Kosmické pověry včera a dnes

(Pohled z astrálních dimenzí)

Jan Hurych

Začalo to všecko zcela nevinně: 22 července 1995 uviděl Alan Hale (z Nového Mexika, USA) v oblasti Saggitariuse jakýsi mlhavý bod. Po nějaké době se vrátil ke svému dalekohledu a hle, ten bod se trochu pohnul vzhledem k okolním hvězdám. Podobně v sousední Arizoně se Tom Bopp díval v té samé době na tu samou věc. A tak dostala ta kometa svoje dvojité jméno (Hale-Bopp, zkráceně HB, pro odborníky C/1995 01). A pak jsem ji náhodou uviděl i já, když jsem šel ráno v pět hodin s naším psem na procházku, a to jen tak prostým okem, dokonce i bez mých dioptrií...


Komety byly už v dávných dobách spojovány s něčím velikým: vždyť jedna z nich se také objevila, když se narodil Ježíš. Většinou ale přinášely zprávy hrozivé - mory, války, velké ohně, tak jak se to hodilo, ono se totiž vždycky něco najde. Co nám přinesla HB ale ještě nevíme: ono to "hrozivé" přichází většinou až potom. Ale podle staré tradice se určitě můžeme vsadit, že to moc dobré nebude:-).

Naposled tu byla v roce 2213 před naším letopočtem a bude tu zase - ale to si radši spočítejte sami, já už se toho stejně asi nedočkám :-). Když se tady tehdy mihla (řečeno obrazně, pochopitelně), nemohla ještě vidět ani Řím ani Athény.První egyptské pyramidy byly tehdy "jen" 400 let staré a ta největší, faraona Khufu (Cheops?), už také stála (byla postavena roku 2275 B.C.). Bohužel se nám nezachovaly záznamy o tom, jak byli staří egypťané tímto "poslem bohů" uchváceni. Jisté je, že jakožto agrikulturní civilizace pozorovali noční oblohu hodně často a se zájmem, už kvůli kalendáři, ale také pro předvídání rozvodnění Nilu. Co se týká hvězd, někteří věřili, že představují duše mrtvých...


Ale vraťme se k dnešní době a HB kometě. Ve srovnání s ostatními z poslední doby si HB stojí takto:

A co by se stalo, kdyby nedej Bůh (či nedej Kosmos) dopadla na Zem? Že je to vyloučeno? U HB určitě, ale zcela nedávno (1994) dopadla kometa Shoemaker-Levy na Jupiter. Vezměme si velikost: Tunguzský meterit měl v průměru jen 70 m a nadělal pořádnou škodu. Meteor v Arizoně měl v průměru 50 m a kráter po něm má diametr kolem 1200 m. Před 65 miliony let dopadlo kosmické těleso o průměru 8 km blízko Yukatánského poloostrova (kráter se našel, ale je teď na dně moře) a kvůli tomu prý dokonce zahynuli všichni dinosauři. Těleso o průměru 800 m by zvedlo prach tak vysoko a v takovém množství, že bychom měli celý jeden rok úplnou tmu. Naštěstí se to stává jen jednou za 100 tisíc let a pravděpodobnost kolize s tělesem velikosti HB komety je ještě daleko menší...


Není tedy divu, že se o HB začaly vynořovat různé poplašné zprávy. Tak například to, že HB změnila dráhu vlivem Jupiterovy gravitace, dokonce prý se jádro rozpadlo na 5 či 6 kusů a zbytek (kolem 200 asteroidů) se žene na naši Zem. Největší z "rozpadlíků" dostal hned název "Companion" (Společník) a drží se jako ostatně i ty ostatní v blízkosti jádra. Začalo se také šuškat, že NASA a JPL (známá Jet Propulsion Laboratory) přestaly publikovat fotografie HB - prý se musí nejprve vyhodnotit a vůbec, což přivodilo i otázku: co to před námi vlastně schovávají?

Korunu tomu nasadil Chuck (Charles) Shramek, astro-amatér z Texasu, který vyfotografoval cosi, co vypadalo jako Saturn (SLO - Saturn Like Object), neboť to mělo něco jako je Saturnův disk a hned měl také o tom v radiu intervjú. Nic nepomohlo, že Alan Hale dokázal, že si Chuck vyfotografoval jednu silnější hvězdu v blízkosti HB a údajný "disk" vznikl pouhou difrakcí, díky sekundárnímu zrcadlení (což většina amatérů ví).

Toho se ovšem hned chytli další "experti" a hlavně ufologové a hned v tom viděli létající talíř s deseti tisíci "aliens" (bytostí z kosmu) na palubě, UFO, které se prý schovává za HB kometu a podle některých ji dokonce i "řídí". A tady se začaly názory drasticky lišit: jedni se věřili, že aliens přicházejí, aby si některé pozemšťany odvezli s sebou "do lepšího světa", jiní se domnívali, že dobře nařízená kometa dopadne na Zem či se přinejmenším její ohon "otře " o Zem a spálí vše na jejím povrchu ohněm či jedovatými plyny. A ještě jiní citovali Apokalypsu Sv. Jana, která říká: ... a když třetí anděl zatroubil, velká hvězda přelítla s nebe, planoucí jako pochodeň, dopadla na zem...a mnoho lidí zahynulo ve vodě, neboť byla tou hvězdou otrávena".

Jiní zase tvrdili, že se blíží rok 2000, kdy má dojít ke konci (případně obrodě) světa, neboť i např. kalendář Mayů má skončit ( a tudíž naša Země) v roce 2012. Astronom R.C. Monglard dokonce vypočítal, že se - díky chybám v našem kalendáři - nejedná o rok 2012, ale 1997!


Když jsem tohle všecko na WEBu četl, napadlo mě napsat oběma: jak Halovi, tak Shramkovi. Shramek mi neodpověděl - asi proto, že jsem se ho v jedné z mých otázek impertinentně ptal, co se stalo s jeho SLO objektem a kde že teď je (už se totiž nikdy neobjevil).

Alan Hale si zase zprvu nebyl jist, jestli také nepatřím k "Šrámkovcům" a zda ho jen tak nezkouším - ale pak se vše vysvětlilo a celou naši korespondenci si můžete přečíst tady, buď česky, nebo v angličtině. Hlavně mě tehdy zajímal jeho názor na možnost kolize HB se Zemí a zda by se informační media (a možná i vlády) neměly více zabývat vyvracením všech těch pověr a proroctví zkázy.


Co dodat? Snad jen to, že asi za týden po mojí korespondenci s Alanem Halem se po světě roznesla smutná zpráva o masové sebevraždě 39 členů sekty Heaven's Gate (Nebeská Brána) z Kalifornie. Viděl jsem na WEBu fotografii jejich haciendy - jmenuje se to El Rancho Santa Fe a je to v San Diego County. Ta fotografie mi také připomněla těch pár dní, co jsem kdysi blízko San Diega strávil a věřte, je tam tak krásně, že si ani nedovedu představit, jak by vůbec někdo mohl chtít takové místo opustit...

jansan