Roll‘s Royce

Roll‘s Royce
(vulgo Pařížský Průnik)

(c) Jiří W. Procházka 1999


Přinášíme vám ukázku z aktuální kyberpunkové tvorby Jiřího Walkera Procházky. Jedná se o část nové, dosud nikde nepublikované povídky. Úryvek uvádíme s autorovým svolením, žádná jeho část nesmí být přetisknuta či jinak použita bez autorova souhlasu.

...
Za chvíli seděli na svých místech. Před sebou měli nad barem naskenované 3D Avignonských slečen, hodně nadprůměrný animovaný art-soft od lucemburské nadace Campbell’s Soup: 2001. Pod vlnícími se trojúhelníkovitými ženami se lesklo souvislé zrcadlové pole, jež opticky zvětšovalo malý bar a dělalo z něj VELKÝ BAR. Na kulatých stolcích s deskami z umělého mramoru byly místo popelníků zmenšené repliky Picassových keramických talířů s motivy lidských ksichtů. Na stěnách matně, jako hororové nasvícení v creep-show, zářily holografie pochmurných monochromních obrazů z Modrého období s motivy mrzáků, nemocných dětí a lidského utrpení.
Byl to vůbec veselý podnik.
Hostinský vyplul zpoza pultu jako Titanic II. Byl stejně mohutný, stejně dokonalý a stejně nepotopitelný. Možná. Když ho Rox poprvé uviděla, vzpomněla si na Pepeho Námořníka, starého válečníka z bitevního křižníku Reagan, jinak barmana, starajícího se o svou živnost v Greenwich Village ve Velkém Jablku. Proslulý Arpunx Nova, runnerský bar, bazar i binární kolbiště. Oba výčepní teď měli společné jmenovatele: Roxannu a Kokrháče... To stačilo, aby se o nich šuškalo, že jsou nejlepší v branži.
Titanic jim položil na stůl dvě sklenky absintu a vodu z alpských ledovců.
„Kde jste?“ ohlásil se Hvízdavý Dan. V levém oku měl lehký tik. Díval se na široké manžety Roxaniny kožené bundy. Má to tam...?
„Čekali jsme venku.“
„Jako vždycky nedůvěřiví, co?“
„No, Victor byl důvěřivější,“ podotkl Kokrháč a napil se s Roxannou absintu.
„Za Victora nemůžeme, toho musela sejmout Třetí armáda - nebo někdo od vás.“
Rox se zamračila. Na čele a kolem sevřených rtů se jí vytvořily hluboké a naštvané vrásky. Nevypadala, že by chtěla vyprávět vtipy. I když používala humorné vulgarismy.
„Poslouchej, sráči,“ sykla, „kdybysme nepotřebovali ten klíč, tak už jsi podruhý tuhej. A to tak, že HODNĚ!“ Rox se nahnula přes stůl a dýchla mu absint do obličeje: „Teď budeš odpovídat jenom: ano, ano - ne, ne. Jasný, xindle?!“
„Nepřesně cituješ Ježíše Krista, sestro,“ Herman lehce strčil do Roxanny. Zasyčel přes ohromný ukazovák přiložený k ohromným našpuleným rtům - že zbytečně zvyšuje hlas. Někteří návštěvníci kavárny pohazovali po jejich stolku kradmé, pohoršlivé pohledy. Rox kývla. Hermanovi to stačilo. Počítal. Kdo se k jejich stolku otočil - a kdo ne... Počítal. Mesiáši a Oni. Potom se již nedíval po místnosti, ale naproti do kočičích očí. Počítal.
Věděl, kolik brzo uhodí.
Bylo to z té nejméně očekávané strany.
Roxanna zaslechla tichý a známý zvuk: CVAKnutí pojistky!
Otočila se k barpultu. Zahlédla hostinského, třímajícího v rukou upilovanou luparu. Mířil jí na hlavu. Že by se spletla? Vždyť měl tetování z Pacifický delfíní. Když pomáhal delfínům, tak to přece nemůže být úplně špatný člověk.
