Domnivam se, ze u korenu tohoto smutneho stavu, je zasadni nepochopeni toho, jak moderni technika vznika a jak funguje. Zazita predstava o modernim konstrukcnim procesu je smesici technologicke mytologie a predstav vzniklych v polovine 19. stoleti. Historie "vedy a techniky", tak jak je vetsinou prezentovana ve vseobecnych publikacich a nasledne v mediich, je zaplnena velikany "stojicimi na ramenou jinych velikanu": Edison, Marconi, Shockley, von Neuman, Torvalds. Vseobecne je pokrok techniky predstavovan jako v zasade linearni proces postupujici od mensi slozitosti k vetsi, jako logicky vyvoj, ktery se snad ani nemohl odehrat jinak. A oni velikani jsou prezentovani jako jeho pilire, jako jedinci, kteri velikosti sveho genia obsahli celou siri problemu a umoznili kvalitativni skok kupredu.
Zde ovsem dochazi k nekolika soubeznym dezinterpretacim. Nelze samozrejme poprit, ze v rozvoji vedy a techniky hraji jedinci pomerne vyznamou roli, nicmene jejich vyznam nelze precenovat. Vetsina opravdu dulezitych objevu a vynalezu by dosla ke svemu vzniku i bez lidi, ktere dnes vnimame jako jejich duchovni rodice. Navic casto je cely tym pracovniku, z nichz kazdy prispel ke konecne podobe veci podstatnym prispevkem prezentovan prave skrze ikonu velkeho vynalezce-objevitele, jehoz jmeno je s veci spojeno.
Dalsi chybou je pak predstava, ze vynalezani (resp. objevovani) a aplikace daneho vynalezu (objevu) jsou v zasade podobne procesy, ktere oba nutne predpokladaji uplne pochopeni veci, tedy ze vynalezce a konstrukter jsou na stejne znalostni urovni. Toto neni pravda. Pro vymysleni tranzistoru (nove, zatim nezname konstrukce, s vyjmecnymi parametry) je potreba znat chovani polovodivych materialu a mit predstavu o tom, jake vysledky lze ocekavat od jake konfigurace, znat technologicke linity vyroby takove soucastky atd. K jeho aplikaci v elektrickem obvodu neni (na urcite aplikacni urovni) predstava o jeho vnitrni funkci ani konstrukci podstatna; staci, kdyz vime, ze pri danem zapojeni se tranzistor chova jako zesilovac, pri jinem jako spinac.
Toto je velmi dulezity bod, ktery je signifikantni pro moderni konstrukcni cinnost - zarizeni je sestavovano z cernych skrinek, o jejichz vnitrni strukture nemame nejmensi (nebo jen velmi povsechnou) predstavu, ale jejichz vnejsi chovani zname velmi presne. Tento black-boxing je samozrejme velmi vyhodny z hlediska rychlosti vyvoje a delby prace - dokud se dany integrovany obvod chova stejne, nezajima konstruktera ktery jej vyuziva, ze v jeho vnitrni strukture doslo k vyznamnym zmenam. A ostatne ani nema ani cas ani prostredky, aby takove zmeny zaznamenal - je pro nej nezbytne spolehnout se na technickou dokumentaci dodanou vyrobcem obvodu.
Tento princip je samozrejme nedostatecny, pokud pozadujene vyvoj zarizeni pracujiciho v hranicnich oblastech soucasne technologie - je potreba chapat princip tranzistoru a jeho omezeni nad ramec vyrobnich specifikaci v pripade, ze sestavujeme napr. vysokofrekvencni zesilovac s netradicnimi vlastnostmi - nicmene pro "konzervativni" navrh vyuzivajici dobre dokumentovanych vlastnosti soucasti, je takova znalost celkem dobre postradatelna.
Takovy vyrobni a designersky model ma ovsem nekolik neprijemnych vlastnosti. Prvni z nich, je nutnost spolehat na vysledky prace jinych, a neschopnost tuto praci sam zastat. Jednotlive prerekvizity nezbytne pro vyrobu zarizeni, se tak stavaji jakousi "manou", odnekud shury seslanou samozrejmosti, o jejimz puvodu toho nelze mnoho rict.
|