Výňatky z časopisu WIRED připravuje

a komentuje -jansan- 

Titulní strana

 

7.11. - 8.12.1997

11.10. - 3.11.1997

25.9. - 10.10.1997

7.9. - 24.9.1997

7.8. - 19.9.1997

7.7. - 7.8.1997

6.6. - 7.7.1997

20.5. - 6.6.1997

8. - 20.5.1997

7. listopadu - 8. prosince 1997

Úvodem: Ti, kteří se chtějí podívat na celý text ve Wiredovském archivu denních zpráv, jej najdou na: http://www.wired.com/news/ a dole na stránce kliknou na "Find". Objeví se vám hledací stránka a tam vypíšete nějaké slovo z názvu článku, vedle pak kliknete na "FULL TEXTt" a podle data zvolíte "LAST MONTH" či jinak. Na samotný časopis WIRED (vychází v tisku jednou měsíčně, na NETu ale o měsíc později), se dostanete skrze: http://www.wired.com/


ZASE JEDEN, ALE LÍP (Transistor Technology Takes a Quantum Leap, 8. prosince)

Výzkumníci Sandia National Labs používají kvantové „tunneling", aby zvýšili rychlost, s kterou tranzistory pracují a zmenšili jejich počet na integrovaných obvodech (Wired uvedl jen titulek, článek zatím chybí)

VIR-DOVÉ WOR-USY (IBM Takes Macro Viruses to the Cleaners, 4. prosince)

Počítá se, že se každý den objeví 10 až 15 nových virů pro Word, které se pak rozšiřují po Netu jako nevinné attachementy k dopisům. Watson Research Center v new Yorku vyvinul a patentoval kompletní automatizovaný softvér, které pracuje jako lidský immunní systém: identifikuje virus a během dalších pěti minut vakcinuje všechny infikované počítače na serveru (a také ještě zjistí, kdo virus poslal a jak se jmenuje jeho babička)

NEPRŠÍ, ALE ALESPOŇ (NETS)KAPE (Netscape Browser Slide Will Stop, 2. prosince)

Po rychlém poklesu prodeje Netscape na úkor Internet Exploreru, zástupce výrobce, jmenovitě Marc Andreessen věří, že nárůst prodeje opět přijde (zatím má Netscape 57 procent trhu, IE 40 procent, o zbývající tři procenta se pere asi deset dalších)

STUDENTI NA DNĚ (Students Voyage to Bottom of Sea, Virtually, 3. prosince)

Bob Ballard, co objevil Titanic, povede expedici na dno mořské, kam ho s několika vědci bude doprovázet i 25 studentů a učitelů - ostatní to budou moci sledovat v televizi a na Netu (zajímalo by mě, jak se budou studenti ulejvat, když jsou pod vodou)

ZLEPŠENÝ EXPLORER (Microsoft Adds Accessibility to IE, 2. prosince)

Microsoft odpálil novou kopii IE 4, která je určená nevidomým a jiným "disabled" osobám, které si budou moci například odstranit toolbars a scrollbars, aby toho dostali víc na obrazovku. Také dál odstranili problém, kde Compaq Presario nemohl linkovat některé adresy. Navíc jsou zde i patche (flastry), které mají zabránit chybám, o kterých jsem referoval v některém z posledních čísel (buffer overrun a Freiburg text -viewing případ).

MIKROKOSMOS V KOSMU (Shuttle Experiment Takes Silicon Chips to Task, 25. listopadu)

Experiment na palubě space shuttle Columbia ma dát odpověď na otázku, zda bude možno s elektronickou miniaturizací jít ještě dále. Dnešní čipy mají velikost dvě desetiny mikronu (tady se někdo ustřelil, zřejmě jde o tlouštku spojovacích vodičů, které jsou napařeny na substrátu - pane Wired, budu si stěžovat!)

NE-INTEL-IGENTNÍ BUG (Intel Moves to Squish Pentium Bug, 14. listopadu)

Bug Pentium FO (podle opkódu F0 0F C7 C8 on a P5, nejedná se prosím o profánní zkratku, která znamená slušně něco jako "odprejskni"), jinak znaný "Invalid Instruction Erratum", může krašnout kompjútr, neboť provádí neplatnou operaci. Firma už našla work-around, jak tomu zabránit. Pentium Pro a Pentium 2 tento bug nemají (po světoznámém prvním Intel-bugu si už na jejich chyby zvykáme. Jen doufám, že po FO nepřijde FY, too)

PROCHÁZKA KOSMEM(Sagan Monument Brings Sense of Space to Earth, 7. listopadu)

Kdo by neznal Carla Sagana a jeho knihy? Massivní Planet Walk, promenádní model sluneční soustavy, byl odhalen (safra, to zní jako detektivka!) v Ithace, ve státě neyorkském. Má posloužit poučení publika a vyjádřit Carlův názor, že ve srovnání s kosmem je naše země úplné skoro nic (no on to neřekl, ale zní to skromně, ne?)


Z LISTOPADOVÉHO ČÍSLA ČASOPISU WIRED:(Číslo - Issue 5.11 - November '97)

    Bohužel, v této době ještě není text na Netu a tak až příště.

UNWIRED (rozbaleno odjinud)

  • Firma Intel tvrdí, že Pentiový bug neovlivní komerční softvér, prý by se ten bug tam musel dát zůmyslně anebo byste si museli tuto část kódu sami daunloudovat.
  • "zreformovaní" hakeři jsou pořád ještě postrachem výplatních oddělení, bank a podobně. A nejen to, i nepříliš zkušení hakeři (wannabees - tj . ti , co by rádi byli) kopírují práce těch zkušenějších.
  • Mitsubishi odpaluje WebTV Plus - je to už druhá generace televizního browseru a poptávka roste (můj přítel v Oregonu má jednu takovou krabici zainstalovanou, údajně od fy Sanyo, cena z loňských 300 dolarů klesla na pouhých šedesát!)
  • sexualně intimní video Pamely Anderson Lee, které začíná svatební oslavou a končí divokým sexuálním extempore na jejich člunu, se opět prodává firmou IEG na Netu, navzdory protestu Pamely a jejího manžela Tommyho. Zřejmě šlo spíše o reklamu, neboť se manželé (po opakovaném hraní videa -zdrama- na sajtu) dohodli s firmou IEG skrze arbitrátora (ať si česká hvězdička Johan Paulik vezme příklad).
  • rok 2000 může uzemnit letadla KLM. Jejich počítače totiž používají jakožto "rok" pouze poslední dvě číslovky a přechod z 99 na 00 by je zavedl do neznáma (ne tak docela, 00 je přece také WC, ne?)