Může, ty krávo, protože to je - ČLOVĚK!
Z koženého náramku na zápěstí vylétly dva bumerangy. Zasssssssvištěly pod stropem mezi zavěšenými chromovanými, pomalu rotujícími rameny větráků. Jako první zareagoval Hvízdavý Dan. Bleskově tasil devítimilimetrového Pit Bulla…
… a zblízka vystřelil Roxanně do obličeje.
Zasáhl by, kdyby ho nesrazila strašlivá rána. Na Riviéru dopadl obávaný asteroid s kódovým značením Herman Likvidátor. Malíková hrana punkerovy ruky zasáhla na Danově lícní kosti spolehlivě paralyzující bod. Dan ani nezahvízdal, zato vynaložil maximální úsilí, aby překonal „ledový“ efekt. Povedlo se mu to jen zčásti. Sice se pohnul, ale pak se zřítil ze židle jako kvádr ledu a rozrazil si hlavu o mramorový schůdek pod stolem. Lebeční kost se roztříštila a v krvavém otvoru se zablýskla šedavě slizká hmota mozku.
To vše Rox nevnímala. Neměla čas, jako obvykle. Mířila prstenem na barmana a laserový paprsek mu umístila na otylém krku. Bumerangy zacílily, zasvištěly & vyrazily.
Rox jistila bar a Herman se staral o sousedy.
Barman celou dobu něco řval a gestikuloval potetovanými pažemi a Rox v zrcadle nad ním zahlédla stíny, zaplňující sál. Otočila se a prstenem pozměnila cíle bumerangů.
Konečně vnímala, co na ni sirény Titanicu ječely:
„Lehni, krávo! Lehni!“ - a když padala, nad hlavou jí prolétla ohnivá smršť a ožehla jí půlku hlavy. Tu oholenou. Ještě stačila šmejknout laserem po nejbližších parchantech s kuklami na ksichtech, bumerangy se vrhly za světelnými body jako mechaničtí chrti a oba zaměření střelci se vzápětí jevili na biolokátorech jako „exit deadline“. Na lokátorech zářila rovná zelená čára, a ne litry rudé krve tryskající z proříznutých hrdel.
Ode dveří řinčelo staccato ručních rychlopalných zbraní. Návštěvníci baru, kteří se nestačili vrhnout na zem před chvilkou, padali k zemi až teď. Pozdě. Rotující střely jim rvaly vnitřnosti a z explodujících těl létalo kolem tolik nevyužitého materiálu, že by genochirurgové hořce plakali.
Mesiáši reagovali na útok jednotek SS okamžitým protiúderem. Třetina návštěvníků tasila palné i chladné zbraně - a výměna projektilů i ocele záhy nebyla tak jednosměrná.
„Potřebuju náboje, Hermane! Hoď po mně kabelu!“
Kokrháč neměl čas. V rukou svíral štěkajícího Sterlinga, odlehčený model, se kterým šel i do Picassova muzea. Tam ho nepoužil. Tady ano. Z děrovaného pláště hlavně sršely souvislé dávky střel a prázdné nábojnice z vyhazovače cinkaly o keramickou dlažbu a mramorové stolky. Zvonkohra smrti.
„Chytej!“ zařval do rachotu zbraní barman a mrskl naslepo přes pult po Roxanně škorpióna a tři zásobníky. Trefil se. Rox místo poděkování zasyčela bolestí, protože zatímco zpoza překoceného mramorového stolku vystřelovala mozky dalším zakuklencům, dárek od hostinského jí rozsekl tvář.
