Posrpnová deprese

3. září 1999

Tento srpen byl pro mě opravdu zvláštní. Nemyslím tím teď věci jako je zemětřesení v Turecku či Dagestánská krize, ale docela snadno přehlédnutelnou, protože příliš nepropagovanou událost, která ukazuje, že se snad někdy vypořádáme se svou minulostí.

Tou událostí (tedy alespoň pro mě) bylo zveřejnění materiálu o srpnu 1969 v časopise TÝDEN a následný dokument na ČT, pojednávající o tomtéž. Oba tyto materiály mě hluboce zasáhly. Jakožto člověk, který v roce 1968/69 nebyl ještě ani na houbách, jsem měl jakési povědomí o osmašedesátém, ale o tom, jak rok poté stříleli do mladých lidí ne sovětští okupanti, ale čeští milicionáři a policisté, o tom mi nikdo neřekl. Rovněž mi nikdo neřekl o tom, že Dubček, ke kterému jsem do tohoto srpna cítil cosi jako náklonost, podepsal pendrekový zákon, kterým vpodstatě schválil toto střílení do lidí, kteří křičeli "Ať žije Dubček!". A tak se stalo, že teprve teď, deset let po plyšovém převratu jsem měl možnost dovědět se, že pravděpodobně ne v roce 1968, ale až o dvanáct měsíců později tehdejší elity definitivně pohřbily jakékoliv naděje.

O čem to svědčí? O tom, že se bojíme. Bojíme se vlastní minulosti tak, že se do ní nechceme ohlédnout, že nechceme přiznat, že ti, které jsme považovali za ty nejlepší z nás se ukázali být malými. Tak malými, že nedokázali obětovat své postavení a funkce.

Jenže tím, že ránu necháme hnisat ničeho nedosáhneme. Generace deformovaná komunistickou despocií se už asi nezmění. Je ale nutné, aby generace nastupující, nepoznamenaná šikanou majitelů červených knížek, věděla o tom, co dělali a jak žili jejich otcové a matky. Protože jinak nám hrozí, že kruh se uzavře...

Jiří Brossmann

 


OBSAH

 1. Pavel Koten -- Konec světa jako důsledek kosmické srážky
  "Rok tisíc devět set devadesát devět sedmý měsíc / Z nebe přijde velký hrůzný král / Oživit velkého krále Angolmoisu. / Dřív než Mars zavládne štěstím. Toto je prý jedno z mála čtyřverší, které Nostrodamus ve svých proroctvích takto přesně datoval. Máme rok 1999, sedmý měsíc před námi (podle gregoriánského kalendáře, podle našeho to připadne na říjen). Objeví se "konečně" onen tak dlouho očekávaný král hrůzy? Zavládne Mars jako bůh války?"
  (Poprvé předneseno jako přednáška na AvalConu SPECIÁL 99)

 2. Burning Fish -- The Matrix
  "Když se asi dva týdny po premiéře objevily mpg-y s Matrixem na síti, odolal jsem nabídce známého a nešel se na film podívat k němu na počítač. Koncem června jsem dostal znovu podobnou nabídku..."

 3. Jiří Brossmann -- Sto let za opicemi
  "Nedávno jsem byl v jednom pražském supermarketu svědkem trapné scény. Jakýsi muž z Východu, zřejmě Japonec, se tu snažil platit platební kartou..."

 4. Pavel Koten -- AvalCon SPECIÁL 99
  Pavel Koten hodnotí letošní první rozšířený AvalCon očima člověka, který celé dva dny stál za barem a rozdával všem přítomným radost a potěšení (neboli rozličné druhy alkoholických, i jakýchkoliv, jiných nápojů).

 5. Burning Fish -- Vanitas vanitatum
  "Sestry gorgony ODS a ČSSD (následované věrnými nohsledy malých stran, které si stále ještě nejsou jisté na kterou stranu vítr vane) se snaží nenápadně odvrátit zrak od svých růžovoučkých tvářiček, ještě upatlaných od guláše nesplněných předvolebních slibů..."

 6. Povídková smršť
  Zdá se, že s autory a spisovateli to ještě není tak zlé, protože se nám o prázdninách sešlo několik povídek. Tady je máte.
  1. Arron Flee -- 3 mikropovídky
  2. Arron Flee -- 3 mikropovídky (téma : INTERNET)
  3. Valerie Víková -- Panenka
  4. Valerie Víková -- Netvor
  5. Valerie Víková -- Černá, šedá, bílá
  6. Pavel Kordík -- Nulová šance
  7. Jiří Brossmann -- Nejlepší přítel člověka

--AmberCREW

Články a povídky, které nebyly dodány v HTML, nebo pokud jejich formát neodpovídal mému pokleslému vkusu, byly přeformátovány mnou, tedy hlavním prznitelem HTML Jiřím Brossmannem. ;->


Archiv