Pokud jste nikdy neviděli Stonehenge na vlastní oči, nezkoušejte to. Chcete-li si odnést zážitek z návštěvy této prehistorické památky, usaďte se pěkně doma v křesle a přečtěte si o ní nějakou zasvěcenou knihu. Utvořte si představu z fotografií a pohlednic, zobrazujících kamenný kruh romanticky zasazený v malebné krajině. Nechte svou fantazii rozehrát tajemné divadlo druidích ceremonií, oslav letního slunovratu a pohanských obětních rituálů.
Rozhodně tam ale nejezděte, jinak přijdete o svou dobře vytvořenou iluzi.
Reálný Stonehenge je malý, oplocený plácek mezi silnicemi A303 a A344, dvě míle západně od Amesbury, Wiltshire. Z přecpaného parkoviště čumilové proudí podchodem k památce, rychlostí cca 20 čumilů/min. Nejprve tvoří frontu na lístky, poté si vyzvednou jakési elektronické průvodce, podlouhlé krabičky se sluchátkem a s možností předvolby vybrané kapitoly. Postupují po asfaltovém chodníčku okolo památky. Z dálky to vypadá poměrně divoce - jako kdyby se kolem pískovcových kvádrů prohánělo stádo telefonujících debilů.
V perihéliu chodníčku - tedy v místě, kde je cesta nejblíže nepřístupnému monumentu - se turisté shlukují a vytvářejí fotogenické skupiny typu "já a Stonehenge", "my a Stonehenge". Co snad jedině chybí k úplné spokojenosti čumilově je stánek se službou Vyfotíme Vás Vaším Fotoaparátem - 45p.
Pokud si myslíte, že si prohlédnete prehistorický monument zblízka, tak to ani náhodou. Turisté prý zašlapali několik vyčnívajících kamenů zcela pod úroveň země. Podle počtu návštěvníků lze usuzovat, že by byli schopni zašlapat klidně i celou zbývající nadzemní část. A tak jen smutně kroužíte kolem, telefonujete a co chvíli se omlouváte, protože někomu stojíte v záběru.
Poslední dobou se v Británii přemnožili druidi. A všichni si dávají rande před kruhem, vždy nejdelší den v roce. Zahalí se do prostěradel, do vlasů vetknou větvičku a domáhají se vstupu ke Stonehenge. Policejní bobíci utvoří pevný šik a pravidelné přátelské utkání může začít. Druidi sesílají modré blesky, zelené blesky a firebally a bobíci se nechají po chvíli vystřídat bílými přílbami. Přilby jsou vybaveny klacíky, takže to někdy může být i docela zábavné.
Komediální rámec tomu dodává zejména skutečnost, že první druidé přišli k Stonehenge kolem roku 250 BC, kdy už byly kamenné kruhy v rozvalinách.
Doufám, že jsem vás už dostatečně odradil. Ale neplačte, britské ostrovy jsou posety menhiry, kamennými kruhy, lavicemi a mohylami. Jen si musíte pospíšit - prehistorickými tvůrci vložená podstata z těchto památek vyprchává.
Rychlost vypařování je přímo úměrná tomu, jak často se objevují jejich názvy v turistických průvodcích.