Zakažme Internet!

30. září 1999

Jan Keller, známý sociolog s poněkud expresivním vyjadřováním, je zastáncem zrušení jaderné energie. Jeho knihy jsou plné argumentů proti atomovým elektrárnám, vyjmenovává všechny jejich vady a poruchy - prostě se snaží vytvořit negativní obraz jaderné energetiky.

V posledních týdnech rozvířil stojatou vodu českých médií případ mladíka, který dostal do rukou příliš mnoho pravomocí a tak trochu si stáhnul databázi klientů České spořitelny. Sotva se na webu objevila nabídka prodeje této databáze, stali se všichni čeští novináři odborníky na Internet na počítače a na všechno co s tím souvisí. Tato náhlá změna někdy vyvolávala poněkud trapné okamžiky, když např. kdosi naprosto seriózně tvrdil, že není možné, aby databázi někdo stáhnul, protože telefoní linky jsou pomalé. Pravda, i mně, vybavenému pevnou linkou, trvá stažení 70MB z Internetu přibližně hodinu, ale tvrdit, že není možné vlastnit nějakou databázi jen proto, že komutované spojení je jak pohřební průvod, to už zavání neinformovaností (velmi jemně řečeno).

Druhým aspektem tohoto běsnění kolem Internetu byla snaha novinářů (opět a tedy opakovaně) předvést Internet jako něco, co slouží jen k šíření pornografie (většinou dětské), softwaru (samozřejmě kradeného) a hudby (vygrabované do MP3 a tudíž pirátské). Je zvláštní, jak lidé, kteří vidí Internet jen přes rameno DTP pracovníků, jsou schopni fundovaně a dlouze vyprávět jak se věci mají. Připomíná mi to právě postoje Jana Kellera, který na jedné straně tvrdí, že atomové energii rozumí jen hrstka odborníků, na druhé straně posuzuje její rizika, výhody a nevýhody.

Doufám, že stejně jako jsme neodvrhli jadernou enrgetiku (ne, teď se opravdu nevyjadřuji k dostavbě Temelína), nezavrhneme ani Internet jen proto, že o něm několik skoroodborníků mluví jako o nejhorším zlu.

Jiří Brossmann

 


OBSAH

 1. Ondřej Novák -- StarWars: Epizoda 1 - Skrytá Hrozba
  "Tak co, už jste viděli "Hvězdné války"? Že ne? Ale to přece musíte napravit! Nakonec, kdo by odolal reklamním lákadlům, kamkoliv oko pohlédne a dohlédne..."

 2. Petr Buryan -- Major Zeman: Legenda pokračuje?
  "Je to zde! Opravdu! Oni se to odvážili opravdu rozjet! To jsou ale ...! Konečně dobrá detektivka! Pusť to tam, aspoň se zasmějeme! Přepni to na tu besedu, ať syn pochopí jaké to tu opravdu bylo! Dej tam fotbal a neotravuj s tím!!"

 3. Petr Frank -- Plastikové lahve
  "Ve velkoobchodech kam občas (a mimochodem velmi nerad) chodím nakupovat, protože je zde zboží asi o 15 až 25 procent levnější než kde jinde, jsem objevil jednu záležitost, která mi opravdu pije krev. Jsou to plastikové lahve..."

 4. Petr Buryan -- Aerogel
  "Aerogel na první pohled připomíná hologram. Jedná se však o mikroporézní netečnou látku, která je založena na bázi oxidu křemičitého. Tento velmi dobře izolační materiál má nejmenší měrnou hustotu ze všech dosud známých pevných látek..."

 5. Jiří Brossmann -- Recenze: Úsvit robotů, soumrak lidstva
  "Kevin Warwick je především šoumen a exhibicionista. Pracuje sice jako vedoucí katedry kybernetiky na univerzitě v Readingu, ale z celé jeho knihy (a ostatně i z některých jemu věnovaných WWW stánek) sálá jakási potřeba prezentovat především sebe sama..."

 6. Povídky
  1. Arron Flee -- Malé pivní zamyšlení
  2. Arron Flee -- Zázrak
  3. Hibi -- Ze světů fantasie

UPOZORNĚNÍ

Autory, kteří mají zájem o elektronické publikování svých prací, upozorňujeme na stránky

http://www.neknihy.cz/

--AmberCREW


Archiv