„Máš to?“ houkaly sirény Titanicu - a z něj byla vidět jen svalnatá paže s útočnou UZI, chrlící z hlavně jednu dávku za druhou. „Hele, co tady blbnete?! Runneři s vaší úrovní – a teď tohle..“
Rox neměla potřebu vést dialog s volem, který jí nejdřív ožehl temeno hlavy a pak rozsekl obličej. Instinkt dravé šelmy ji však přesvědčil, že všechnu tu bolest jí ten někdo nezpůsobil proto, aby jí ublížil, ale aby jí pomohl. Bylo to stejné, jako když své černé pumě s bílou skvrnou na hrdle tahala z hnisavých ran klíšťata. Omámeného mazlíčka drželi Herman a Rolland, ona „operovala“. Velká kočka kňučela jako kotě - ale držela. Věděla, že jí pomáhají, i přes tu bolest.
Rox se taky držela a jen slušně odpověděla:
„To se musíš zeptat jich, kdo tady blbne! A jinak dík! Kryj mě!“ a vrhla se do volného prostoru. Hermanovi nemusela říkat nic. Ten byl v bitkách jako doma. To se už barman zvedal nad pult a před ním se jako datel z hnízda vysouval německý lehký kulomet MG99 na pavoučích nožkách. Kolem to štěkalo jako v Normandii při Druhé invazi proti Rudé armádě, než ji zase zahnali do Střední Evropy, za hranice dohodnuté Pražskou smlouvou.
Rox potřebovala vypadnout. Nutně. A rychle. Nezávislý a nelokalizovaný CYB byl dost dobrý důvod na to, aby ti, co přepadli bar uprostřed mafiánský, a tedy nejlépe hlídaný zóny na Azurovém pobřeží, na ně nasadili tuhle divizi SS. Každopádně někdo musel žvanit.
Dostal někoho Wolanski? Podělal se zase Mac? Nebo mají Rolla?
Bhrouuuumm! Od vchodu se zablesklo.
Bazuka! ========)))
Vzduchem to zasvištělo a výčep se změnil ve výheň. Za ním se potácela hořící pochodeň. „Do prdele, ten chlap nemoh’ bejt špatnej,“ řekla si Rox mezi pádem za další stolek, přikryla se prostřílenou dívkou v úpletových stripšatech se zlatem v bradavkách a s olovem v těle. Jen kdyby tolik nekrvácela, kráva silikonová.
„Rox, padej! Já to zmáknu!“
Roxanna se otočila a spatřila v rukou Hermana šedivě matné IM-vejce.
„Jdeme spolu!“ zakřičela na něj nesouhlasně.
Herman poslal ke dveřím první IM-granát, kterých nosil na opasku půl tuctu. IMploze do sebe za praskavého třesku vstřebala pět střelců, rozestavěných pod Kejklířem z růžového období. A tři stoly i s hosty. Další IM vejce do sebe vsáklo část zrcadlové stěny v masívním dřevěném rámu - vyvedeném podle nejlepších tradic pražského kubismu, ojedinělého světového experimentu v rámci užitého umění a architektury - s dalšími třemi černooděnci. Z posledního útočníka odřízla IMploze šikmo spodní polovinu trupu a kus pravé ruky. Zbytek chlapa se válel na zakrvavené podlaze a byl na něj pohled jako na špatně odvedený F/X v béčkovém trideu. Jenže od něj ještě stačila vylétnout ta pitomá střela:
Ssssvissst...
„Kokrháči!!!“ Rox zahlédla, jak punkerovi vybuchuje rameno v gejzíru krve.
„Běž už konečně do prdele! Roll tě potřebuje!“ řval na ni. Rox prostřelila dalšímu zakuklenci hrudník. Cáklo to. Půjčila si od něj škorpióna a se stisknutou spouští se přesunula k příteli. Zahlédla, že ji Mesiáši dostatečně jistí. Položila zbraň. Prohlédla ránu, otočila ho tam a zase zpátky. Zasténal bolestí. Poznamenala:
„Nekňuč. Blbej průstřel, ale jenom průstřel.“
„Fajn. Tak vypadni! Já se pak stavím na pohotovosti.“
„Ha ha. Vtip,“ odsekla Rox a zpoza okraje stolu obhlédla situaci.
