Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan- 

Titulní strana

 

1.2. - 28.2.1998

1.1. - 31.1.1998

11.12. - 30.12.1997

7.11. - 8.12.1997

11.10. - 3.11.1997

25.9. - 10.10.1997

7.9. - 24.9.1997

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

1. - 28. února 1998

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "FULL TEXT" a podle data zvolíte "LAST MONTH" či jinak. Na samotný časopis WIRED (vychází v tisku jednou měsíčně, na NETu ale o měsíc později), se dostanete skrze: http://www.wired.com/


ANTIPŘITAŽLIVOST=ODPUDIVOST? (Antigravity? Don't Laugh ,27 února)

Síla, kterou předvídal Einstein, ale už se jí nedožil - síla, která roztahuje vesmír, se dá dobře sledovat na supernovách. Jedná se prý o něco víc, než o sílu odpudivou (Samozřejmě, ta je přece opak síly pudivé! Jeden problém tu ale je: Wired nazývá tuto sílu "antirgravity force" - co jestli nejde o překlep?)

KREDITKY (Net Credit Cards Turn Spam into Savings,27 února )

Yahoo přináší Visa Platinum s "pouhým" 9,99 procentním úrokem. T.zv. Internet kredit karty ještě nejsou tak chytré, jak se očekává. Přímý marketing je příliš drahý, říká Jeremy Lent, CEO (Corporate Executive Officer, když už to musíte vědět) fy. Internet Access Financial Corp., který uvedl jinou kartu, NextCard, na trh. Tím se prý sníží pořizovací cena pro zákazníka. (Čeho? Pořizovací cena té karty, nebo zboží?)

TO JE ČÍNA! ( China Unveils Antivirus Policy, 26 února )

Nová pravidla, ale vlastně jen ta stará, jak jinak! Všichni ti, co chtějí dělat s antivirusy či tvořit antivirusové programy, se musí zapsat na Ministerstvu Veřejné Bezpečnosti. Prostě, jak říká Wired, Internet se musí zařídit tak, aby nepoškozoval zájmy komunistické strany (na něco ale soudruzi zapomněli: ti, co vyrábějí virusy, se na policii zapsat nemusí. To je nějaká spravedlnost?)

AOLe, AOLe! ( AOL Investigating Outage, 24 února )

Jde o výpadek elektrický, který na dvě hodiny umrtvil celou AOL síť. Ale oni si to vynahradí vyšší cenou, kterou nedávno zavedli. (Kdo to ale nahradí zákazníkům? AOL má prý teď 12 miliónů zákazníků, tedy to bylo ěč miliónů vypadlých hodin, to je dost, ne?)

CYTILI HO! (Catching Computer Science Cheaters, 24 února )

Různé webové nástroje (např. MOSS program) teď pedagogům umožňují porovnávat navzájem články s podobnými tématy (Už se přišlo i na to, že Nový Zákon (z Bible) je vlastně kopií dizertační práce šimona Weissmillera z roku 1885. Svaté apoštoly nebylozatím možno ke komentáři sehnat).

DÍRA V POŠTĚ ( Hotmail Has a Hole - and a Fix, 20 února )

Dánská vláda přišla na to, že u Hotmail, (WEB e-mail zdarma), je možno získat přístup k číslům kont a tudíž i k dopisům. Firma to uznala a od zítřka to bude nemožné. (vidíš to, Horatio, a já myslel, že je něco shnilého ve státě dánském (Shakespeare, Hamlet))

DIVNÝ TO PROGRAMÁTOR (Programmer Charged in Computer 'Bombing', 18 února )

Bývalý programátor téměř zničil firmu Omega Engineering Inc. Napsal totiž program, který trvale vymazával firemní software = ztráta 10 miliónů dolarů. Byl za to propuštěn a čeká ho max 15 let ve vězení. ( To má za to, že nevěděl, že programátoři mají programy psát a ne je mazat, na to jsou tu jiní!)

