Kasparov to projel - aneb kyberpunková pecka

27.5.1997

Už je to tady, už je to tu. Mistr světa v šachu Gari Kasparov (mj. i zakladatel firmy ParaGraph zabývající se virtuální realitou) PROHRÁL v sérii šesti partií 2,5:3,5 s počítačem Deep Blue (IBM). Kasparov byl porážkou otřesen a prohlásil, že počítači při partiích pomáhal člověk: „Hrál jsem proti sobě a proti něčemu, co jsem neznal.".
DeepBlue v podstatě dokázal jen jediné - hrubou silou hledat optimální cestu v komplikovaném stavovém prostoru šachové hry a ještě přitom včas típat hodiny na stole. Číslo 200 miliónů tahů za sekundu se tedy jeví jako parametr srovnatelný s hloubku šachové intuice Gariho Kasparova.

Touto aktualitou z Wiredu uvádíme další tematické číslo AmberZine - věnované tentokráte umělé inteligenci. Občas je dobré se vrátit ke kořenům - a my máme kořeny kyberpunkové. Ráj na čipu je revoluční článek kalifornského vědce a technooptimisty B. Koska, který uveřejňujeme společně s profilem autora.
Další osobností, kterou AmberZine interviewoval, je angličan Peter Cochran. Rozhovor s ním dal podnět ke vzniku jinodimenzionálního článku Boj o život, jak ho ještě neznáme.

Cyberpunk's not dead. Ani náhodou. Těm z vás, kteří oblibují postmoderní šťourání v panevropských archetypech (případně superozbrojené superaktivní superhrdiny supernemyslící superkrwavé superakční superfantasy) to možná nepřijde, ale svět prožívá novou vlnu zájmu o kyberkulturu, která doufejme rozvlní mrtvolné dosebezahleděné inťoušské vody čs. fandomu tak, jako tomu bylo začátkem devadesátých let (viz památná Ikarie 11/1991).
O tom, že novou generaci kyberpunkerů netvoří jen Neal Stephenson vás přesvědčí Tomáš Kohl svou recenzí na román Iana McDonalda Kámen, nůžky, papír.

Scifistův průvodce získává obrysy. Původně čistě textový popis knihkupectví rozšiřujeme o mapky jejich umístění. Protože si ale rozhodně nechceme činit nárok na vševědoucnost a neomylnost, rádi uvítáme vaše informace co upravit, vylepšit, návrhy na doplnění hodnocení jednotlivých knihkupectví, změny otvíracích dob, ale především: fanové z Čech a Moravy, pokud vaše oblíbené knihkupectví v našem seznamu není, pošlete nám o něm infomace, rádi je uveřejníme! Mailujte na MaCicEK@amber.zine.cz.

Ze stálých rubrik tu máme hlášení PathFinderu ze dnů 9. a 16.5. a dále oblíbené knižní recenze jednou větou.

Apropos povídky - AmberZine tímto vyhlašuje soutěž o nejlepší původní českou SF, Fantasy či Horror povídku. Podmínky (hodnocení, cena) budou upřesněny v některém z dalších čísel, nicméně své příspěvky (v libovolném digitálním formátu) můžete zasílat už dnes.

Šílená a surreálná Pirvinova korespondence zatím nikoho nenamíchla, takže zdvojnásobujeme dávku - zde jsou dopisy 8-14 a 15-21.

HOWGH!
Yours ...AmberCREW

P.S.: , Nejen nás potkalo potkalo stěhování. Také virtuální Ikárie změnila adresu na http://www.ikarie.cz, vzal to do ruky maestro Jiří -Pes- Pelech (též fanzin Trosky a Základna), jemuž přejeme GoodLuck a hodně trpělivosti.
P.P.S.: V rámci debordelizace jsme vyřadili přes třicet neplatných adres z našeho AmberNotify maillistu. Takže pokud jste upozornění na toto číslo nedostali e-mailem, zapište se prosím z fungujícího email konta.


Archiv