Mezi dřevěnými kuličkami kuchyňského závěsu svištěly do baru dávky třaskavých střel a vybíraly si oběti mezi zakuklenci. Stejně urputně se ozývala další ohniska střelby ze schůdků do vinného sklípku i z VR/III herny vpravo od rozstříleného a napůl sežehnutého baru.
Jenže SS parchantů zvenčí přibývalo, jako kdyby tady Armáda spásy rozdávala crack. Rox zahlédla v rozstřílených dveřích další vztyčenou postavu s kládou na rameni. Zase! Vytrhla z Hermanova opasku IM-granát. Suchý třesk a podivně uříznutý křik jí potvrdil, že minimálně několik sekund se nemusí bát žádné těžší pěchotní zbraně.
„Chyť se mě kolem krku!“ ječela na punkera, úspornými pohyby rukou naznačila obráncům, aby je kryli, a uchopila ho za svalnaté paže. Zasekla kovové nehty do kožené Cooper bundy. Všude se řinoucí krev, a to nejen z Hermana, pomáhala smýkat těžké tělo po zemi - jenže to mělo i jiný problém. Rox měla kotníkové botky Ravelli tak zakrvácené a obalené vyhřezlými vnitřnostmi, že se prokluzovala jak bezzákluzový kanón z První Světový.
A zvenku přibíhali další a další a další členové jednotek SS. Zůstávali u dveří a zuřivou palbou kryli soukmenovce svírající bazuky. Bar se začal měnit v hodně věrnou kulisu filmu o druhém vylodění v Normandii. Exploze trhavých granátů i protipancéřových střel čistily bar s budovatelským heslem „Všichni jsou si rovni – a někteří jsou si rozdrcenější.“
Ohromující odpor odhodlaných obránců opravdu ochaboval.
Kokrháč mezi výkřiky posílajícími Roxannu do mnoha míst pochopil, že se té ženské nezbaví. Že ho ten drobek chce za každou cenu odtáhnout z pekla. Nápad! Hučel sice bolestí jako vydlabaný javor v twisteru, ale podařilo se - vytrhl Roxanně svou pravou ruku a vytáhl z kapsy na stehně masívní vodítko na psy.
„Mrskni tam ty dvě poslední vejce a chyť se mě!“
Rox nevěřícně zírala na psí vodítko:
„Ty jdeš venčit Lasii - nebo nás bere skrytá kamera?! “
„Nežvaň a dělej!“ zahučel Herman, položil vodítko na zem a přitáhl si vedle ležící strojní em-sedmnáctku a zaměřil na druhou stranu, do zdi. Rozstřílel všechno, co se nacházelo v akčním rádiu zaměřovače. Rox se divila, ale poslechla ho. Znala ho. Mrskla to tam.
Sssssss - Ssssss....
Dvojí zasvištění imploze.
Herman zase svíral to svý pitomý vodítko.
„Teď!“ zaslechla ho. Držela se ho kolem krku, jako se před chvílí on držel jí - a držela se ho jako klíště. Věděla, co dělá. Herman nikdy neměl daleko od slov k činům.
Dhoooouammmm.... Těžko rozjímat, kolik gé s nimi trhlo, ale bylo to šílené. DOST.
Miniaturní nálož cé čtyřky na konci kevlarového lana zaječela po vzoru silvestrovské rachejtle. Prorazila dvacet metrů vzdálenou stěnu a rotující trojramenná skoba se konečně zasekla do něčeho pevného. Do masívního železobetonového opěrného sloupu sousedící cukrárny - a teprve tam svá ramena rozevřela.
A Herman stiskl pojistku navíječe...
Letěli prostorem rozstřílených židlí a stolů, proletěli rozšklebenou zdí a mezi dřevěnými bednami dvanáctileté zelené Grantsky. Herman včas upustil rukojeť hydraulického navíječe, aby závěr volného vodorovného pádu zakončili na kartónových krabicích s cukrářskými polotovary.