ZASE JEDNA PLOŠINA (TV Display Goes Plastic, 16 února )

Svítící plastik se bude používat na TV obrazovky - jedná se o nový light-emmiting polymer. (Sakra, to už tady jednou bylo, ne? Vlastně ne, tihle už netvrdí, že jejich TV bude tlustá jako papír - no já stejně tušil, že se jednalo jen o toaletní...)

CHŘIPKA ( Tracking Down a Mass Killer, 9 února )

Na Aljašce našli 80 let staré zmrzlé tělo Eskymáka, který zemřel na Španělskou chřipku, která tehdy zabila 85 procent obyvatelů vesnice. Výzkumníkům se podařilo izolovat genetický kód virusu (Teď už jen čekám, až najdou nějaké zmrzlé tělo v Sydney, aby mohli potlačit tuhle letošní chřipku)

PANE GÉBLS - NECHAJ TOHO! (German Eavesdropping Law Passes, 2 února )

Němci opět vedou: Bundestag odsouhlasil zákon, který umožňuje policistům naslouchat - údajně jen kriminálníkům - na NETu. (Nově zřízený sicherheitzdienst.natzi bude skvěle konkurovat sovětskému nasluchánije.kom.unist)


Z PROSINCOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED:
(Číslo - Issue 6.01 - Leden ´98)

 • Revoluce skončila? ( Is the Revolution Over?) - Silicon Valley je , lépe řečeno bylo, něco unikátního. A nevěřte, že se to bude opakovat, i kdybyste dali dohromady ještě větší hromadu inženýru, fanoušků a podniků.
 • Umění a korupce (Art and Corruption ) - Všecko o Rusech (o mrtvých jen to dobré)
 • Afrika se zvedá (Africa Rising - Autor přišel do Afriky přímo z Wyomingu (a je to znát)
 • Překonávej Yuk (Overcoming Yuk) - Reakce populace na Dolly, klony atd. odpovídá těm, které i v minulosti provázely biomedikální novinky (Yuk je zvuk smíchu, který vyvolává něco, co je buď legrační, nebo čemu nerozumíme - což je vl stně vždycky legrační) ).
 • Inventura( Taking Stock) - Bilance věcí minulých.
 • Pět divných let (The Five Greatest Years for Humanity ) Pět let trvá WIRED, pět divných (weird, slovní hříčka) let.
 • WEB není komedie (The Web Isn't a Sitcom) - Ne, ale je to komediální klub.

UNWIRED (rozbaleno odjinud)

 • Sovětskaja Armija mašíruje online - sovmisterstvo obrany má svou novou (slabou) stránku
 • Clinton prosazuje tax-free obchod na Internetu
 • Soud ve Virginii prohlásil, že státní zaměstnanci mají právo si naloudovat sexuální materiál ze státních počítačů (proboha, jak se tam dostal? )
 • Čtrnáctiletý student Hemingway (fakt!) našel baga na Instant Messengeru systému AOL (AOL- America Off-Line?) )
 • Zip drajvy trpí na t.zv. "click of death". jedná se o víc než jedno procento drajvů.
 • Microsoft neočekáva antitrustové problémy při vypouštění jeho holubiček míru - pardon, Windows 98, v Evropě. (Výrobci prý mohou "zapakovat" k W98 buď IE nebo Neckejp)
 • Seagate udělal nový diskdrajv, který napakuje 10 krát víc na disk (kde už jsme tohle slyšeli? Taky tvrdí, že technologie kapacity narůstá o 60 procent ročně)
 • Bitva o síť pokračuje - počítačové firmy obviňují telefonní firmy, že tyto pořád ještě moc nechtějí používat Internetové technologie. (No co, co, Graham Bell pracoval rychleji, ale měl na to jednoho pomocníka)
 • W3C (WWW consortium) posvětilo XML (= Extensive Markup Language) jakožto standard na NETu
 • Bojíte se, že vám šéf čte poštu? Angličtí vědci zjistili, že za 100 dolarů se dá koupit elektronika, která "naslouchá" radiaci z PC monitoru a můžete pak přečíst každé slovo (naštěstí ne všichni šéfové umí číst)
Navštivte enzin HURONTARIA- časopis, který není pro každého.