Internet proti monopoluNávrat do rubriky Occamova břitva

 

 

 

Astrologická předpověď počasí?

PAVEL KOTEN, Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov

 

 

S výtvorem pana Motyčky jsem se setkal poprvé během letošních prázdnin, když některý z kolegů v Astronomickém ústavu vyvěsil na nástěnku jeho předpověď na měsíc červenec okopírovanou z Blesku. Pobavilo mě tvrzení, že v dlouhodobých předpovědích je p. Motyčka úspěšnější než profesionální meteorologové. Přesně si nepamatuji, jakou úspěšnost svých předpovědí pan astrolog uváděl, ale mám pocit, že to bylo něco kolem 70%. A tak jsem se v následujících dnech chodil dívat a společně s kolegy jsme se bavili, jak "skvěle" tato metoda "sedí".

Znovu jsem se setkal s předpovědí ve vydání AmberZine ze dne 17. září, kde byl odkaz na www stránku, na které je předpověď zveřejňována. A od té doby jsem se občas sem podíval a srovnával jsem. Hned se pochlubím, jak to dopadlo. Ujišťuji čtenáře, že jsem si dny vybíral zcela náhodně. Z tohoto důvodu by předpověď měla často sedět. Že tomu tak nebylo, uvidíte v následujícím přehledu.

Takže se podívejme na mé průběžné poznámky:

ze dne 17. září:

Minulou středu a čtvrtek (tedy 9. a 10. září) bylo dost slušné vedro. Pan Motyčka uvádí max. teploty 14, resp. 17 C (jestli jsem se nespletl - z jeho přesného grafu nelze přesněji odečíst). A charakter počasí? Symboly vypadají, že by tam měly být nějaké dešťové kapky, takže snad déšť, který ale ve skutečnosti rozhodně nenastal. Pršet začalo až v pátek (11.9.), kdy se zároveň i ochladilo. Ale dle předpovědi mělo být polojasno a teplota poprvé v týdnu vylézt na 20 C. Ještě výraznější byl rozdíl o víkendu (12.-13.). Cituji z komentáře připojeného k předpovědi: "Vyjasnit by se mělo po 10. 9., ale pouze na víkend, což je asi příjemné. V neděli 13. 9. předpokládáme (ono jich je víc? pozn. autora) výraznější ochlazení". Ovšem ve skutečnosti lilo celý víkend jako z konve, což vám jistě potvrdí "kolotočáři", protože u nás byla pouť. Na tak mizernou návštěvu jistě dlouho nezapomenou. Ale budeme pokračovat. "Počasí by se ale mělo postupně celkově vylepšovat jak v ustávání srážek, tak v oteplování." To je fakt, dneska (tj. 17.9.) už tolik neprší. Ale že by včera (16.9.) bylo asi 22 C, tak toho jsem si vůbec nevšiml. Nebo jsem náhle z ničeho nic namrzlý, když v takovém vedru chodím v bundě a ve svetru. A já jsem si vždycky naivně myslel, ze jsem otužilý. A jen tak mimochodem. Viděl někdo včera slunce? (myslím 'naživo'). Jestli ne, tak jste podle p. Motyčky slepí. Já přiznávám, že jsem. Dnes ráno jsem jej chvíli viděl, ale momentalně už zase prší (přestože by mělo svítit). A 20 C rozhodně také není. Následuje další hláška: "Následující víkend už bude teplotně opět nižší.". S tim naprosto souhlasim. Ale vypustil bych slovo 'opět' protože je zima celý týden.

ze dne 22. září:

Tak víkend (19.-20.) dopadl přesně jinak. Bylo nádherné počasí, prováděl jsem na hvězdárně a přišla řada návštěvníků. Navíc jsme celý sobotní večer strávili u dalekohledu. Podle předpovědi jsme pozorovali dešťové kapky. Tak nám vychází, že se za posledních 10 dnů nepovedl ani jeden podle předpovědi.