BAAHHHH!!!
Za nimi se v otvoru stěny ozvala závěrečná akce několika bezzákluzových Wombatů. Detonace trhavých granátů vyřešily „konečnou otázku“ Mesiášského odporu - a kolem kyberpunkerů se pro změnu „uuuiii uiiii uiiiii uiiiii....! rozječela siréna alarmu, začaly blýskat stroboskopy a do prostoru cukrárny se valil značkující barevný kouř.
„Co to je za vola! Hlídá si marcipán jak zlatý cihly před Goldfingerem!“ řval vzteklý a zraněný Herman. Rox se pokoušela rozstřílet agresívní reflektory, ale byla spolehlivě oslněna šíleným bílým rejem řízených paprsků.
„Do hajzlu, tak jedněm vypadnem z lopaty - a teď tohle.“
Rox si podvědomě přepnula na infra, aby se mohli bránit a…
Najednou vše utichlo.
TMA.

Co se děje...?
Na pultu se blankytně rozzářil monitor pokladny. Na něm rotoval kód 001.
„Žije!“ hlesla Roxanna. „On si nás našel.“
Herman ji dloubl do žeber. Pochopila.
„Teď si nás našli jiní!“ tiše hučel punker.
Ve tmě a náhlém tichu i ona zaslechla šramot. Kokrháč opatrně, dlaní velkou jako skrejpr, obrátil její tvář k sobě. Pokynul hlavou dolů. Kývla. Jestli bylo v něčem na Hermana spolehnutí - kromě propitých nocí - tak to byla neuvěřitelná zásoba zbraní. Na těch nejneuvěřitelnějších místech. A teď... Bylo to nevhodné - všude zabijáci - ale ona se usmála:
„Mám to vytáhnout rukou - nebo pusou?“
„Kolik za co?“
„Pak ti to strhnu při pokeru.“
Rozepnula mu zip džínsů, ignorovala jeho hlavní zbraň a sáhla po hlavni. Tu měl na vnitřní straně stehna. Dobře ošetřovaný a nabitý browning.
„Teď uvidíš, co je to 002,“ zašeptala nula nula trojce. Sebevědomě.
Černé siluety se blížily.
Prásk! Prásk! Prásk!
„Kupte si infra! Nabízejí ho v teleshopu,“ poznamenala Roxanna. Krátkou přestřelku viděla zřetelně ve žlutomodročerveném provedení. Oba se převalili z místa, odkud před chvílí šlehaly záblesky Roxaninných výstřelů a kde po nich zbyly jen prázdné nábojnice. Včas.
Teď se záblesky objevily na druhé straně - a kolem nich pršela omítka a třísky z pultu.
Bhrooummm! Pětkrát bhrooummm…
Rox si myslela, že jí ustřelili hlavu. Herman zpoza ní pálil z pumpovací brokovnice.
„Blbče, už takhle vypadám jako Rocky, a ještě budu hluchá!“ čílila se dívčina.
„Promiň. Vono jich je pořád moc,“ strkal do nábojové schránky další pětici nábojů, zaklínil předpažbí do sevřeného loktu zraněné ruky a zase nabil. Rox mezitím kontrolovala přesnými zásahy stále průserovější situaci.
Bylo jich vážně moc! Průlezem z již ztichlého baru sem pronikaly další temné stíny. Rox vystřílela zásobník, prázdný ho nechala spadnout na zem a zarazila do browningu plný. S tichým cvaknutím natáhla závěr dozadu a zase se připravila.
„Hej vy dva, už toho bylo dost,“ ozvalo se z reproduktorů cukrárny. „Chci se s vámi dohodnout jako chlap s chlapem... Tedy i s ženou. Prostě se vzdejte!“
Hlas byl zmoogovaný, ale tu dikci mohl použít jediný člověk. Tedy - jestli se dalo říct: Člověk.
