Společná pozorování obou sond začala ale už několik týdnů před tímto datem a byla zaměřena hlavně na studium atmosféry a magnetického pole obří planety. Vědci využili unikátní situace, kdy se Cassini nacházel vně a Galileo uvnitř Jupiterovy magnetosféry. Několik dní před průletem kolem Jupitera protnul Cassini její hranici. Stalo se tak o den dříve než se očekávalo, což značí, že magnetosféra je výrazně větší. Přístroje na palubě sondy také detekovaly částice vyvržené sopkami na vulkanickém měsíci Io už ve vzdálenosti 21 miliónů km. Je zřejmé, že oblak materiálu vyvržený z těchto sopek dosahuje do obrovských vzdáleností a lemuje dráhu Jupitera kolem Slunce. Velmi ostré snímky poskytuje kamera na palubě Cassiniho. Ačkoliv z důvodu velké vzdálenosti nedosahují vysokého rozlišení jako snímky z Galilea, jsou užitečné pro studium časových změn v atmosféře Jupitera. Obě sondy se nyní doplňují, zatímco Cassini je schopen poskytovat globální snímky celé planety, Galileo se může zaměřit na lokální detaily. Data z obou sond pomohou například pochopit mechanismus vzniku velkých atmosférických bouří.
Sonda Galileo mezitím navíc uskutečnila další blízký průlet kolem některého z Jupiterových měsíců. Tentokrát se jednalo o měsíc Ganymed a sonda jej 29.
prosince minula o necelých 2500 km. Jelikož se měsíc v té době nacházel ve stínu Jupitera, byla situace vhodná pro pozorování polárních září v blízkosti obou
pólů Ganymeda. Jejich cílem bylo upřesnit složení řídké atmosféry a chování magnetického pole tohoto měsíce.
|