zpracovani plastu a vyroba predmetu z plastovych hmot
Plati od: 25.04.1990
- Stolarske a truhlarske prace, vyroba proutenych predmetu
Plati od: 25.04.1990
- Chov koni a cinnosti s chovem souvisejici
Plati od: 25.04.1990
- Nakladatelska a vydavatelska cinnost
Plati od: 25.04.1990
- Kopirovani dokumentaci, tisk na laserovych tiskarnach vcetne
editace textu na vypocetni technice
Plati od: 25.04.1990
Statutarni organ - predstavenstvo:
Predseda druzstva: JUDr. Lubomir Nemecek, r.c. 590419 /
Velke Pavlovice, Zahradni 25, Okres: Breclav, Stat: Ceska republika
Platilo od: 02.03.1989 do: 18.12.1989
Clen predstavenstva: Josef Polak , r.c. 351227 / 413
Brno 15, Miksickova 19, Stat: Ceska republika
Platilo od: 23.09.1991 do: 10.08.1992


 

Predseda druzstva: Milan Zkoutajan
Borsov 156, Okres: Jihlava, Stat: Ceska republika
Plati od: 18.12.1989
Clen predstavenstva: Eva Cizkova, r.c. 495726 / 250
Moravska Trebova, Zapadni 108, Okres: Svitavy, Stat: Ceska republika
Plati od: 23.09.1991
Clen predstavenstva: Ing. Josef Plch , r.c. 490414 / 055
Moravska Trebova, Udanky 82, Okres: Svitavy, Stat: Ceska republika
Plati od: 23.09.1991
Zastupovani za spolecnost:
Predseda druzstva zastupuje druzstvo navenek, jedna za druzstvo
a podepisuje se za nej.
Platilo od: 02.03.1989 do: 23.09.1991
Zastupovani za spolecnost:
K nazvu druzstva pripoji svuj podpis predseda nebo
kterykoliv clen predstavenstva.
Plati od: 23.09.1991
Zakladni clensky vklad:
neuveden
Plati od: 02.03.1989
Zapisovane zakladni jmeni: neuvedeno
Plati od: 02.03.1989
Ostatni skutecnosti:
- Udaje o zrizeni:
Usnesenim ustavujici clenske schuze konane dne 15.11.1988, se
souhlasem Mestskeho narodniho vyboru Velke Pavlovice ze dne
24.1.1989 c.j.R/61/89 a se souhlasem Ceskeho svazu spotrebnich
druzstev v Praze ze dne 20.2.1989 c.j.350040-II-1989/Kl.
Plati od: 02.03.1989
- Druzstvo se ridi s ucinnosti od 2.3.1989 stanovami prijatymi na
ustavujici clenske schuzi druzstva dne 15.11.1988.
Plati od: 02.03.1989
- Uhrazovaci povinnost: Kazdy clen druzstva je povinen rucit za
pripadnou ztratu ci schodek v hospodreni do vyse clenskeho
podilu.
Plati od: 02.03.1989

Tento vypis byl porizen prostrednictvim Internetu
Dne: 24.03.1999 13:34:17
Udaje platne ke dni 19.03.1999
 
 

U p l n y   v y p i s
z obchodniho rejstriku, vedeneho
Krajskym obchodnim soudem v Brne

oddil C. , vlozka 22463! ! ! U P O Z O R N E N I ! ! !
Tento vypis ma pouze informativni charakter.
Data pro jeho vytvoreni byla ziskana z pocitacove site INTERNET. V pripade, ze se domnivate, ze obsahuje chyby, obratte se prosim na rejstrikovy soud.


Den zapisu: 27.05.1996
Obchodni jmeno: ZHC - ENERGO s.r.o.
Plati od: 27.05.1996
Sidlo: Moravsky Krumlov, Ruzova 39, PSC: 67201, Stat: Ceska republika
Plati od: 27.05.1996
Identifikacni cislo: 25300504
Plati od: 27.05.1996
Pravni forma: Spolecnost s rucenim omezenym
Predmet podnikani:
- projektovani elektrickych zarizeni
Plati od: 27.05.1996
- vyroba instalace a opravy elektrickych stroju a pristroju
Plati od: 27.05.1996
- vyroba instalace a opravy ustredniho vytapeni a vetrani
Plati od: 27.05.1996
- montaz a opravy merici a regulacni techniky
Plati od: 27.05.1996
- zkouseni a realizace vynalezu a patentu odpovedneho zastupce Milana Zkoutajana
Plati od: 27.05.1996
- koupe zbozi za ucelem jeho dalsiho prodeje a prodej
Plati od: 27.05.1996
Statutarni organ:
jednatel: Milan Zkoutajan
Borsov 156, Stat: Ceska republika
Plati od: 27.05.1996
jednatel: Eduard Cech
Moravsky Krumlov, Brizova 252, Stat: Ceska republika
Plati od: 27.05.1996
jednatel: Tomas Hajek
Moravsky Krumlov, Sidliste 354, Stat: Ceska republika
Plati od: 27.05.1996
Zpusob zastupovani: za spolecnost jedna a podepisuje jednatel.
Plati od: 27.05.1996
Vyse vkladu kazdeho spolecnika a rozsah splaceni:
Milan Zkoutajan
Borsov 156, Stat: Ceska republika
Vklad: 60000,- Kc Splaceno: 100 %
Plati od: 27.05.1996
Tomas Hajek
Moravsky Krumlov, Sidliste 354, Stat: Ceska republika
Vklad: 21000,- Kc Splaceno: 100 %
Plati od: 27.05.1996
Eduard Cech
Moravsky Krumlov, Brizova 252, Stat: Ceska republika
Vklad: 21000,- Kc Splaceno: 100 %
Plati od: 27.05.1996
Zakladni jmeni: 102000,- Kc
Plati od: 27.05.1996

