Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan- 

Titulní strana

 

11.10. - 3.11.1997

25.9. - 10.10.1997

7.9. - 24.9.1997

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

11. října - 3. listopadu 1997

VIRTUÁLNÍ DIMENZE? (Virtual Reality Goes Nuts and Bolts , 20 října)

Návrháři CAD (Computer Assisted Drafting) měli už dávno k disposici třídimenzionalní programy pro dělání výkresů, ale zatím je nemohli jaksi propojovat. Universita z Illionois ve spolupráci s Motorolou a jin7mi firmami teď vytvořila softvér, který umožní archtektům a inženýrům spojovat plány pro tovární layout přímo se schematy strojů a pomocí virtuální reality tak unifikovat design. Jedná se o nový paradigm pro konceptuální návrhy. Projekt je ještě ve vývoji. (zanedlouho se budou do vstupů dávat také psychologické charakteristiky jednotlivých zaměstnanců, aby se zjistilo, zda se dotyčný stroj a pracovník mají opravdu vzájemně rádi)

JENOM BILION? (Feds Seek Fine, Contempt Order Against Microsoft, 20 října).

Justiční Department obžaloval Microsoft, že zabudováním svého Exploreru do Windows se snaží nutit výrobce, aby jej používali ve svých počítačích, což je čistě proti-konkurenční taktika. Státní návladní Janet Reno (snad jsem ti ten titul přeložil dobře, Janet!) obvinila M-soft, že nezákonně používá svého monopolu, aby svou doménu ještě více zvětšoval. Pokuta by se pohybovala kolem bilionu dolarů (což je asi tak týdenní kapesné Billa Gatese. Mimochodem, bilion v angličtině je miliarda v češtině - zase ale v dolarech, pochopitelně)

I MISTR TESAŘ SE UTNE (Microsoft to Post Fix for IE 4.0 SecurityFlaw, 17 října)

M-soft (tato zkratka je mimochodem moje, čistě z lenosti) prohlásil, že už má nápravu pro bug, který v Exploreru našel jeden německý časopis (safra, safra, oni ti Němci přece jen nejsou tak pozadu) a týká se zlomyslného programu Active Scripting, který dovoluje kopírovat fajly z harddisku oběti. Než bude ale úprava zveřejněna, můžete si zatím tento program „disablovat“. Patch (po česku záplata) bude na www.microsoft.com/ie/ (malé firmě by to neprošlo, ale když si něco usekne - nebo uřízne – mistr tesař, tak je to OK)

SPÁSA PRO ARMÁDU ČI ARMÁDA SPÁSY? (DOD's First Line Of Defense, 13 září)

DOD (US Department of Defense, čili Ministerstvo obrny - ne, to není překlep, to je jen pokus o hloupý vtip) sice nehodlá vyměnit své tanky, letadla či lodě za laptopy, ale stratégové a analysté připravují přechod na „network centric warfare“(prosím nezaměňovat s net-ware). Projekt se nazyvá „Defense Information System Network“ čili DISN (snad ne odbočka Disneylandu? ) což bude globání vojenská síť, kde bude audio, video, data a obrázky . To vše má dát Pentagonu informační superioritu a vojákům možnost „plug and shoot“ čili „zapnout se a střílet“ ( připomíná mi to, jak náš kamarád při hlídání muničáku - ne, neřeknu kde, ale bylo to u Brna – ostražitě chytil diverzanta. Levou rukou, povídá, jsem natáhnul kalhoty a pravou samopal…)

DNES JEŠTĚ ZAPADÁ SLUNCE NAD ATLANTOU (Sun Crypto Whiz Speaks Out, 13 října)

Whitfield Diffie (ne, to jméno jsem si nevymyslel, je to opravdu vynálezce kryptografie pro veřejnou síť, jinak inženýr se Sunu, jinak též zvaný Crypto Whiz) prohlásil v Networldu z Atlanty, že si přeje (jak by ne, jsou v tom peníze), aby vláda a průmysl reagovaly svižně na požadavky bezpečnosti a utajení, jestli se chceme konečně pohnout do cyberspace. Současné politické bitvy to mohou prý jen zpozdit.(Soukromí - privacy - na Netu je jistě dů ležitá věc, ale systém, který zvolíme, musí být opravdu perfektní, jinak brzo budeme zase tam, kde jsme; lidé jsou totiž hrozně vynalézaví…)

DRÁT ČI NEDRÁT? (Handheld Internet Will Be Huge - Really! ,3 Listopadu)