20. října:

Uplynulý víkend (17.-18.) opět nevyšel podle předpovědi. V sobotu mělo být zataženo a teplota neměla přelézt přes 10 C, v neděli tam vykukuje sluníčko za mrakem (asi polojasno) a zaroveň je tam mrak s kapkami. Co to asi znamená. Vím jistě, že se ochladilo, ale nepršelo. V sobotu byl nádherný podzimní den, teplo a slunečno, což jistě mohou potvrdit stovky lidí, které jsem potkal při procházce po Petříně. A na hvězdárně ukazovali Sluníčko.

5. listopadu:

Poslední týden v říjnu (od 25.) mělo být krásné počasí, teméř každý den sluníčko a sem tam nějaký mráček. Prostě babí léto. Ale ve skutečnosti pršelo skoro celý týden. Jistě nemusím připomínat, protože řada řek hrozila v minulém týdnu, že se vyleje ze svých břehů. Např. v den státního svátku 28. 10. mělo být slunečno a max. teplota asi 17 C. Následovala sobota (31.10.), kdy předpověď vyšla! Bylo opravdu docela pěkně a teplo, což vyplývá i z grafu. V neděli mělo dojít k dosti brutální změně počasí - viz. citát: "Již první den v měsíci budou mnozí z nás překvapeni naměřenou teplotou, která nemilosrdně ukáže na -8 stupňů Celsia." Připouštím, že se v neděli ochladilo a skoro celý den pršelo, ale teploty byly určitě nad nulou (dle předpovědi max. teplota -2 C) a mělo chumelit. Kromě toho v neděli se přes naše uzemí přehnala vichřice, kterou bych považoval za extrémní projev počasí, které má pan Motyčka v předpovědi také zahrnuty. Ovšem, ne na tuto neděli. Mrazivé počasí, kdy nejvyšší denní teploty neměly přesáhnout 0 C, mělo pokračovat až do středy (4. 11.). Nepříjemně sice bylo, možná v noci i pod nulou, ale určitě ne celý den. A hlavně nechumelilo!!!

Možná to vypadá, že jsem si vybíral pouze dny, kdy předpověď nesedí. Ale ujišťuji čtenáře, že tomu tak není. Je to jenom náhodný výběr. Uznávám, že na posouzení úspěšnosti metody je nutné získat naměřená data za delší období a srovnat je s předpovědí. Pokusím se o to v blízké budoucnosti. Můj názor je takový, že i když jsem nesrovnával předpověď s počasím pravidelně, při tak vysoké úspěšnosti, jakou se pan Motyčka chlubí, bych se určitě do ní trefil mnohem častěji. Velmi rád bych autora předpovědí požádal, ať prokáže uváděnou vysokou úspěšnost předpovědí! Jistě si vede nějaké statistiky a nebude to pro něj problém.

Zajímavé jsou i popisy symbolů, které jsou použity pro znázornění charakteru počasí. Jsou velmi kulišácké a dovolují poměrně široký výklad. Např. symbol "sluníčko za mrakem a pár kapek" je vysvětlen následovně: "Případná místní oblačnost, někde může být i čistá obloha a jinde zase úplně zataženo. Je možný i krátkodobý jemný déšť či mrholení." Jak si to mám vyložit? Vzhledem k tomu, že pan Motyčka uvádí, že "Předpovědi vypočítávám pro oblast středních Čech a nadmořskou výšku zhruba 400m.", se mi zdá nemožné, aby se počasí na tak malém území tak radikálně lišilo. Další příklad je "mráček s kapkami deště", který znamená "dlouhotrvající či celodenní déšť, místně s různě dlouhými přestávkami. Občas se může místně objevit i slunce." A podobných charakteristik je tam mnoho. Krásné je časté používání slůvka "místně". Snad proto, aby v případě, že předpověď náhodou nevyjde, tak aby se mohlo říct, že to bylo jenom místní nedostatek, protože všude jinde to bylo v pořádku. Ještě bych měl podotknout, že mnou pozorované počasí bylo ve středních Čechách, tedy územně jsem se nelišil. Kromě toho se v předpovědi na listopad vyskytly nové symboly, které vesměs vypadají jako bubáci. A po mnoho dnů jsou tam dokonce dva. Např. dnes (tj. 5. 11.) , kdy je tam "sluníčko za mrakem" + "mrak se dvěma sněhovými vločkami" + ještě znak pro extrémní projev počasí. Nehledě na fakt, že sníh jsem dnes neviděl, je to velmi zajímavá kombinace. Na můj dotaz mi pan Motyčka odpověděl: "V podstatě tam, kde předpokládám střídavou oblačnost a ještě se srážkami, tak to musím vyjádřit minimálně dvěma symboly." Pozn. dnes ani nepršelo.