Tento vypis byl porizen prostrednictvim Internetu
Dne: 24.03.1999 13:34:45
Udaje platne ke dni 19.03.1999
 
 
 
 

U p l n y   v y p i s
z obchodniho rejstriku, vedeneho
Krajskym soudem v Hradci Kralove

oddil C. , vlozka 193! ! ! U P O Z O R N E N I ! ! !
Tento vypis ma pouze informativni charakter.
Data pro jeho vytvoreni byla ziskana z pocitacove site INTERNET. V pripade, ze se domnivate, ze obsahuje chyby, obratte se prosim na rejstrikovy soud.


Den zapisu: 05.02.1991
Obchodni jmeno: Z-TRANS. MEDICIAL spol. s r.o.
Plati od: 05.02.1991
Sidlo: Moravska Trebova , PSC: 57101
Plati od: 05.02.1991
Identifikacni cislo: 00578801
Plati od: 05.02.1991
Pravni forma: Spolecnost s rucenim omezenym
Predmet podnikani:
- - nakup a prodej potravinarskeho, textilniho a zdravotnickeho zbozi
- nakup a prodej pristrojoveho vybaveni zdravotnickych pracovist
- poradenske, manazerske a tlumocnicke sluzby vcetne zpracovan. prihlasek
vynalezu, prumyslovych vzoru a ochrannych znamek
- tvorba profesionalnich dokumentarnich a propagacnich videoprogramu
- prodej a nakup zdravotnicke techniky, vypocetni techniky vcetne servisu
- poradenske sluzby v oblasti polyroxylylenovych derivatu
- nakup a prodej automobilu vcetne montaze zdravotnicke techniky
- vyvoj a vyroba zarizeni pro zdravotnictvi a veterinarstvi
- specialni mereni ve zdravotnictvi
Plati od: 05.02.1991
- - provadeni veskerych montaznich praci vcetne praci s touto cinnosti sou-
visejicich
- vyvoj a vyroba programoveho vybaveni
- chemicky servis vcetne vyroby chemickych prostredku pro merici labora-
torni ucely
- vyvoj, vyroba a provoz specialni techniky
- vyroba specialnich zdravotnickych, laboratornich, elektrotechnickych a elektronickych zarizeni
Plati od: 05.02.1991
Statutarni organ:
spolecnik: Milan Zkoutajan
Moravska Trebova, Borsov 156, PSC: 57101
Plati od: 05.02.1991
spolecnik: Eva Cizkova
Moravska Trebova, Zapadni 108, PSC: 57101
Plati od: 05.02.1991
Zastupovani:
Spolecnost zastupuji navenek zakladatele spolecnosti.
Plati od: 05.02.1991
Vyse vkladu kazdeho spolecnika a rozsah splaceni:
Milan Zkoutajan
Moravska Trebova, Borsov 156, PSC: 57101
Vklad: 80000,- Kc Splaceno: 100 %
Plati od: 05.02.1991
Eva Cizkova
Moravska Trebova, Zapadni 108, PSC: 57101
Vklad: 20000,- Kc Splaceno: 100 %
Plati od: 05.02.1991
Zakladni jmeni: 100000,- Kc
Plati od: 05.02.1991
Ostatni skutecnosti:
- Udaje o zrizeni:
Spolecnost s rucenim omezenym byla zalozena spolecenskou smlouvou dne
28.10.1990 podle ust. § 106 n/ zak. c. 103/90 Sb.
Plati od: 05.02.1991
- Zastupovani: Spolecnost zastupuji navenek zakladatele spolecnosti.
Platilo od: 05.02.1991 do: 05.02.1991
- Kmenove jmeni:
Kmenove jmeni spolecnosti cini 100.000 Kcs.
Vklad Milana Zkoutajana cini 80.000 Kcs,
Evy Cizkove 20.000 Kcs.
Platilo od: 05.02.1991 do: 05.02.1991

Tento vypis byl porizen prostrednictvim Internetu
Dne: 24.03.1999 13:40:00
Udaje platne ke dni 19.03.1999


Na závěr dobrý vítr všem kejklířům. Mohl by je taky odnést ke všem čertům!


JITA SPLÍTKOVÁ

ZÉLOS - Internetový magazín

SISYFOS - český klub skeptiků

AmberZine     Occamova břitva


Návrat do rubriky Occamova břitva                              UNIVERSUM - antikvariát