„Macu, vyližte si už konečně prdel. Zatím mají problémy vaši hoši,“ zasípal Kokrháč. Všechno ho bolelo a sralo. „A stejně neznáte rozdíl mezi chlapem a ženskou.“
„Já to s vámi myslím zaručeně dobře.“
„Jako s Victorem?“ ustřelil nejbližší reprobednu Herman.
„Nechám vás vystřílet všechno, co máte. Lidí na to mám dost. A pak od vás ty Black Boxy dostanu – a nechám vám je vyrvat z těch vašich obarvených palic zaživa.“
„Jste se teda rozjel,“ uznale kývl Herman. „Myslíš, Rox, že to s námi fakt myslí dobře?“
„Vždycky byl dobrák,“ kývla Roxanna. A zase úspěšně vypálili do přebíhajících stínů.
„Kolik nám zbývá střeliva?“ zeptala se při další výměně zásobníku.
„Málo. Myslel jsem, že ti naši v baru budou tvrdší. Aspoň jako Batman.“
„Teď už nejsou tvrdý, ale tuhý,“ suše ho doplnila Rox.
Po dalších minutách vše vypadalo jinak.
„Tak je konečně sejměte, hajzly runnerský!“ poradil Mac ze zbylých reproduktorů.
Stíny se pohnuly. Bylo to výhružné a vypadalo to jako scéna od Eda Wooda.
Kokrháč v pravé pěsti svíral boxer, Rox klečela vedle a rukou se mu opírala o zdravé rameno. V ruce měla útočný nůž se žlábkem na krev. Podívala se na Hermana.
„Hele, ty postavo,“ zachvěl se jí hlas. „Víš, že jsem tě vždycky měla tak trochu ráda?“
„Dík. Že´s neřekla dřív. Mohli jsme si dopisovat.“
Rox jen smutně kývla. Jo. On to asi nepochopí.
„Já vím, kočko,“ překvapil ji. „Jenže máš Rolla.... a Royce. Ale v každým případě jsi dneska to tvoje vyznání tak trochu dokázala. Víš?!“
Kývla. Věřila, že Roll a Royce jsou v bezpečí. Roll se o sebe a o kluka vždycky dokázal postarat - ale teď se jí chtělo brečet kvůli něčemu jinému. Byl tady on... Kokrháč. Přítel do nepohody. Neohrabaný, ohromný, neomalený obr - s obrovským srdcem.
A teď asi umře. I to ohromné srdce přestane tlouct.
Díval se na ni.
„Teď jim to nandáme,“ hlesla a nechtěla si setřít slzu z tváře. Od tichých stínů se ozvalo sborové cvaknutí pojistek brynýrovaných Redhawků. Mac si potrpěl na divadlo.
„Sbohem, přátelé,“ ozvalo se ze zbylých  reproduktorů cynicky. „Ano, slyším! Ne, ten alarm jsme nevypínali! Rozstříleli ho oni...

„Co?!
Opakujte hlášení!
Že ho... Koho?!
Zaměřte toho šílence!!!“

Macovi se zdálo, že se propadá do ohavné bažiny. Uvízl v ní a bezmocně kolem sebe plácá rukama i hubou. Nemohl uvěřit tomu, co teď už bylo jasné. Bohužel pro něj.
Oba přátelé na sebe pohlédli. Oba věděli.
„Ne! To není možné,“ ječely reproduktory. „Vždyť ho držíme v Nulté Úrovni! Dokonale izolovaného. To nemůže překonat! Potvrdili nám to z  Rebexu! A s nimi spolupracuje i Hard Core Bejbyho. Tomu, co se děje, přece odporuje i Desatero!!!“
„Desatero teď vypadá jinak, blbečku,“ zazvučel soundblaster pokladny.
„Rollande, já vás vyzývám...“
„Teď fakt nemám čas, Macu.“
Ssswisssh... Z pulzujícího monitoru pokladny do místnosti vyhřezly světelné obrazce obsahující terabyty informací modifikovaných k jedinému účelu. Z obrazovky neskutečně rychle pučely gigantické binární orchideje a lačně pohlcovaly okolní prostor. Orchideje ne. Spíš masožravé rostliny.