Na konferenci nazvané Unwired Universe, pořádané firmou Unwired Planet Inc. se každý výrobce chlubil svým novým bezdrátovým browserem, ale nikdo neříkal „můj je větší!“ ale „můj už se prodává“. Tak zvaný „handheld internet market“ je nové bojiště s mnoha zákopy, nespočetnými ostnatými dráty a minovými poli. Je to prý „drahé, čas na síti je nákladný, airlink má ubohou kvalitu a distribuční kanály jsou slabé a okleštěné!“ A také je zde hodně konkurence, např. telefonní firmy – pro mobilní telefony - které se zavázaly vyrábět on-board-smart devices, jinými slovy chytré přenosné browsery. Samotná Unwired Planet Inc. , která chce být Netscapem přenosných (doslova handheld, ručních) browserů, přichází se superštíhlým přístrojem. Je sice „text based“, ale má display pro 14 tel. linek a jine GUI zařízení. Není to browser na WEB, ale pro burzu, bílé a žluté telefonní seznamy a navigační instrukce pro řidiče. Používá nový jazyk HDML (Handheld Device Markup Lamguage) a nový protokol., který firma zaslala Consorciu WWW k schválení. Počítá se, že během příštích pěti let bude microbrowser v každém celulárním telefonu (takže např. bude-li volat manželka, můžete si zatím klidně browsit jinde a občas připoslechnout, jestli už skončila)

SPAM (Spam King Is (Sniff) Orphaned, 17 října)

Jak už jsem tady jednou psal, „spam“ je vlastně lančmít, ale lépe by se tu hodil český výraz „tlačenka“, neboť sejedná o propagační protlačování emajlových reklam a junkmejlů.. US Spam King je Sanford Wallace. Jeho oficiální domov na serverech fy. AGISs mu byl firmou zrušen, Sanford to dal k soudu a vyhrál. Byl připojen, ale AGIS ho opět po čtrnácti dnech odstřihla, jak jí to soud dovolil. ( Není prý to ani tak tím, že by AGIS vadil spam, jako spíše Sanford).

NESPAM (Canada: A Nation Sans Spam?, 30 října)

Od ledna nebudou moci členové CDMA (Canadian Direct Marketing Association), tedy ti, co prodávají přes NET, spamovat, tj zasílat nabídky bez předběžného souhlasu zákazníka. Navíc nebudou smět sbírat jakoukoliv informaci o zákazníkovi, leda že by předem zákazníka na to upozornili, navíc napsali, co se sbírá a co s tím budou dělat (no jo, vlastně nešlo ani tak o morálku. Šlo o to nalákat zákazníky na síť a přesvědčit je, že soukromí je tam svaté. Co ty na to, Sanforde?)

UNITED WE STAND (Microsoft, Unisys Unite on NT, 30 října)

Firma Unisys (kde jsem kdysi pracoval) a Microsoft (kde naštěstí ne) se spojily na vytvoření NT, tj spojení M-softové NT platformy s informačními službami Unisysu, specielně pro Back Office Server a jiné Internetové systémy. (Microsoft tak získá přístup k Unisysovému trhu. Hoši, hoši, ještě že jsem se toho nedožil…navíc teď šly Unisys akcie nahoru, zatímco já jsem je ještě předtím neprozřetelně prodal a koupil si za ty peníze deštník)


Z ŘÍJNOVÉHO ČASOPISU WIRED: (Číslo - Issue 5.10 - October '97)