Kromě předpovědi počasí jsou v grafech ještě uvedeny časy východu a západu Slunce a Měsíce. Pravděpodobně jsou opsány z Hvězdářské ročenky, protože přesně souhlasí s nimi. Ovšem zdroj uveden není a tak to vypadá, že pan Motyčka si tyto časy naprosto přesně vycucal z prstu (pardon z hvězd). Při (pravděpodobném opisování) si však nevšiml jedné věci, kterou je letní čas. A tak i v době jeho používání uvádí vesele východy a západy v středoevropském a je mu jedno, že to o hodinu nesouhlasí. Chudák uživatel je pak zmaten.

To je prozatím vše, slibuji, že se pokusím sehnat data z ČHMÚ, provést seriózní srovnání a zjistit skutečnou úspěšnost předpovědi. Fakt, že tyto šamanské pokusy jsou zveřejňovány v řadě novin a časopisů, jako Receptář, Myslivost, Blesk, ZN, Slovo atd., je pro mě velmi znepokojující. Lidé jsou klamáni a někdo si tím hezky přilepšuje.

Pavel Koten

PS: připsáno dodatečně:

pá 6.11. předpověď - teplota v rozmezí -5 C až +1, charakter - mrak s jednou vločkou + znak pro extrémní projev počasí, skutečnost - dopoledne proměnlivo, maličko chumelilo, odpoledne teplo, jasno, svítilo sluníčko, žádné extrémní projevy

so 7.11. předpověď - teplota od -1 C do +2 C, charakter - bílý mrak se 4 vločkami, skutečnost - krásný den, svítilo sluníčko, jasno i v noci, teplota ve dne přes 10 C, v noci pod nulou, pozn. tak úzký interval teplot, jako je v předpovědi snad ani není možný. Vždyť je listopad!

ne 8.11. předpověď - teplota jako v sobotu, sluníčko za temným mrakem + temný mrak s vločkou, skutečnost - polojasno, žádný sníh, teploty mezi nulou a 10 C

po 9.11. předpověď - od -3 C do +2 C, sluníčko za mrakem + bílý mrak s vločkou a bleskem (!?), skutečnost - dopoledne pod mrakem, teplota do 10 C, odpoledne déšť, mlha, rozhodně ne žádné blesky

út 10. 11. předpověď - od -2 C do +3 C, to samé jako v pondělí s výjímkou té sněhové vločky, skutečnost - sychravo, teplota do 10 C, celodenní mlha

st 11. 11. předpověď - od -1 C do +6 C, sluníčko schované za černým mrakem, skutečnost - většinu dne chladno, polojasno, sem tam i malá přeháňka

Na přehledu počasí tohoto týdne je snad zřejmá skutečná "úspěšnost" předpovědí! Za povšimnutí stojí i nesmyslné kombinace symbolů a velmi úzké intervaly teplot. Navíc zhruba od úterý až středy má nastat nárust teplot, což ostře kontrastuje se skutečností - nástup prvních mrazů. Připojuji ještě komentář pana Motyčky k tomuto období - "Po 10.11. se bude stále více prosazovat sluníčko, které nás ještě dokáže ohřát a po těch prvních mrazech to bude docela příjemné. Poslední zbytky sněhu zmizí a všichni se budeme těšit z pozdního babího podzimu." Podle oficiální předpovědi se má v těchto dnech výrazně ochladit.


Návrat do rubriky Occamova břitva                              UNIVERSUM - antikvariát