Ten pohyb byl však pozorovatelný jen přizpůsobeným vnímáním B-runnerů. Pro ostatní „smrtelníky“ to byl pouhý záblesk. Rox se vrhla na Kokrháče, zakryla mu obličej tělem (Kokrháč byl rád, že to bylo ňadry), zavřela oči a zaječela:

„Nedívej se! Nehýbej se! To je Rollandova ORChideA!“

Vířící terabyty informací zasáhly střelce.
Nebyla to hezká podívaná. Ještěže ji CNN nevysílala v přímém přenosu. Strukturovaná, indexově nezávislá databáze v málo používaném „šlechtickém“ formátu WWP do sebe nasávala další a další informace ze zaměřených objektů. Vnikala do těl obrovskými póry v pokožce, její substance prolínaly kolem marně se shlukujících mraků bílých krvinek, které nevěděly, proti čemu bojovat. Vnikala nejen do buněk a krvinek, ale i do parazitů. Ovládla jak skryté rakovinné bujení, tak i dravé mlhoviny virů. Stejně hladce jako do jater vnikla i do mozku.
Neurony byly její živnou půdou, krev živným roztokem.
Zasažená těla zprůhledněla jako medúzy. Byly vidět kosti, šlachy, vnitřnosti, pulzující srdce a rubínově se lesknoucí proudící krev. Pokožka na hlavě zprůsvitněla také, zbyly jen obličejové svaly, obnažené dásně s bílými zuby - a vyvalené oční bulvy. V okamžiku absorbování celé oběti se tělo rozzářilo, potom se bělostný svit rozložil na žlutočervené spektrum a v kvadratických objektech tělo barevně rozdělil.
Vypadalo to, jako by ti lidé byli stvořeni z binární lávy, plynoucí v krychlových, pomalu rotujících a vzájemně se prolínajících objektech.

A pak se rozpadli. Na kvádry a krychle. Na hranolky a kostky. Na hromadu barevně fosforeskujících kostek dětské stavebnice.

Terabyty likvidujících informací se samy staly obětí svého útoku. Těla pohasla, zabijácká databáze splynula s genetickou výbavou rozkládajících se buněk. Teprve teď bylo možné poznat krychle z kostí, svalů; z jedné kostky zírala obnažená oční bulva a v další, která se svezla z vrchu hromady, humorně cvakla levá polovina čelisti.
Roxanna pomalu vstala.
„Bože! On skutečně vypustil ty svý Kytky!“
„Holka, myslím, že bys místo Boha měla oslovovat Rollanda. On je Stvořitel.“
Z reproduktorů se ozývalo temné šumění - jako ozvěna sonaru pátrajícího po dně Filipínského příkopu - občas přerušovaná krátkými signály Systému. Stejně jako když ozvěna sonaru nalezla vrak jihoafrického Titanicu II.
„Rolle, jsi tady s námi?“ hlesla Rox.
Dvě nuly v runnerově kódu na obrazovce pokladny byly netečné jako oči mrtvého, které nikdo nestačil lehkým pohybem dlaně zavřít.
„Rolle?!“
Místo odpovědi se kolem nich zatetelil vzduch. Prostor se zavlnil a prohnul.
„Rolle, jsi tu ještě?!“
Rox se při zhoupnutí Reálu svalila na zraněného Hermana. Ten jen suše hekl.
„Promiň..., A hele, Houstone, máme problém,“ sdělila Rox.
Rozhlédli se.
„Večeřeli jsme dneska?“
„Ne. Ale bude pečeně. Přírodní.“

Runneři leželi na skalnatém výběžku v jícnu sopky a začínalo jim být horko. Bublající lávu pod nimi čechraly výrony smrtících plynů - - a oba shodně zjistili, že se začínají dusit.