Není nad zákon (N etizen:The Generation Gap) – Nový US zákon SAFE (Security nad Freedom through Encryption) zakazuje vládě USA zabránit zakódování soukromých zpráv na NETu a také uvolňuje prodej kodovacích programů do ciziny. Zákon prošel poměrně těsně (je to ale dvousečná zbraň).
Dráteníček drátoval ( Wiring the Jet Set) – Zaměstnanci firmy Boeing nyní používají při drátování (no tak dobře, tak teda propojování, když jinak nedáte) letadlové elektroniky VR (virtuální realitu). Na hlavě s přilbou, která váží jen půl kila a za pasem „proklatě nízko“ zavěšený malý počítač, vypadají tak trochu jako z jiného světa. Je v tom velká výhoda. Tak např. Boeing 747 má až 1000 svazků (bundles), každý takový svazek pak obsahuje stovky drátů. Možnosti udělat chybu jsou jistě nemalé. Nový systém, který má kameru, co snímá např. různé barevné tečky spojovacích bloků, pak počítačem kontroluje kódy a upozorňuje na omyl (vždycky jsem mě nějak ten výraz „naváděcí systém“ připomínal varování „ nenaváděj ho k špatnostem!“ – tak tohle je úplně pravý opak)
Řezník učitelem ( Building a Learning Society) – Michael Reznick z MIT Media (MIT je Massachussets Institute of Technology, což je nejlepší technická univerzita ve Státech - zeptejte se na to absolventů MIT, haha) jinak pionýr jazyka LOGO, prý chce, aby se učení decentralizovalo, tj postupem „bottom-up“ a ne aby bylo vlastně řízené seshora ( výsledky pak budou bottom-down?
)
Hi-hi-hi-hydrogen (Dawn of the Hydrogen Age) – z kanadského Vancouveru je firma Ballard Power Systems, která vyrábí vodíkový pohon pro busy městské dopravy. Z výfuku tohoto vozidla vytéká voda, která je tak čistá, že se dá pít, jak už to učinil i premiér Britské Kolumbie a jiní (tohle není hoax, ale fakt – je to zajímavý článek , ťukněte si na:)
http://www.ddc.com/~kjohnson/tespics.htm
Eliášovo světlo (Eli Noam Wants to Disturb You) Eli je ředitelem Columbia (tahle je ta americká) Institute for Tele-information, vydal zatím 17 knih, a tvrdí, že Internet se dá kontrolovat: nejdříve to byla vláda, pak hakeři a nyní…Článek je vlastně interview (no jo, ale dá se kontrolovat Bill Gates?)
Schovejte si svůj rodný list (Map the Genome, Hack the Genome) Naši „genologové“ jsou nám prý větším nebezpečím, než hakeři. Nejprve to byla okloněná ovce a co přijde teď? (Genome Project je snaha zmapovat DNA všech genů, kterých je v lidském těle až sto tisíc. Z toho se 50 tisíc hodí na lékařské a jiné účely…Zajímavé, ťukněte si na:) http://www.estrie.com/macphi/yarrow


UNWIRED (rozbaleno odjinud)

-US senát odhlasoval nový zákon, podle kterého pirátování hudby a jiné „intellectual property“ na WEBu bude napříště pokutováno až 250 tisíci dolarů a až třemi roky na svobodě (tedy přesněji řečeno ve vězení, ten výraz se mi ostatně nikdy moc nelíbil. Ovšem vzhledem k tomu, že dnes už vězňové dostávají denně tři hodiny free time na WEBu, nic není ztraceno a dá se tam dá vesele pirátovat dál - jde jen o to, jak se dostat přes zeď, chci říci přes firewall)
- ke spojení (ovšem bez svatebčanů) došlo konečně mezi firmou Compuserve a AOL (America On-Line)
- IBM ohlásil nový „noutbuk“ s 8,1 gigabajty hard diskem (což je asi pětkrát větší, než současné kapacity).
- Izraelská firma vyvinula nový program Truster, který prý dokáže podle vašeho hlasu rozpoznat, jestli lžete. Jedná se prý o výsledky výzkumu „ voice stress“ analýzy a prý jde ještě dál. Produkt bude k dostání v USA na začátku příštího roku za 170 dolarů (víte jak se pozná, když politik lže? No přece když pohybuje rty…)
- IBM bude databázovat (to je sloveso, co?) své Pécéčka v Británii s elektronickými „passporty“, tj. seriovými čísly čipů pro memory a microprocessory., tedy od tohoto září, až do března 1998. Registrace bude zadarmo a to přímo u ISR (International Security Register), který také registruje auta a mobilní telefony. Uživatelé v Británii mohou tato čísla poslat přímo na IBM.
-Rockwell vyrábí nový modem -1 Mbit per second -, zatím je to ještě v projektu.
-podle Moorova zákona zabraňuje další miniaturizaci obvodů na čipu teplo. Proto výrobci snižují pracovní napětí, ale to nestačí. Firma Kryotech uvažuje, že při minus 120 stupních Celsia by se docílila dvojnásobná rychlost, než při pokojové teplotě. Jejich test docílil až 767 Mhz. Používají přitom stejný princip, jako je v ledničkách (článek ovšem neříká, při jaké teplotě to bylo.)
- Microsoft vyvíjí IE4 pro Unix , nejprve zatím pro Sun Systems.
- u torontského soudu se ocitl Eugene Kashpureff, který teď bude deportován do USA. RCMP ho zadržela, protože hijackoval síťový provoz firmy Network Solutions (InterNIC) a převáděl ho na svou AlterNIC, jako protest proti registracie domén ( takže teď bude mít nějakou dobu jen systém vězNIC)


(poznámky kurzivou jsou od jansana)